Yeni toplayacağım sistem için fikir alışverişi

1- Siz kasayı iyi bilmiyorsunuz eğer radyatöre Pull-Push yapacak olursanız 3 fanlı ekran kartı takmanız pek mümkün olmaz. Farklı kasa önermemin sebebi hem beyaz hem ışık hem daha geniş oldukları için.

2- Fan konusunda radyatör için CFM değil statik basınç önemli mesela XT modelinin fanları 4.2 iken sizin almak istediğiniz fanlar 1 civarı gibi komik değerler sıvı soğutmadan verim almadıktan sonra anlamı yok bu yüzden farklı bir soğutucu ve kasa önerdim.

3- Hem gereksiz masraf olmasın diyip 10900K alma istediğinizi anladım en mantıklı harcama güçlü bir 11. nesil işlemci.

1- Siz kasayı iyi bilmiyorsunuz eğer radyatöre Pull-Push yapacak olursanız 3 fanlı ekran kartı takmanız pek mümkün olmaz. Farklı kasa önermemin sebebi hem beyaz hem ışık hem daha geniş oldukları için.

2- Fan konusunda radyatör için CFM değil statik basınç önemli mesela XT modelinin fanları 4.2 iken sizin almak istediğiniz fanlar 1 civarı gibi komik değerler sıvı soğutmadan verim almadıktan sonra anlamı yok bu yüzden farklı bir soğutucu ve kasa önerdim.

3- Hem gereksiz masraf olmasın diyip 10900K alma istediğinizi anladım en mantıklı harcama güçlü bir 11. nesil işlemci.
1) Pull & Push yapacağım demedim ki ben. Pull & Push gibi bir düşüncem yok dedim en başta ve bu kasada zaten yapamam dedim. Okuduğunuzu da unutuyorsunuz herhalde.

2) Biz sizle doğru yerlere mi bakıyoruz öncelikle bunu anlamaya çalışmam gerekiyor. XT'nin üstünde gelen fanların (ML120) teknik özelliklerine baktığımda;

Fan Airflow
75 CFM

Fan Static Pressure
4.2 mm-H2O

yazıyor.

LL120'ye baktığımda;

Fan Airflow
63 CFM

Fan Static Pressure
3.0 mm-H2O yazıyor...

1 değeri gibi "komik değer" nerede yazıyor? Gösterir misiniz? Ben bulamadım... Ayrıca madem bu kadar engin bilginiz var, böyle bir cevap vereceğinize, aradaki 1.2mm-H2O farkın işlemcinin kaç derece daha sıcak çalışmasına sebep olacağını söyleyin. Esas bilgi paylaşımı böyle olur.

3) Sistemin tüm bileşenlerini toplayıp 11. nesil işlemcileri beklemek demek benim işlemciyi en erken Ocak - Şubat 2021'de alıp sistemi tamamlamam demek ki o da doların durumuna bağlı olarak fiyatı ne halde olur allah bilir. Zaten resesyondayız ve Eylül ayı itibariyle devalüasyona gireceğimiz konuşuluyor ekonomi çevrelerinde ki bu hem doların beklenmedik şekilde yükselmesi hemde ithal ürünlerin fiyatlarının artması demek. İşlemci ve ekran kartını tamamen ülkenin ekonomik gidişatına göre almayı planlıyorum.

Siz olayı artık tamamen "benim dediklerim doğrudur" boyutuna getirmeye başladınız ve verdiğiniz bilgi ve değerler ile benim söylediklerimden anladıklarınız maalesef yanlış.

1) Pull & Push yapacağım demedim ki ben. Pull & Push gibi bir düşüncem yok dedim en başta ve bu kasada zaten yapamam dedim. Okuduğunuzu da unutuyorsunuz herhalde.
Ben yanlış okudum sanırım.

Fan Airflow
75 CFM

Fan Static Pressure
4.2 mm-H2O

yazıyor.

LL120'ye baktığımda;

Fan Airflow
63 CFM

Fan Static Pressure
3.0 mm-H2O yazıyor...
İlginç kafam karıştı:

3) Sistemin tüm bileşenlerini toplayıp 11. nesil işlemcileri beklemek demek benim işlemciyi en erken Ocak - Şubat 2021'de alıp sistemi tamamlamam demek ki o da doların durumuna bağlı olarak fiyatı ne halde olur allah bilir. Zaten resesyondayız ve Eylül ayı itibariyle devalüasyona gireceğimiz konuşuluyor ekonomi çevrelerinde ki bu hem doların beklenmedik şekilde yükselmesi hemde ithal ürünlerin fiyatlarının artması demek. İşlemci ve ekran kartını tamamen ülkenin ekonomik gidişatına göre almayı planlıyorum.
Demek istediğim o değil şu an 10700K alıp daha sonra güncellemek.

Ben yanlış okudum sanırım.

İlginç kafam karıştı:

Demek istediğim o değil şu an 10700K alıp daha sonra güncellemek.
Ona gerek yok, buna gerek yok. Peki neye gerek var? Ya da şöyle sorayım sizin bu peşin hükümlü tavır, düşünce ya da cevaplarınıza ne gerek var?

1) Şartlandığım yok!
2) Dünde bir Corsair sevdasına gerek yoktu mesela!

Yazıklarımı okuyor musunuz? Hiç sanmıyorum çünkü okumadan cevaplıyorsunuz. İstediğim bileşeni alabilme imkanına sahibim diye her sene upgrade yapacağım diye bir şey yok bence.

Zira bir sistemi en az 5 sene kullandığımdan daha önce bahsetmiştim. Yani seneye 11. nesil alırım, ondan sonraki sene LGA1700 anakart alıp 12. nesil işlemciye geçerim gibi düşüncem yok.
@Sylveon neden sürekli upgrade etsin ki? Zaten daha önce de mesajında belirtmiş. İmkan var diye sürekli parça değiştirmeye gerek yok. Hatta ekran kartını şimdilik 1650 Super alsın, sonra 3080Tİ ekran kartına geçer. Ya da 11. nesil İntel işlemcinin en düşüğünü alsın, daha sonra en üst modelini alır. Sistem yetersiz kalmadığı sürece yükseltmeye gerek yok. 11. nesil daha yeni çıktı zaten. Neden 12. nesili beklesin?
@OceanWraith eğer size zahmet olmazsa sistemi topladığınız zaman burada konu açıp beni de etiketler misiniz?

@Sylveon neden sürekli upgrade etsin ki? Zaten daha önce de mesajında belirtmiş. İmkan var diye sürekli parça değiştirmeye gerek yok. Hatta ekran kartını şimdilik 1650 Super alsın, sonra 3080Tİ ekran kartına geçer. Ya da 11. nesil İntel işlemcinin en düşüğünü alsın, daha sonra en üst modelini alır. Sistem yetersiz kalmadığı sürece yükseltmeye gerek yok. 11. nesil daha yeni çıktı zaten. Neden 12. nesili beklesin?
11. nesil işlemciler size BETA olarak geldi sanırım? Aynı şeyden bahsediyoruz aslında konu sahibi gereksiz harcama yapmaya gerek yok dedikçe gereksiz harcama yöneldiğini için anlaşamıyoruz.

@OceanWraith eğer size zahmet olmazsa sistemi topladığınız zaman burada konu açıp beni de etiketler misiniz?
Hatta daha radikal bir şey söyleyim size, 3080Ti OC Editionlar gelene kadar ekran kartı almama bile gerek yok. Nasılsa işlemcinin üstünde Intel UHD grafik yongası var. Ekran kartı alana kadar oyun oynamam, çizim yapmam, günlük kullanırım sadece. Buda bir çözüm.

Keza işlemci konusunda da şuna karar vermem gerekiyor o zaman. Şimdi baktım, 11.nesil işlemciler 10nm üretim teknolojisi ile üretilip LGA1200 kartları destekleyecek gibi ve sanırım PCIe 4.0 desteğide olacakmış. O halde 10. nesil intel işlemci almanın zerre anlamı yok. Bileşenlere o kadar çok daldım ki üreticilerin yol haritalarına bakmadım. Peki madem 6 ay sonra 11. nesil işlemcileri çıkartacaksın, niye şimdi 10. nesil işlemcileri çıkarttın piyasaya.

Ah intel ah...
11. nesil işlemciler size BETA olarak geldi sanırım? Aynı şeyden bahsediyoruz aslında konu sahibi gereksiz harcama yapmaya gerek yok dedikçe gereksiz harcama yöneldiğini için anlaşamıyoruz.
Anlaşmıyoruz değil. Bilginizi detaylı bir şekilde paylaşmıyorsunuz ana sorun burada.

Cevaplarınız "o gereksiz", "bu lüzumsuz", "şuna gerek yok" şeklinde.

NEDENLERİYLE detaylandırma yapsanız belki anlaşırdık! Bilgi paylaşmadıktan sonra yazdıklarınız çocukça geliyor bana kusura bakmayın. Çok iyi biliyor olabilirsiniz, çok iyi takip ediyor olabilirsiniz ama detaylı anlatmadıktan sonra kimseyle anlaşamazsınız.

Intel'in 11. nesil işlemcileri ne zaman çıkacak ve LGA1200 desteği olacak mı diye açıp bakmasam yine konudan haberim olmayacaktı. Siz biliyorsunuz madem "Hayır, 11. nesil işlemciler şu tarihte duyurulacak, şu tarihte çıkacak, 10nm olacak, LGA1200'de de çalışıp PCIe 4.0 da destekleyecek ve sadece 6 ay var" dediniz de ben mi okumadım?

PCI-4.0 var ama yok maalesef. Sanırım şimdi bu kadar pahalı bir işlemci almanın mantıklı olduğunu anlamışsındır böyle sebepler yüzünden daha uygun fiyatlı ve yeterli bir işlemci alıp 11. nesil geçilmesini önerdim.

Bu süreler cidden çok uzun ben olsam idarelik şeyler alıp daha sonra elden çıkarıp sistemi son haline getiririm.
Anlaşmıyoruz değil. Bilginizi detaylı bir şekilde paylaşmıyorsunuz ana sorun burada.

Cevaplarınız "o gereksiz", "bu lüzumsuz", "şuna gerek yok" şeklinde.

NEDENLERİYLE açıklama yapsanız belki anlaşırdık! Bilgi paylaşmadıktan sonra yazdıklarınız çocukça geliyor bana kusura bakmayın. Çok iyi biliyor olabilirsiniz, çok iyi takip ediyor olabilirsiniz ama detaylı anlatmadıktan sonra kimseyle anlaşamazsınız.
Burası iş yeri değil nede olsa elimde geldiğince kısaca ve mantıkli şekilde anlatmaya çalışıyorum ha anlatamamışımdır o ayrı mesele.

Zaten farklı parça önermemin sebebinim hem beyaz hem ışık uyumu hem gereksiz masraf olmaması olduğu için söylediğimi hatırlıyorum.

PCI-4.0 var ama yok maalesef. Sanırım şimdi bu kadar pahalı bir işlemci almanın mantıklı olduğunu anlamışsındır böyle sebepler yüzünden daha uygun fiyatlı ve yeterli bir işlemci alıp 11. nesil geçilmesini önerdim.

Bu süreler cidden çok uzun ben olsam idarelik şeyler alıp daha sonra elden çıkarıp sistemi son haline getiririm.

Burası iş yeri değil nede olsa elimde geldiğince kısaca ve mantıkli şekilde anlatmaya çalışıyorum ha anlatamamışımdır o ayrı mesele.

Zaten farklı parça önermemin sebebinim hem beyaz hem ışık uyumu hem gereksiz masraf olmaması olduğu için söylediğimi hatırlıyorum.
Sadece önerdiniz. Detay vermediğiniz, sebep belirtmediğiniz için haliyle konunun ne olduğunu anlamlandıramıyoruz.

Her neyse...

Sadece önerdiniz. Detay vermediğiniz, sebep belirtmediğiniz için haliyle konunun ne olduğunu anlamlandıramıyoruz.

Her neyse...
Alışkanlık meselesi çoğu kişi öneri istiyor parça önerisi yapılır eğer parça hakkında sorusu varsa soruyor o şekilde cevaplandırma yapıyorum.

Şu parça neden şöyle diyeceğiniz ne var bilmiyorum ama kısaca cevaplayayım:
1- G Skill RAM önermemin en basit sebebi gecikme süresinin daha düşük olması.

2- Farklı sıvı soğutma önermemin sebebi beyaz uyumu için.

3- Farklı kasa önermemin sebebi daha iyi hava akışı olan, daha geniş, beyaz ve ışık uyumu daha iyi olan bir sistem toplamak.

4- İdareten ekran kartı ve işlemci önermemin sebebi ekran kartının daha çıkması süresinin olması ve Intel 1200 soketin son işlemcileri 11. nesil olup daha sonra güncelleme gereği duymamak.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Alışkanlık meselesi çoğu kişi öneri istiyor parça önerisi yapılır eğer parça hakkında sorusu varsa soruyor o şekilde cevaplandırma yapıyorum.

Şu parça neden şöyle diyeceğiniz ne var bilmiyorum ama kısaca cevaplayayım:
1- G.Skill RAM önermemin en basit sebebi gecikme süresinin daha düşük olması.

2- Farklı sıvı soğutma önermemin sebebi beyaz uyumu için.

3- Farklı kasa önermemin sebebi daha iyi hava akışı olan, daha geniş, beyaz ve ışık uyumu daha iyi olan bir sistem toplamak.

4- İdareten ekran kartı ve işlemci önermemin sebebi ekran kartının daha çıkması süresinin olması ve Intel 1200 soketin son işlemcileri 11. nesil olup daha sonra güncelleme gereği duymamak.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim.

1) Gecikme sürelerinde elbette 3600MHz olup CL16 olması gayet güzel. Fakat latency değerlerine baktığımda

3600MHz CL18 Latency: 10 nanosec

3600MHz CL16 Latency: 8.88 nanosec

Aradaki 1.12 nanosec gecikme ne gibi eksilere yol açar.

Değerleri hesapladığım yaptığım yer:

2) Radyatör önde, dik bir şekilde yerleştirileceği ve önünde beyaz fanlar olacağı için (çünkü tavana 360mm olmuyor) kasaya yandan dikey bir açıyla bakmayacağım. Yani radyatör görünmeyecek. Hortumlarının üstüne beyaz kablo alınır, sarılır. Pompanın beyaz olması üstüne bende düşünmüyor değilim. Araştırmalara devam.

3) Bu kasa yeterli.

4) Bu şartlarda idareten işlemci almaya da gerek yok. İşlemci ve ekran kartı en son alınacak. O halde öncelik;

M.2 NVMe SSD, AiO sıvı soğutma, +3 adet fan, RAM, monitörler, klavye & mouse, kulaklık

Yavaş yavaş toplayalım bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı