Yazılma başlangıç nasıl olur?

Yaş kaç, üniversite hedefliyor musun, ne üzerine çalışmak istiyorsun, yazılımda başarılı olmakla bilgisayarla ilgilenmek arasında çok fark var, İngilizcen ne seviyede? Öyle bir kurs alayım öğreneyim bir şirkete gireyim tarzı bir hayale kapılmamanı öneririm. Şu an üniversiteden mezun bilgisayar mühendisleri bile zor iş buluyor.

@BayBird 0 bilgin varsa blok kodlama ile başlayabilirsin (blocky veya Scratch) ancak blok kodlama biliyorsan ilk baştan Python ile başla.

Blok kodlamayı öğrendim ve plythondan başlayacağım tavsiyen için teşekkürler.

Yaş kaç, üniversite hedefliyor musun, ne üzerine çalışmak istiyorsun, yazılımda başarılı olmakla bilgisayarla ilgilenmek arasında çok fark var, ingilizcen ne seviyede? Öyle bir kurs alayım öğreneyim bir şirkete gireyim tarzı bir hayale kapılmamanı öneririm. Şu an üniversiteden mezun bilgisayar mühendisleri bile zor iş buluyor.

Yaşım 17 ve bir sonraki sene üniversite sınavı için çalışıyorum, yazılım konusunda yıllardır içimde bir sempati var ve bu konuda başarılı olmak istiyorum, İngilizce seviyem ise B1 seviyesinde fakat sayısal da pek iyi değilim bu yüzden yazılım mühendisliği tutturamazsam 2 yıllık bilgisayar programcılığı düşünüyorum, kursa yazılma nedenim ise üniversite zamanına kadar kendimi geliştirmek.

Son düzenleme:
Blok kodlamayı öğrendim ve plythondan başlayacağım tavsiyen için teşekkürler.

Yaşım 17 ve bir sonraki sene üniversite sınavı için çalışıyorum, yazılım konusunda yıllardır içimde bir sempati var ve bu konuda başarılı olmak istiyorum, İngilizce seviyem ise B1 seviyesinde fakat sayısal da pek iyi değilim bu yüzden yazılım mühendisliği tutturamazsam 2 yıllık bilgisayar programcılığı düşünüyorum, kursa yazılma nedenim ise üniversite zamanına kadar kendimi geliştirmek.

Bilgisayar programcılığı ile iş bulamam diye bir şey yok neticede diplomaya da ihtiyacın yok ama bu yol seni üniversite okuyarak gideceğin yoldan çok daha fazla zorlar. Yani bireysel olarak çok daha fazla çalışman ve kendi başına projeler oluşturman lazım. Üniversite ile gideceğin yol 3X zor ise bu yol minimum 10X zor. 2 yıllık yatay geçiş yap diyeceğim ama kontenjan neredeyse açılmıyor bile. Ek olarak matematik bu işin temelinde var. Yani dan dun kod yazmadan önce bilgisayar nasıl çalışır, RAM nasıl çalışır, 1 ve 0 mantığı nedir, veri nasıl saklanır, algoritma nasıl kurulur, problem nasıl çözülür bunların mantıklarını anlamak çok önemli. Yoksa tek başına kod yazmak bir şey ifade etmeyebiliyor. Yazdığın kodlar sürekli sil baştan üstün tarafından düzeltiliyor aksi taktirde sen de bir işe yaramamış oluyorsun. İngilizcen kesinlikle internetten uzun teknik makaleler okuyacak seviyeye gelmeli. Videoları da altyazı ile halledebilmelisin. Önünde uzun bir yol var ve çalışırsan neden olmasın. Kolay olmayacak bunu baştan söyleyeyim zira son yıllarda ne kadar boş hypelansa da zor ve herkese göre bir meslek değil.

Bilgisayar programcılığı ile iş bulamam diye bir şey yok neticede diplomaya da ihtiyacın yok ama bu yol seni üniversite okuyarak gideceğin yoldan çok daha fazla zorlar. Yani bireysel olarak çok daha fazla çalışman ve kendi başına projeler oluşturman lazım. Üniversite ile gideceğin yol 3X zor ise bu yol minimum 10X zor. 2 yıllık yatay geçiş yap diyeceğim ama kontenjan neredeyse açılmıyor bile. Ek olarak matematik bu işin temelinde var. Yanidan dun kod yazmadan önce bilgisayar nasıl çalışır, RAM nasıl çalışır, 1 ve 0 mantığı nedir, veri nasıl saklanır, algoritma nasıl kurulur, problem nasıl çözülür bunların mantıklarını anlamak çok önemli. Yoksa tek başına kod yazmak bir şey ifade etmeyebiliyor. Yazdığın kodlar sürekli sil baştan üstün tarafından düzeltiliyor aksi taktirde sen de bir işe yaramamış oluyorsun. İngilizcen kesinlikle internetten uzun teknik makaleler okuyacak seviyeye gelmeli. Videoları da alt yazı ile halledebilmelisin. Önünde uzun bir yol var ve çalışırsan neden olmasın. Kolay olmayacak bunu baştan söyleyeyim zira son yıllarda ne kadar boş hypelansa da zor ve herkese göre bir meslek değil.

Kesinlikle zor olacak fakat başarmayı istiyorum ilk önce plython ile mantığı öğrenmeyi düşünüyorum sonrasında ise dediğim gibi yazılım mühendisliği ya da bilgisayar programcılığı.

Kesinlikle zor olacak fakat başarmayı istiyorum ilk önce plython ile mantığı öğrenmeyi düşünüyorum sonrasında ise dediğim gibi yazılım mühendisliği ya da bilgisayar programcılığı.
Hedef yazılım mühendisliği ya da bilgisayar programcılığı ise üniversite sınavı yerine python çalışmak aşırı saçma değil mi bu noktada?

Hedef yazılım mühendisliği ya da bilgisayar programcılığı ise üniversite sınavı yerine Python çalışmak aşırı saçma değil mi bu noktada?

Pratik olması için öğrenmek istiyorum üniversite sınavına yeterince çalışıyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Sınav zamanı Python çalışmanın bir anlamı yok.
Sınav için haftada 5 gün çalışıyorum,ve sınava daha çok var bu yüzden bir yandan öğrenmek istiyorum sizce saçma mı veya kafa karışıklığına sebep olur mu?

Geri
Yukarı