Yeni işletim sistemi DahliaOS

2020'den beri Vercel tarafından kapalı beta olarak geliştirilen, DahliaOS'un bu şubatta açık sürümü yayınlandı.

Linux çekirdeği ve Fuchsia çekirdeğini birleştirilmesi ile tasarlanan açık kaynak kodlu olan İşletim Sistemi. Yeni nesil modern ve hafif.

Hem Android hemde Linux uygulamalarını destekliyor ve ayriyetten Flutter uygulama desteğide var.

Flutter dili ile yazılmış olan işletim sistemi Linux-FuchsiaOS melezi olması sayesinde native uygulama desteği GNU'ya göre daha fazla.
Dahlia, oldukça yeni olan Linux veya Zircon çekirdekleri üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca çok hafif olduğu (kök oluşturma sayesinde) ve boştayken 199 MB kadar az RAM ile çalışabildiği iddia ediliyor.

Sistem, varsayılan kullanıcı arabirimi için özel Pangolin masaüstü ortamını kullanır. Bu, Utopia adlı bir pencere yöneticisi tarafından yönlendiriliyor.

İşletim Sistemi'nin web sitesi: dahliaOS

1646476743751.png

1646477861931.png

1646478260982.png

Pangolin Desktop masaüstü ile birlikte geliyor. Sade ve modern bir arayüze sahip.
1646476895968.png

DahliaOS'un altyapısı
1646477168783.png

DahliaOS şimdilik yanlızca İntel işlemciler ile kararlı çalışıyor, AMD kullanıyorsanız kararsız çalışabilir.
İndirme Bağlantıları
UEFI bilgisayarlar için (.img) https://github.com/dahliaOS/releases/releases/download/201215-x86_64/dahliaOS-201215-efi.zip
Legacy için (.iso) https://github.com/dahliaOS/releases/releases/download/201215-x86_64/dahliaOS-201215-legacy.iso

DahliaOS'un arayüzünü webde test etmek için: pangolin_desktop

Not: DahliaOS'u sanal makinede denemek istiyorsanız Legacy sürümünü indirmelisiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Mergen Tengri Hocam, sanal makinede kullanmak istemiyorum kararlı sürüm gelince etiket atar mısınız?

Cehaletimi mazur görün. Android destekliyor derken android oyunlarını kurabiliyor muyuz?
x86'dan dolayı çoğu uygulama çalışmayacaktır. Çoğu Android uygulaması ARM için yazılmıştır ve aynı şekilde bilgisayarda kullanılacağı düşünülmediğinden de x86 için program yazılmamıştır(çok az var.).

DahliaOS gerçekten çok hoşuma gitti. Şuanda Windows 11 kullanıyorum. 2. İşletim sistemi olarak kurmak istiyorum. Aynı SSD'ye kurup kolayca geçiş yapabilir miyim? Bilgilerim, dosyalarım silinir mi?
Dual boot kurulum yaparsanız bir sorun yaşamazsınız. SSD'den 40GB civarında bir bölüm ayırın. O bölüme DahliaOS'u kurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı