Yazılımcının boş zamanı var mı?

Sir.Zero

Hectopat
Daha fazla  
Bil. müh. öğrencisi iken mesela hafta olarak ödevler vs. boş zamanın oluyor mu?
Müh. okumak zor mu?
İlk mezun olunduğunda çok çalışılıyor mu? İşten sonra kendini çok geliştirmen gerekiyor mu? (Boş zamanın ne kadar oluyor anlamında.)
Birkaç yıl sonra rahatlama oluyor mu? (Ek mesai, boş zaman.)
Sakarya Üni. Nasıldır iş imkanları?

Direkt mezun olunca iş bulacağını sanma. Kendini belli bir seviyeye getirmeden iş bulman zor.

Bir proje ve referansa ihtiyacın var.

Yazılımcının boş zamanı tamamen düzeni ile alakalı. Ek olarak belli çalışma zamanları vardır.

Mesela bir iş gelir ekip olarak çalışılıyor ve 1 hafta içinde bitmesi gerekiyor ise 1 hafta zaman yok diyebilirsin. Ancak geri kalan zaman düzensiz kullanırsan işler üst üste biner.

Kendimden örnek vereyim:

Günlük 4 ila 5 saat arası yetiyor. Fazlasını yapabilirim ama yapmıyorum.

Bil. Müh. Öğrencisi iken mesela hafta olarak ödevler vs. boş zamanın oluyor mu?
Müh. Okumak zor mu?
İlk mezun olunduğunda çok çalışılıyor mu? İşten sonra kendini çok geliştirmen gerekiyor mu? (boş zamanın ne kadar oluyor anlamında.)
Birkaç yıl sonra rahatlama oluyor mu? (ek mesai, boş zaman.)
Sakarya üni. Nasıldır iş imkanları?

Buna Eray Hoca daha iyi cevap verebilir 🙂 @Eray T. Üstat bir bakabilir misin? 😀

Bil. müh. öğrencisi iken mesela hafta olarak ödevler vs. boş zamanın oluyor mu?
Müh. okumak zor mu?
İlk mezun olunduğunda çok çalışılıyor mu? İşten sonra kendini çok geliştirmen gerekiyor mu? (Boş zamanın ne kadar oluyor anlamında.)
Birkaç yıl sonra rahatlama oluyor mu? (Ek mesai, boş zaman.)
Sakarya Üni. Nasıldır iş imkanları?
Mühendis ol veya olma ama kendini okul dışında çalışmasını yaptığın alanda geliştirmen önemli. Kendini geliştirmenin olmadığı meslek grubu yok. Mühendis arapça hendeseden türemiştir. Hesap kitap demek yani basitçe. Matematik ve sayısal alanlarda iyi olmanız lazım. İyi seviye ingilizce lazım. Yani potansiyel var ama bu zorluklar yüzünden mühendis olamayacaksan çok büyğk bir kayıp :) Hedefin olan mesleği ilk önce araştır.

Hiç kimse bu sorulara oturduğu yerden kesin cevap veremez. Sektörün içinde olsanız bile konu sahibinin fikirleri ve yapacakları bizim söylediklerimizi tek kalemde geçersiz kılacaktır. Sakarya ya da başka bir üniversitenin iyi olup olmaması özellikle yazılım sektöründe tamamen sana bağlı. Hocalardan, arkadaş çevrenden ve okuldan ne kadar verim alabildiğin çok önemli. Sonuç olarak belirttiğin tüm soruları YKS'den sonra sormanı tavsiye ederim. Hiç yoktan daha belli cevaplar verebiliriz.

Yazılımcılığı hep istedim, kendimi geliştirmek vs. bu eğlenceli gelmiştir.
Maaş konusu dert etmiyorum. Sıkıntı iş bulmak olduğunu düşünüyorum.
Hiç çalışma saatlerini daha önce umursamadım ama akşam 7-8 gibi evde olduğunu söyleyenler çok mesai yapanlar biraz korkuttu.
Matematiğim mükemmel değildir, orta seviyedeyimdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı