Yeni Çıkacak Ekran Kartları Beklenmeli mi?

Başka konularda zaman geçtikçe fiyatların artacağını söylüyorlar biraz tereddütte kaldım açıkçası. Beklemeliyim değil mi ?
Herkes kafasına göre yorum yapar zaten. Ben de Vega bekliyorum genel olarak çoğu kişi de bekliyor. Reddit'dekilerin hepsi Vega bekliyor, 1070/1080 alıp satıp Vega almayı düşünenler bile var. Zaten eskiyen kartların fiyatının daha da artması saçma olur. NVIDIA sene sonunda Volta mimarisini çıkaracak dedikoduları da çıktı zaten.

Birazcık araştırma yaptım şimdi birkaç sorum olacak size:
1- 1080-1070 gibi kartları 1080p monitörde kullanmayın demişler. Benim monitörüm 1080p ileriki senelerde 2k yada 4k monitörlere geçmeyi düşünüyorum. Ne sıkıntısı olurki bana ?
2- FreeSYCN, VSR, DSR gibi terimler gördüm araştırmam sırasında, neyi ifade ediyor beni aydınlatırsanız sevinirim.

Birazcık araştırma yaptım şimdi birkaç sorum olacak size:
1- 1080-1070 gibi kartları 1080p monitörde kullanmayın demişler. Benim monitörüm 1080p ileriki senelerde 2k yada 4k monitörlere geçmeyi düşünüyorum. Ne sıkıntısı olurki bana ?
2- FreeSYCN, VSR, DSR gibi terimler gördüm araştırmam sırasında, neyi ifade ediyor beni aydınlatırsanız sevinirim.
1- 1070-1080 1080p'de kullanıldığında genelde GPU %100 kullanılmaz, darboğaza girer. Sebebi de 1440p kartları olmasıdır. 1080p'de bazı oyunlarda Antialiasing gibi ağır güç gerektiren ayarlar sona getirildiğinde minimuma iner bence. 1080p'de de gayet güzel oynanıyor aslında.
2- FreeSync = AMD taraflı oyunlarda vesaire ekran yırtılmasını önleyen zımbırtı (FreeSync monitör + Ekran kartı) karşıtı da NVIDIA G-Sync'dir. VSR = Virtual Super Resolution yani Sanal Süper Çözünürlük. DSR da Digital Super Resolution. VSR AMD, DSR NVIDIA'nın. 1080p monitörde ekran kartına bağlı olarak değişkenlik gösteren (AMD için söylüyorum) 1440p,2160p gibi çözünürlükleri kullanabilmenizi sağlar.

Hocam her şeyi beklerseniz, sonunda hiçbir şey elde demezsiniz. Bize de RX 580 alabilecekken VEGA bekle, dolar düşecek vs. dediler ve şu anda ne dolar düştü ne de piyasada kart var ve o bütçeye biraz zor bulursunuz gibime geliyor. Vega çıkar, tam alacakken ; 'DUR! Volta bekle, o daha iyiymiş'. O çıkar sonra bunu bekle derken dediğim olay olur. Bence pek umutlanmayın derim, iyi günler...

Aslında yıl sonuna doğru NVIDIA Pascal Refresh ekran kartlarını piyasaya sürmeyi planlıyor. 2018 yazına Volta mimarisi ile gelecek. GTX 2080 gelirse onu alırsınız 1080 yerine :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı