Yeni gelişticilere yönelik eleştirilere katılıyor musunuz?

Solo developer ise bu yonelim beni ilgilendirmiyor.

Algoritma ve data structure eksikligi olan adamin yazdigi kodu biraz okuyunca tiksinti basliyor.

Her seyi liste ve dictionary ile cozmeye calisan, if-else lerin havada uctugu spagetti yi maintain etmesi cok pahali.

Sonuc olarak ben takimima hashtable, graph vs bilmeyen adam almam. Bunlari saglam bilen insanin da onune koy Vue dokumanini; 3 gunde bu fotograftakilerin %95 inden iyi kavramis olur.

Hep yaziyorum bu tip konulara, CS temeli olan insan icin yeni framework - lib ogrenmesi cocuk oyuncagi.

Temeller kod yazmak için elzem değil ancak iyi kod için iyi temel gerekir.
Önüne gelenin boilerplate şekilde Discord botu yazmaya kalkıştığı, en ufak iş için bile selenium kullanmaya yeltenen, kodunda if-else'den başka bir şey bulunmayan, while(true) dışında döngü kullanamayan; Solid, dry, gof DP vs. bilmeyen "alaylı yazılımcı" topluluğu türedi.

Selam, yazılımcı değilim sadece ufak dosya işlerim için Python kullanıyorum ama son cümledeki "Solid, dry, gof DP vs." denen şeylerin ne olduğunu merak ettim, biraz bahsedebilir misiniz?

Evet eleştiri haklı bir eleştiri. Bootcamp'lere baktığımda insanlardan gelen sorular genellikle temel problemler. Henüz daha sınıf ya da arayüz kullanımını benimsememiş arkadaşlar hızlı gitmek istiyor ve geriye baktığında hiçbir şey bilmediğini görüyor. Programlama temellerini iyi anlamak kesinlikle çok önemli.

Son cümledeki "Solid, dry, gof DP vs." denen şeylerin ne olduğunu merak ettim, biraz bahsedebilir misiniz?
SOLID, 5 adet Nesne yönelimli programlama prensibinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltma.

Keza DRY da Don't Repeat Yourself (Asla kendini tekrarlama) prensibinin baş harfleri. Basma kalıp kod yazanların korkulu rüyasıdır.

GoF DP ise Gang of Four OO Design Patterns.

Algoritma ve data structure eksikligi olan adamin yazdigi kodu biraz okuyunca tiksinti basliyor.

Her seyi liste ve dictionary ile cozmeye calisan, if-else lerin havada uctugu spagetti yi maintain etmesi cok pahali.

Sonuc olarak ben takimima hashtable, graph vs bilmeyen adam almam. Bunlari saglam bilen insanin da onune koy Vue dokumanini; 3 gunde bu fotograftakilerin %95 inden iyi kavramis olur.

Hep yaziyorum bu tip konulara, CS temeli olan insan icin yeni framework - lib ogrenmesi cocuk oyuncagi.
VS nedir hocam?

Bence yaptığın işe göre değişir. Tek başına uygulama geliştiren, bağımsız oyun yapan, web geliştiriciler için önemli olsa da işin sonunda sağdan soldan toplayıp en az sürede hedefe ulaşmak isteniyor. Ancak bir sürece zeka bindirmek isteniyorsa kesinlikle olmazsa olmaz. Güzel bir kurguyla 200 satırda yazılacak kodu 4000 satırda hiçbir Solid prensibine uymadan iç içe geçmiş 15-16 şart bloğu kullanarak da yazabilirsin. Bu koda bakım yapılamaz, insanlar dokunmaya korkar vs. benim bu konuda Mart'in Fowler'ın en sevdiğim sözü ise şudur; "any fool can write code that a Computer can understand. Good programmers write code that humans can understand."

Hocam geliştirici, programcı yerine mühendis, geliştirici olarak bakarsanız daha mantıklı olur. Çünkü geliştirici ve programcı arasında bir fark yok. Ama mühendis ve geliştirici birbirinden bayağı farklı iki mevzu. Fakat ben bu eleştiriye katılıyorum. Her ne kadar programcı biraz farklı olsa da artık yeni programcılar daha JS temelleri hakkında hiçbir fikre sahip olmadan React yazmaya başlıyor ve bu durum bence gerçekten çok sakıncalı. Çünkü ne yaptığını bilmeyen, bakış açısı video tutoriallarından bir adım ileriye gidemeyen bir kuşak oluşuyor. Bu nedenle ben birçok konuda da olduğu gibi yazılımda da bir kişinin gerçekten en temelden başlaması gerektiğini düşünüyorum. En azından bir dilin temelinin düzgünce oturtturulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

Her seyi liste ve dictionary ile cozmeye calisan, if-elselerin havada uctugu spagetti yi maintain etmesi cok pahali.

Sonuc olarak ben takimima hashtable, graph vs bilmeyen adam almam. Bunlari saglam bilen insanin da onune koy vue dokümanini; 3 gunde bu fotograftakilerin %95'inden iyi kavramis olur.

Hep yaziyorum bu tip konulara, CS temeli olan insan için yeni Framework - lib ogrenmesi çocuk oyuncagi.

Ayrıca hocamın da dediğine katılıyorum ve bir örnek vermek istiyorum. 3-4 ay önce kendi kendime "ben oldum" dedikten sonra JS ile kendi maceran seç tarzı bir oyun yazmaya başlamıştım. Oyunun kodları öyle bir hal almıştı ki bir ayın sonunda if else koşullarından geçilmeyen, yeni bir özellik eklenemeyen, ve recode edilemeyen bir hal almıştı. Bunun sonucunda da motivasyon düşmesi ve yaklaşık 3-5 aylık durgunluk dönemi başlamıştı. Sırf böyle bir hatanın faturası 5 ayın boşa geçmesi olmuştu. Yani tekrar kıssadan hisse: Yapacağınız işin temelini ve disiplinini öğrenmek hayati önem taşıyor olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı