Yeni monitör için birkaç soru

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, gerek forumdaki arkadaşlar gerekse kendim R9 295X2 ekran kartlı sistemi 1080p ve 60Hz monitör ile kullanmama tepkili. :D Ben de zaten bir süredir takip etmeye başlamıştım monitör piyasasını. G-sync/freesync ile sonunda yıllardır sakin sakin geçinen monitör piyasasında da bir hareketlilik oldu. Bu konuda birkaç sorum olacak size:
1-4K ve 2K monitör arasında kaldım. Her ne kadar R9 295X2 gibi bir karta sahip olsam da bu kartın yeni nesil oyunlarda 4K'ya yetmeyeceğini adım gibi biliyorum. Çözünürlüğü 4K yapcam diye hiçbir grafik ayarını da kısamam. Aslında 4K için daha var diyordum. Ama Samsung'un 1ms tepki süreli ve 1 milyar renk sunabilen monitörü dikkatimi çekti epey. Fiyatı da üstelik çok uygun geldi. (Diğer 4K monitörlere göre) Sizce 4K ya geçilmeli mi?
2- Biraz önce bahsettiğim monitör malesef 60 Hz. Almışken 120/144 Hz'lik alayım diye bir araştırma yaptım ama yok öyle bir 4K monitör! Ben bulamadım sizin bildiğiniz model varsa paylaşırsanız sevinirim. Ama bildiğim kadarıyla yok. Ne zaman çıkar 120+ Hz 4K monitörler piyasaya?
3-60 Hz yeterli, gerisi teferruat mıdır yoksa 120/144 Hz ile arada gerçekten fark var mıdır?
4- Bu sorum biraz karışık; şimdi iki tane tüm özellikleri aynı iki tane 27 inç biri 2K diğeri 4K çözünürlükteki monitörü yan yana koysak. Ve ikiz de de aynı oyunu 2K çözünürlüğünde açsak. Alacağımız görüntü kalitesi hangi monitörde daha iyi olur?
5- İlerleyen günlerde hem freesync'li destekli hem de g-sync destekli monitörler çıkar mı? Yani freesync zaten bildiğim kadarıyla displayport 1.2a ile opsiyonel, 1.3 ile de standart olacakmış. Bu girişlere sahip g-sync'li monitörler çıkar mı piyasaya? Çıkarsa ne zaman çıkar? G-sync destekli istememin sebebi 3 yıl sonra ekran kartını değiştirirken "Kesinlikle" Nvidia alacağımdan dolayı. (Şimdi Amd/Nvidia tartışması açılmasın hiç.)
6- Eve yeni bir led televizyon alacağız (marka-model belli değil. Ama iyi birşey olur tabiki) yeni monitör alana kadar oyunlarımı televizyonda oynasam herhangi bir rahatsızlık çeker miyim? Televizyonların tepki süreleri hakkında bilgi veren bir site var mıdır? Bir de input lag denilen bir olay varmış. Şu anki televizyonumuza PS4 takılı ben fps oynarken çok rahatsız olmuyorum.(Belki ne tür bir rahatsızlık olduğunu bilmediğim içindir) Pc'de durum değişir mi?
Kolaylık olsun diye madde madde sordum. Sizde aynı şekilde cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

4K için ekran kartı çok zorlanır ve zaten R9 295X2 ekran kartı G - Sync teknolojisini desteklemez , Free - Sync kullanabilirsin. Bu teknolojide yanılmıyorsam herhangi bir kit yerleştirmeden tamamen yazılımla halledilebiliyor. Sana tavsiyem 2K ve 120-144 Hz monitör almandır.

Ama 3 yıl sonra tekrar çift gpu'lu amiral gemisi bir model alcam o kart 4k da canavar gibi oynatır. Şimdi alacağım monitörü de 3 sene sonra değiştiremem. Diğer maddelere de bakarsanız yazdım; 4k monitörde 2k çözünürlüğünde oyun oynasam kalite olarak normal 2k monitöre göre durumu ne olur?

Samsung'un 4k monitörünü almalısın. Zaten 4k monitör alınca 120 Hz almanın manası kalmayacak çünkü zaten kart 120 FPS alamayacak. :) Ayrıca R9 295X2 4K çözünürlük için oldukça yeterli bir kart. :)

G-SYNC'li monitörler bu sene çıkıyor ama senin ekran kartın Nvidia olmadığı için kullanamazsın. Freesync'li monitörler için için bir duyumum olmadı.

Ekran kartının yaptığı işi (V-SYC) artık monitör yapacak artık (G-SYNC). Bu yüzden kartın üzerine binen yük azalacak ve daha yüksek FPS değerleri elde edeceksin.

Yani V-SYNC'yi oyunda açtığında monitörün 60Hz ise 60FPS'den fazlasını göremiyorsun, G-SYNC'li veya FreeSYN'li bir monitör aldığında artık 60FPS'den fazlasını görebileceksin görüntüde kırılma olmadan.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı