Yeni liseye geçen birisi için tavsiyeler

Artistlik yapacağım diye herkes ile kavgaya atlama herkesin sözüne cevap verme sonu sonra senin için iyi bitmeyebilir bu demek değildir ki kendini ezdir ya da sus demiyorum ama ne hocaların ile ne de sınıf-okul arkadaşların ile gereksiz laf dalaşı etme çünkü çok sinir bozucu kişi ile karşılaşacaksın muhatap olma ve her zaman öğretmen ile arası iyi olan öğrenci kazanır.

Popüler kültür kölesi olan, özenti bir 'keko' olma. En büyük tavsiyem budur sana.

Özellikle nezih olmayan (amele) bir semtte ikamet ediyorsan, çevrende saçlarının yanlarını kazıyıp önlerini uzatan, gri eşofman-beyaz spor ayakkabı-gümüş zincir kolye kombiniyle takılan, müzik zevki berbat olan, kendini semt abisi sanan; ehliyetsiz araba kullanmayı, alkol almayı ve sigara içmeyi havalı zanneden, dersleri hiç takmayan, sürekli küfür eden, çorap değiştirir gibi kız arkadaş değiştiren, IQ'su 60'ı geçmeyen tipler göreceksin. Onlara SAKIN uyma. Onlara SAKIN özenme. Onlara selam bile VERME.

Ne sevgili 'yapmak' için, ne harika bir arkadaş ortamı edinmek için, ne de yaşının yetmediği şeyleri yapmak için acele etme. Hepsine sıra gelecek. Tek yapman gereken muhtemel kötü çevreni umursamadan adam gibi lise mezunu olup YKS'yi kazanmak ve gerçek hayata karışmak.

Liseyi bitirmeden mutlaka İngilizceyi ve mümkünse ekstra bir yabancı dili (Fransızca, Almanca, İspanyolca vs.) öğrenmiş ol. TYT (9 ve 10. sınıf) matematiği adın soyadın gibi bil. Kötü alışkanlıklar edinme. OBP çok önemli olduğundan sakın derslerini boşlama. Hayatta her şeyin bir yerinin ve sırasının olduğunu unutma.

Önünde güzel yıllar var. Allah yolunu açık etsin.

Baştan beri her gün çalış bunu yapmazsan ve derslerini önemseyen biriysen zaten ilk yazıılılardan çok kötü alıp diğerlerine çalışırsın bende böyle oldu. Ama sen kesinlikle çalış senenin en başından.

Gittiğin liseye göre değişir. Ben iyi denebilecek bir lisede okudum. Öyle köklü liselerden değildi ama onlardan sonra gelen iyi anadolu liselerindendi. Bu yüzden hayatımın en güzel yıllarını yaşadım. Rahat ol, insanlarla iyi anlaş, her şeyi kafana takma. Tabii ki kendini ezdirme, kızlarla bol bol takıl, o liseli dramaların - aptallıkların bile tadını çıkar. Hani bir twit vardı ya lisedeyken kızın elini tutunca heyecandan kalbimiz ağzımıza geliyordu şimdi neler yapmıyoruz o heyecan yok diye 😂 Büyüyünce anlıyorsun o yılların güzelliğini, heyecanını. Pozitif ol, eğlen, anılar biriktir, cesaretli ol, spor yap, kitap oku...

Dostlar, güncel olarak 8. sınıfım. Liseye geçeceğim fakat lise hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Ne yapmalıyım veya ne yapmamalıyım, lisede ne tür ortamlarda bulunmalı ve ne tür ortamlarda bulunmamalıyım bilmiyorum. Bana tecrübesi olan birisi yardım ederse minnettar olurum.

Aynı tecrübeyi 2'mizde yaşayacağız.

Popüler kültür kölesi olan, özenti bir 'keko' olma. En büyük tavsiyem budur sana.

Özellikle nezih olmayan (amele) bir semtte ikamet ediyorsan, çevrende saçlarının yanlarını kazıyıp önlerini uzatan, gri eşofman-beyaz spor ayakkabı-gümüş zincir kolye kombiniyle takılan, müzik zevki berbat olan, kendini semt abisi sanan; ehliyetsiz araba kullanmayı, alkol almayı ve sigara içmeyi havalı zanneden, dersleri hiç takmayan, sürekli küfür eden, çorap değiştirir gibi kız arkadaş değiştiren, IQ'su 60'ı geçmeyen tipler göreceksin. Onlara SAKIN uyma. Onlara SAKIN özenme. Onlara selam bile VERME.

Ne sevgili 'yapmak' için, ne harika bir arkadaş ortamı edinmek için, ne de yaşının yetmediği şeyleri yapmak için acele etme. Hepsine sıra gelecek. Tek yapman gereken muhtemel kötü çevreni umursamadan adam gibi lise mezunu olup YKS'yi kazanmak ve gerçek hayata karışmak.

Liseyi bitirmeden mutlaka İngilizceyi ve mümkünse ekstra bir yabancı dili (Fransızca, Almanca, İspanyolca vs.) öğrenmiş ol. TYT (9 ve 10. sınıf) matematiği adın soyadın gibi bil. Kötü alışkanlıklar edinme. OBP çok önemli olduğundan sakın derslerini boşlama. Hayatta her şeyin bir yerinin ve sırasının olduğunu unutma.

Önünde güzel yıllar var. Allah yolunu açık etsin.

Hocam kendi kötü deneyimlerinizden nasıl böyle genel yorumlar yapıyorsunuz anlamıyorum. Sadece size değil yukarıda bu kadar karamsar yorumlar yapan diğer arkadaşlara da diyorum bunu. Benim de, çevremdeki bir çok insanın da hayatının en güzel yılları lise yıllarıydı. O gençliğin ilk heyecanlar... Kötü bir lisedeyse dediğiniz gibi olabilir ama arkadaş belki gayet nezih güzel bir liseye gidecek. Böyle önceden ön yargı oluşturmanın anlamı yok bence. Liseden sonra gelen üniversite veya ''Gerçek hayata karışmak'' dediğiniz şey çok da matah bir şey değil çünkü.

tavsiyeleriniz için hepinize çok minnettarım çok teşekkür ederim <3

Hocam kendi kötü deneyimlerinizden nasıl böyle genel yorumlar yapıyorsunuz anlamıyorum. Sadece size değil yukarıda bu kadar karamsar yorumlar yapan diğer arkadaşlara da diyorum bunu. Benim de, çevremdeki bir çok insanın da hayatının en güzel yılları lise yıllarıydı. O gençliğin ilk heyecanlar... Kötü bir lisedeyse dediğiniz gibi olabilir ama arkadaş belki gayet nezih güzel bir liseye gidecek. Böyle önceden ön yargı oluşturmanın anlamı yok bence. Liseden sonra gelen üniversite veya ''Gerçek hayata karışmak'' dediğiniz şey çok da matah bir şey değil çünkü.
dersleri çok takan biri değilim ama ortalama notlarım var

-Daha 9. sınıfım liseye yeni geçtim diye kendini salma dersini çalış bunun sıkıntısını üni sınavında çok çektim.
-Ergen liseli dizileri izleyip gaza gelme ortaokuldan bir farkı yok.
-Sigara tarzı saçma alışkanlıkları olanlara yanaşma.

Yeni konular

Geri
Yukarı