Yeni liseye geçen birisi için tavsiyeler

4 senelik lise hayatımı 3 farklı okulda geçirmiş biri olarak, okuldaki ortamın, öğretmenlerin ve arkadaş seçimlerinin kaliteli olmasına çok dikkat et. Eğer okuduğun yerde huzurlu kalmazsan tüm senen ızdıraplı geçmeye başlar. Kendini rahat hissettiğin yerlerde bulun, içinde problem olduğunu düşündüğün seni kötüye iten bir okulda bulunma.

Arkadaşlık seçimlerin hakkında acele etme 4 sene boyunca önüne çok farklı insanlar çıkıyor, has arkadaş ortamın kendi kendine şekillenmeye başlayacaktır zaten.

Benim için gerçek lise 11.sınıfta başladı, seçtiğim alanın derslerini zorluğunu o senemde gördüm ve uğraşmam gerektiğini o zaman anladım. 2 sene okuduktan sonra seçeceğin alanı iyi düşün bu senin tüm eğitim hayatını belirleyebilir.
En önemlisi de bence hiçbir senenin derslerini, sınavlarını boşlama 4 senenin sonunda hepsini hatırlamak zorundasın zaten ders çalışmadan okulun bir anlamı kalmıyor, eğlendiğin kadar derslerine de önem ver.

Hocam kendi kötü deneyimlerinizden nasıl böyle genel yorumlar yapıyorsunuz anlamıyorum. Sadece size değil yukarıda bu kadar karamsar yorumlar yapan diğer arkadaşlara da diyorum bunu. Benim de, çevremdeki bir çok insanın da hayatının en güzel yılları lise yıllarıydı. O gençliğin ilk heyecanlar... Kötü bir lisedeyse dediğiniz gibi olabilir ama arkadaş belki gayet nezih güzel bir liseye gidecek. Böyle önceden ön yargı oluşturmanın anlamı yok bence. Liseden sonra gelen üniversite veya ''Gerçek hayata karışmak'' dediğiniz şey çok da matah bir şey değil çünkü.
Sanırım yanlış anlaşıldım. Ben şahsen nezih olmayan bir semtte ikamet ettiğim için çevremde bu 'keko'lar denizde kum gibi. Ben de maalesef ülkemizin dört bir yanına yayılan bu tiplere karşı genç kardeşimi uyardım sadece.

Çevresinde benim tarif ettiğim profilde insanlar görmüyorsa zaten ne ala. Bir de üstüne zararlı alışkanlıklar edinmezse (zararlı alışkanlıklara ön ayak olan da genellikle bu 'keko' tipler oluyor), lise hayatı gayet keyifli geçebilir tabii ki.

Dostlar, güncel olarak 8. sınıfım. Liseye geçeceğim fakat lise hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Ne yapmalıyım veya ne yapmamalıyım, lisede ne tür ortamlarda bulunmalı ve ne tür ortamlarda bulunmamalıyım bilmiyorum. Bana tecrübesi olan birisi yardım ederse minnettar olurum.
Hocam ilk olarak hiçbir şeyi derslerin önüne geçirme ikinci önerim ise bir sürü arkadaş edin fakat hangi arkadaşın ile arana mesafe koyacağına iyi karar ver ve asla arkadaşlarına kendini ezdirme.

İyi bir üniversite istiyorsan OBP'ni yüksek tut.
Her gün konu tekrarı yap.
Derse çok katılki hocalar iyi sözlü notu versin.
Bir hobi edin (basketbol, voleybol, futbol veya müzik alanında)
Her gün 30 dakikada olsa kitap oku.
Lisedeki arkadaşlıkların kalıcı olmadığını kabullen.
Lisede sevgili yapma.
Kötü alışkanlıklar edinme( sigara vs.)
Arkadaş ortamını saygılı insanlarla kur.

Lisede sevgili yapma.
Sevgili ve OBP konusuna KESİNLİKLE katılıyorum ikisininde cefasını çok çektim.

tavsiyeleriniz için hepinize çok minnettarım çok teşekkür ederim <3

dersleri çok takan biri değilim ama ortalama notlarım var
Dersleri çok takan biri değilim dediğin için sana şöyle bir şeyler diyeyim. Ya çalışsan ne olacak kafasında yaklaşıyor olabilirsin, dersleri önemsiz görüyor olabilirsin. Ben de böyleydim az çalışırdım ama yine de çalışırdım, bizim çevremizde çok uyaran olmadı o yüzden ben seni ve genç kardeşlerimizi uyarayım bazı şeylerle alakalı:

1) Daha akıllı, çalışkan insanların bulunduğu ortamlara girince ortamının kalitesi o kadar artıyor ki. Konuşulan sohbetlerden, insanların davranışlarına kadar. Bu ister lise olsun, isterse üniversitede olsun. Tabii ki Boğaziçi'nde okuyan herkes şahane değil ama emin ol insan kalitesinin ortalaması kars üniversitesi xx bölümünün ortalamasından çok daha iyidir.
2) Okuduğumuz bölüm mezun olduğumuzda karşımıza tokat gibi çarpıyor, iyi yerlerde, iyi bölümlerde okuyanlar kolayca büyük şirketlerde, iyi yan haklarla rahat işler bulurken diğerleri çok zorlanıyor. Bundan da daha önemlisi bu iyi yerlerde okumanın sana verdiği 'vizyon' farkı oluyor genelde.

Yani kısaca tabii ki herkes boğaziçi'nde itü'de, ya da tıp vs. okumayacak ve buraya giden her insan da şahane değil ama elinden geldiğince ortamını, hayatının seviyesini yüksek tutmak için derslerine önem ver.

Lisede sevgili yapma.
Diğer öneriler güzel de, neden sevgili yapmasın? Gerçekten çok garip. Ya bir insan o yaşlarda bu tarz ilişkiler geliştirmeye başlamayacaksa ne zaman başlayacak? İlk sevgilim lise 1'de olmuştu hala hatırlayınca o zamanki salaklıklarımızı gülerim. Yani lisede öğrenmeyecekse ne zaman karşı cinsle konuşmayı öğrenecek? Bu yaşlar aşkın, sevginin en yoğun en heyecanlı yaşandığı zamanlar. Gitsin açılsın, reddedilsin bunların hepsi insanı geliştiren deneyimler. Bu yaşlarda bunları yaşamayanlar genelde içinde hep bir burukluk kalıyor. Sevgililik ilişkileri hayatının bir gerçeği hem de çok önemli bir kısmı, öcü gibi bakılacak bir şey değil ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı