Yazılımcılar için 5 harika program

Selamlar ve esenlikler, uzun süre yoktum ama geri göndüm. Bu yazıda yazılımcılar ve yazılım öğrenmek isteyenler için 5 harika programdan bahsedeceğim. Lafı fazla uzatmadan sıralamaya başlayalım.

1. Microsoft Visual Studio code
Belki de yazılımcılar için en iyi IDE olabilir. Hele ki intellisense özelliği gerçekten muhteşem, çünkü kodunuzu yazarken kodun devamı sıralanıyor ve beni sevindirdi, öte yandan Live Share özelliği ile de kodlarımızı arkadaşlarımızla da paylaşabiliyoruz. Arayüzü de çok hoş ve bir kodcu için göz yormayan bir yapıya sahip. Genel anlamda çeşitli eklentiler yükleyerek eklentilerin getirmiş olduğu programlama dilleri ve özellikleriyle kod yazıyoruz. Boyutu da 200 300 MB gibi az yer kaplayan bir IDE.
2. Atom
GitHub'u seviyorsanız ve Python yazmayı de seviyorsanız bu tam size göre. GitHub'un tasarladığı kullanıcı dostu Python yazma programı. Hele ki GitHub hesabıyla giriş ve bağlantısı beni şaşırttı. Ve akıcı kod yazımı ile de Python programlama dili ile arayüz çok optimize ve gözü yormayan bir tasarım. Python kodlarını çok iyi çalıştıryor ve arka plan teması da gözü yormuyor.
3. Google Android Studio
Eğer Android uygulamalar geliştiriyorsanız, Java ve Kotlin gibi de programlama dilleri biliyorsanız bu sizin için en iyi seçim olacaktır. Süper güçlü ve Jetbrainsin İntellij idea platformu tabanlı, yani İntellij İdea yüklemek yerine bunu yüklemek daha iyi olur. Üstelik arayüzü de İntellij İdeaya benzedği için ve eğer İntellij İdea kullanıyorsanız alışması zor olmayacaktır. Hafif arayüz ve hızlı kod çevirileriyle zaman kaybettirmiyor da. Hele Android uygulama geliştiriyorsanız bunu Android Studio'nun sanal bir emülatöründe test edebilirsiniz. Böylece telefona yollayıp telefondan test etmeye gerek kalmayacak.
4. Arduino IDE
Arduino IDE çeşitli Arduino kodlar yazarak Arduino devreleri yapmanızı sağlar. Eğer arduinocuysanız tam size göre. Güzel ve basit arayüzüyle bizi hoş karşılıyor ve boyutu da 100 200 MB gibi düşük yer kaplama alanlarıyla halen de güçlü performans veriyor olması da çok şaşırmıştı beni. Zaten anlık saniyede kod yazma hızınızla denk gelen kod çeviriler ile saniyede her modunuzu ince saniyelerle Arduino devrelernizie kolayca aktarılabiliyor.
5. PyCharm
Yine bir Python IDE'si daha... Gerçekten rakiplerine göre en ama en çok kullanılan Python IDE'si. Özellikle arayüz konfigürasyonları ile kara ve beyaz arayüz seçenekleri, gerçekten hiç gözü yormayan yapısı ile kos yazmaktan insanı sıktırmayan bir IDE. En sevdiğim özellik, kod yanlışımızı detaylıca söylemesi. Bu özellik ile kodun neresinde yanlış olduğunu hemen öğrenebiliyorum. Bu sayede zaman kaybu yaşatmadan hatalarımızı söylüyor. Kod yazım sürelerinde de hızlı ve akıcı kod yazan biri için gerçekten muazzam, çünkü kodu yazdığınızda kod çevirileri ve çalıştırmaları çok çok kısa sürelere mal olarak yine zaman kaybından ödün vermiyor.

Selamlar ve esenlikler, uzun süre yoktum ama geri göndüm. Bu yazıda yazılımcılar ve yazılım öğrenmek isteyenler için 5 harika programdan bahsedeceğim. Lafı fazla uzatmadan sıralamaya başlayalım.

1. Microsoft Visual Studio code.
Belki de yazılımcılar için en iyi IDE olabilir. Hele ki intellisense özelliği gerçekten muhteşem, çünkü kodunuzu yazarken kodun devamı sıralanıyor ve beni sevindirdi, öte yandan Live share özelliği ile de kodlarımızı arkadaşlarımızla da paylaşabiliyoruz. Arayüzü de çok hoş ve bir kodcu için göz yormayan bir yapıya sahip. Genel anlamda çeşitli eklentiler yükleyerek eklentilerin getirmiş olduğu programlama dilleri ve özellikleriyle kod yazıyoruz. Boyutu da 200 300 MB gibi az yer kaplayan bir IDE.
2. atom.
GitHub'u seviyorsanız ve Python yazmayı de seviyorsanız bu tam size göre. GitHub'un tasarladığı kullanıcı dostu Python yazma programı. Hele ki GitHub hesabıyla giriş ve bağlantısı beni şaşırttı. Ve akıcı kod yazımı ile de Python programlama dili ile arayüz çok optimize ve gözü yormayan bir tasarım. Python kodlarını çok iyi çalıştıryor ve arka plan teması da gözü yormuyor.
3. Google Android Studio.
Eğer Android uygulamalar geliştiriyorsanız, Java ve Kotlin gibi de programlama dilleri biliyorsanız bu sizin için en iyi seçim olacaktır. Süper güçlü ve jetbrainsin intellij idea platformu tabanlı, yani intellij idea yüklemek yerine bunu yüklemek daha iyi olur. Üstelik arayüzü de intellij ideaya benzedği için ve eğer intellij idea kullanıyorsanız alışması zor olmayacaktır. Hafif arayüz ve hızlı kod çevirileriyle zaman kaybettirmiyor da. Hele Android uygulama geliştiriyorsanız bunu Android Studio'nun sanal bir emülatöründe test edebilirsiniz. Böylece telefona yollayıp telefondan test etmeye gerek kalmayacak.
4. Arduino IDE.
Arduino IDE çeşitli Arduino kodlar yazarak Arduino devreleri yapmanızı sağlar. Eğer arduinocuysanız tam size göre. Güzel ve basit arayüzüyle bizi hoş karşılıyor ve boyutu da 100 200 MB gibi düşük yer kaplama alanlarıyla halen de güçlü performans veriyor olması da çok şaşırmıştı beni. Zaten anlık saniyede kod yazma hızınızla denk gelen kod çeviriler ile saniyede her modunuzu ince saniyelerle Arduino devrelernizie kolayca aktarılabiliyor.
5. PyCharm.
Yine bir Python IDE'si daha... Gerçekten rakiplerine göre en ama en çok kullanılan Python IDE'si. Özellikle arayüz konfigürasyonları ile kara ve beyaz arayüz seçenekleri, gerçekten hiç gözü yormayan yapısı ile kos yazmaktan insanı sıktırmayan bir IDE. En sevdiğim özellik, kod yanlışımızı detaylıca söylemesi. Bu özellik ile kodun neresinde yanlış olduğunu hemen öğrenebiliyorum. Bu sayede zaman kaybu yaşatmadan hatalarımızı söylüyor. Kod yazım sürelerinde de hızlı ve akıcı kod yazan biri için gerçekten muazzam, çünkü kodu yazdığınızda kod çevirileri ve çalıştırmaları çok çok kısa sürelere mal olarak yine zaman kaybından ödün vermiyor.

Hocam guzel rehber, ancak vs code, vs 2019, anaconda, dreamweaver öneririm.

IDE'leri paylaşmak yerine mesela GitHub desktop gibi uygulamaları paylaşsan daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Yanında ücretsiz bir host alternatifi olan Herouku'da olabilirdi. Hep IDE olması gereksiz olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı