Yeni işletim sistemi DahliaOS

2020'den beri Vercel tarafından kapalı beta olarak geliştirilen, DahliaOS'un bu şubatta açık sürümü yayınlandı.

Linux çekirdeği ve Fuchsia çekirdeğini birleştirilmesi ile tasarlanan açık kaynak kodlu olan İşletim Sistemi. Yeni nesil modern ve hafif.

Hem Android hemde Linux uygulamalarını destekliyor ve ayriyetten Flutter uygulama desteğide var.

Flutter dili ile yazılmış olan işletim sistemi Linux-FuchsiaOS melezi olması sayesinde native uygulama desteği GNU'ya göre daha fazla.
Dahlia, oldukça yeni olan Linux veya Zircon çekirdekleri üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca çok hafif olduğu (kök oluşturma sayesinde) ve boştayken 199 MB kadar az RAM ile çalışabildiği iddia ediliyor.

Sistem, varsayılan kullanıcı arabirimi için özel Pangolin masaüstü ortamını kullanır. Bu, Utopia adlı bir pencere yöneticisi tarafından yönlendiriliyor.

İşletim Sistemi'nin web sitesi: dahliaOS

1646476743751.png

1646477861931.png

1646478260982.png

Pangolin Desktop masaüstü ile birlikte geliyor. Sade ve modern bir arayüze sahip.
1646476895968.png

DahliaOS'un altyapısı
1646477168783.png

DahliaOS şimdilik yanlızca İntel işlemciler ile kararlı çalışıyor, AMD kullanıyorsanız kararsız çalışabilir.
İndirme Bağlantıları
UEFI bilgisayarlar için (.img) https://github.com/dahliaOS/releases/releases/download/201215-x86_64/dahliaOS-201215-efi.zip
Legacy için (.iso) https://github.com/dahliaOS/releases/releases/download/201215-x86_64/dahliaOS-201215-legacy.iso

DahliaOS'un arayüzünü webde test etmek için: pangolin_desktop

Not: DahliaOS'u sanal makinede denemek istiyorsanız Legacy sürümünü indirmelisiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Mergen Tengri hocam işletim sistemi hakkında sorularım olacak. Cevaplarsanız sevinirim.
1)İşletim sisteminin güvenliği nasıldır sürekli virüs bulaşır mı?
2)Güncel oyunlar(Valorant roblox) hatasız çalışır mı?
3)RAM tüketimi nasıldır hafif bir işletim sistemi midir?
4)Intel işlemci ve NVIDIA ekran kartlı sistemde hata veririmi.
Biraz fazla soru sordum kusuruma bakmayın lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayırdığınız bölüm dışındaki bölümleri siz silmezseniz GNU/Linux de silmez.
Yalnız kurulum seçeneklerinde "diski sil ve DahliaOS'u kur" gibi bir seçenek varsa onu seçmeyin.
Acele etmezseniz bir kurulum deneyimi yapalım.
Hali hazırda Windows 11 kurulu. Fakat yanına 11 Ghost Spectre ve DahliaOS'u da kurmak istemiyor değilim.

@izmirkartali Hocam SSD´yi küçültmeye gerek var mı? Şuanda Flash Belleğe EFİ indirip Rufus ile yazdırdım.
Ben de imajı yazdırıp baslattım.
Sadece canlı olarak kullanıliyor.
Yani kurulum modu yok şu an.
Siz de USB üzerinden deneyimleyin.

Dil desteği görünmüyor.
Ayarlar çok kısıtlı.
Basit bir web tarayıcı var.
Uygulama mağazasında 5 tane şey var: Discord, VS CODE, Google, Townscaper, Minecraft Classic...

SSD'de bir şey yapmayın şimdilik.

Chrome OS'un biraz altında bir işletim sistemi işte.
Şimdilik hayal kırıklığı...

Son düzenleme:
Ben de imajı yazdırıp baslattım.
Sadece canlı olarak kullanıliyor.
Yani kurulum modu yok şu an.
Siz de USB üzerinden deneyimleyin.

Dil desteği görünmüyor.
Ayarlar çok kısıtlı.
Basit bir web tarayıcı var.
Uygulama mağazasında 5 tane şey var: Discord, VS CODE, Google, Townscaper, Minecraft Classic...

SSD'de bir şey yapmayın şimdilik.

Chrome OS'un biraz altında bir işletim sistemi işte.
Şimdilik hayal kırıklığı...
Hocam peki Windows 11 Ghost Spectre mi kursam?

Windows 11 zaten ondan bundan çalarak oluşturuldu. Bu OS'ta bir Windows 11 UI'si gibi. O yüzden beğenmedim. Özgünlük temelde olsa da görünüşte olmamış.

Geri
Yukarı