Türk Yapımı Zırhlı Araçlarda Yerli Motor Kullanılacak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ceff16d6cd409240596dc087bd13f3e640167e7f.jpeg

Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi TÜMOSAN MUSİAD EXPO etkinliklerinde 4x4, 6x6 ve 8x8 Türk zırhlı araçlarına güç verecek olan motorunu tanıttı. Proje Yönetim Müdürü Vekili Volkan Gün, yaptığı açıklamada "Türk mühendislerinin ve yerli tedarikçilerimizin, üreticilerimizin gelmiş olduğu noktayı sergiliyoruz. Şunu vurgulamak istiyoruz: Türkiye'de motor, transmisyon, aktarım organları yapılabiliyor. Yani herhangi bir kısıtlama ya da hiçbir ülkeden kritik bir komponent (parça) tedarik etmeden kara platformlarında kendi ihtiyacımızı karşılayabilecek seviyede olduğumuzu göstermek istedik" sözlerini aktardı.

Bu açıklamayla üretim de dışa bağımlılığın ciddi bir şekilde azaldığı ifade ediliyor. Volkan Gül tasarımların da neredeyse tamamlandığını bu proje uzun yıllar da değil yakın zamanda hayata geçebileceğini de belirtti.

Savaşa ve onun saçmalıklarına alet olmaktan zevk alan bir ülke istemiyorum. Fen bilimlerinde ve Felefi bilimlerde ilerleme istiyorum. Savaşan cahiller değil ; yazan çizen mutluluk dağıtan bireyler istiyorum. Ayrıca üretimde dışa bağımlı olmamak istiyorsa bir ülke öncelikle şeker fabrikalarını satmayak , kağıt fabrikalarını satmayacak , İsrail'e çemkirip tüm gıdasal tohumlarını oradan almayacak!
Motorla savaşı bir kefeye koyma nedenini anlamadım. Ayrıca savaşa dahil olmaktan zevk alan bir ülke olduğumuzu da sanmıyorum. Adamlar ülkemizin sınırında terör örgütü ülkesi kurmaya çalışınca gayet normal bir tepki bizim verdiğimiz. Şeker ve kâğıt fabrikaları özel sektöre devredildi, sonra onlar satarsa devletin suçu değildir. Bunlar üretimi kesmedi( üretimi durdurmuş olanın davası var, o dava sona erdiğinde devam edecek.), ben bilmezken iflas eden varsa oda özel sektörün başarısızlığı, devletin değil. Tohum konusunda hatalar eskiye dayanıyor, açıkçası düzeltmek için adam gibi bir adımda yok ama buna el atması gereken devlet olduğu kadar da özel sektör. Yerli tohumları ithal tohumlardan daha pahalıya elde ediliyor. Sıkıntıda burada başlıyor.

Savaşa ve onun saçmalıklarına alet olmaktan zevk alan bir ülke istemiyorum. Fen bilimlerinde ve Felefi bilimlerde ilerleme istiyorum. Savaşan cahiller değil ; yazan çizen mutluluk dağıtan bireyler istiyorum. Ayrıca üretimde dışa bağımlı olmamak istiyorsa bir ülke öncelikle şeker fabrikalarını satmayak , kağıt fabrikalarını satmayacak , İsrail'e çemkirip tüm gıdasal tohumlarını oradan almayacak!
Söyledikleriniz güzel, ancak onları yapabileceğiniz ortamı bu aletler korumazsa, düşman her yerde kol salarsa nasıl yapmayı planlıyorsunuz ? Biri size ateş ettiğinde kalem fırlatarak mı mesela ? Vatanımızı korumak zorundayız. Gidip sağa sola saldırıp kimseyi yerinden etme amaçlı üretilmiyor bu askeri araçlar. Ki zaten dünyada bunu yapacak en son milletiz. Durumumuz da gayet iyi çok şükür.

Bu anlattıklarınızı artık sağır sultan bile biliyor beyler. Eleştirmek kolay, iş çözüm üretmeye gelince kimse ortada yok.

Ben de isterim ülkemizin almanya veya amerika gibi gelişmesini. Ama armut piş ağzıma düş derseniz o iş yürümez.

Türkiye'nin savaş meraklısı olup zevk aldığını da yeni öğreniyorum.

Ezbere ve kulaktan dolma bilgilerle konuşmayı bırakalım artık.

Laiklik ile motoru birbirine nasıl bağladınız ? Rezillik diz boyu, sizin ben mizah anlayışınızı...
Hocam biz bu kitleyle bir halt yapamıyoruz yapamayacağız. Laikliği hiçbir sorgulama yapmadan direk olumsuz yöne sürüklemek sanan insanlardan bıktık.

Motorla savaşı bir kefeye koyma nedenini anlamadım. Ayrıca savaşa dahil olmaktan zevk alan bir ülke olduğumuzu da sanmıyorum. Adamlar ülkemizin sınırında terör örgütü ülkesi kurmaya çalışınca gayet normal bir tepki bizim verdiğimiz..
Başlıkta zırhlı araç yazıyor? Bu savaşa ve onun kirli dünyasına ayak uydurmak değil de nedir? Bence 1980 darbesinden bu yana son 20 yılda özellikle savaşa ve insan öldürmeye gayet de meyilli bir devlet politikasına sahip bir ülke Türkiye. Bunun örnekleri gayet ortada. Bunu anlamak için çok zeki olmak gerekmez , tarafsız bir gazeteci gözyüle bakmak yeterli. Gezi direnişinde insanların üzerine sıkılan Gaz bombalarının adedi bile bunu açıklamaya yeter. Ama işine gelmeyene göre bu gayet normal. Bu insan düşmanı zihniyeti normalleştirdiler son 20 yılda özellikle! Terör örgütü dediğin kim tam anlamadım ? IŞİD mi ? yoksa toprakları için savaşan Kürtler mi? Ha eğer Kürtler için söylüyorsan ; kusura bakma ama bu tam bir iki yüzlülük olacaktır. Neden dersen sınırda Işid cirit atarken sesini çıkartmayan bir ülke Kürtler devlet kurmak isteyince neden terörist muamelesi yapıyor ? Ayrıca Türkiye devletinin Işid ile yakın ilişkilerinin olduğunu da biliyoruz! Hatta yaralanan Işid militanlarının Türkiye'de bazı hastanelerde tedavi olduğunu da! Burada ben fikrimi söyledim ve savaş için harcanan tüm emeğin çirkin bir emek olduğunu belirtmeye çalıştım. Konuyu farklı yerelere çekmeye gerek yok. Benim söylediğim genel bir tutum.
Şeker ve kâğıt fabrikaları özel sektöre devredildi, sonra onlar satarsa devletin suçu değildir. Bunlar üretimi kesmedi( üretimi durdurmuş olanın davası var, o dava sona erdiğinde devam edecek.), ben bilmezken iflas eden varsa oda özel sektörün başarısızlığı, devletin değil. Tohum konusunda hatalar eskiye dayanıyor, açıkçası düzeltmek için adam gibi bir adımda yok ama buna el atması gereken devlet olduğu kadar da özel sektör. Yerli tohumları ithal tohumlardan daha pahalıya elde ediliyor. Sıkıntıda burada başlıyor.
Bu fabrikaların özel sektöre devredildiğini ve bunda devlet denen halk sömürücüsü organın suçu olmadığını söylemen gerçekten komik :) Buna hiç değinmeyeceğim bile çünkü bu işin içinde devlet birinci aktördür. Bu gayet açık tartışmaya bile gerek yok. Sosyal bir devletten özel sekterön zevkine kalmış bir develete doğru giden bir süreç asla kabul edilemez. Bunu kabul etmek gerçekten çok vahim! Gerçeklerden bihaber yaşayan cahil insanların fikri! Hataların eskiye yeniye dayandığı meselesi de yok benim belirtmek istedğim bu hatalar yapılırken uyduruk bir motor ile kendini yenilmez armada sanan şaşkınlara olan kızgınlığımdır.

Allah Allah konu ne ara bura geldi. Aman aman, nereye geldi bi' anda?

İlk seferden başarılı olsun sonradan geliştirilir. Daha kullanılacağı haberinden bile ne iyi ne kötü eleştirilmez. Geç oldu, zahmet oldu gibi klavye başından eleştireceğimize okulumuzu düzgün okuyup, işimizi düzgün yapıp bu motorun gelişmesini sağlayabiliriz.

Söyledikleriniz güzel, ancak onları yapabileceğiniz ortamı bu aletler korumazsa, düşman her yerde kol salarsa nasıl yapmayı planlıyorsunuz ? Biri size ateş ettiğinde kalem fırlatarak mı mesela ? Vatanımızı korumak zorundayız. Gidip sağa sola saldırıp kimseyi yerinden etme amaçlı üretilmiyor bu askeri araçlar. Ki zaten dünyada bunu yapacak en son milletiz. Durumumuz da gayet iyi çok şükür.
Evet söylediklerim çok güzel ve bu dünyanın ve insanlığın tek kurtuluş yolu! Dünyada tüm gelir tüm insanlara eşit olarak dağıtılsa bence savaş denen bir illet de olmaz! Ama savaştan kar elde eden bazı büyükbaş kompradorlar olduğundan ve onları destekleyen evrimini gerçekleştirememiş (ki kasıtlı olarak cahil bırakılan kitle bu) insansılar olduğu sürece işimiz zor. Burada benim anlatmak istedğim oldukça farklı. Bence savaşmadan da dünyada yaşanabilir ki kaldı ki Türkiye sadece tarım ve hayvancılık sektöründe bile ilerleyebilseydi (son 20 yılda tamamen yok edilip özel sektöre peşkeş çekildi) bence savaşmadan da kendini koruyabilirdi? Öenmli olan burada savaşmak değil insan kendini farklı şekilde de korur! Sanki ülkedeki herkes silahla geziyor ?
Allah Allah konu ne ara bura geldi. Aman aman, nereye geldi bi' anda?
İnsanlar nedense konuları farklı yerlere çekmekten zevk alıyor! Tıpkı iktidar gibi bunlar da savaşa hayır diyen insanları terörist yapmaya çalışıyor. Tıpkı akademisyenlere ve çocuklar öldürülmesin diye öğretmene yaptıkları gibi.

Başlıkta zırhlı araç yazıyor? Bu savaşa ve onun kirli dünyasına ayak uydurmak değil de nedir? Bence 1980 darbesinden bu yana son 20 yılda özellikle savaşa ve insan öldürmeye gayet de meyilli bir devlet politikasına sahip bir ülke Türkiye. Bunun örnekleri gayet ortada. Bunu anlamak için çok zeki olmak gerekmez , tarafsız bir gazeteci gözyüle bakmak yeterli. Gezi direnişinde insanların üzerine sıkılan Gaz bombalarının adedi bile bunu açıklamaya yeter. Ama işine gelmeyene göre bu gayet normal. Bu insan düşmanı zihniyeti normalleştirdiler son 20 yılda özellikle! Terör örgütü dediğin kim tam anlamadım ? IŞİD mi ? yoksa toprakları için savaşan Kürtler mi? Ha eğer Kürtler için söylüyorsan ; kusura bakma ama bu tam bir iki yüzlülük olacaktır. Neden dersen sınırda Işid cirit atarken sesini çıkartmayan bir ülke Kürtler devlet kurmak isteyince neden terörist muamelesi yapıyor ? Ayrıca Türkiye devletinin Işid ile yakın ilişkilerinin olduğunu da biliyoruz! Hatta yaralanan Işid militanlarının Türkiye'de bazı hastanelerde tedavi olduğunu da! Burada ben fikrimi söyledim ve savaş için harcanan tüm emeğin çirkin bir emek olduğunu belirtmeye çalıştım. Konuyu farklı yerelere çekmeye gerek yok. Benim söylediğim genel bir tutum.

Bu fabrikaların özel sektöre devredildiğini ve bunda devlet denen halk sömürücüsü organın suçu olmadığını söylemen gerçekten komik :) Buna hiç değinmeyeceğim bile çünkü bu işin içinde devlet birinci aktördür. Bu gayet açık tartışmaya bile gerek yok. Sosyal bir devletten özel sekterön zevkine kalmış bir develete doğru giden bir süreç asla kabul edilemez. Bunu kabul etmek gerçekten çok vahim! Gerçeklerden bihaber yaşayan cahil insanların fikri! Hataların eskiye yeniye dayandığı meselesi de yok benim belirtmek istedğim bu hatalar yapılırken uyduruk bir motor ile kendini yenilmez armada sanan şaşkınlara olan kızgınlığımdır.
Kendi yurdun da kalan? Hocam sen sınırlar içine ne kadar silâh sakladıklarını biliyormusun? Kendi yurtlarinda kalan olsalar her firsat bulduklarinda etrafa tuzak kurmazlar. Ayrıca PKK dene örgüt kurulduğu ilk gün etrafa terör saldırısı ile başladılar. Toptopla bitmiyor getirdikleri silahlar. Ayrıca PKK ile çözüm yapılması denendi daha 4-5 yıl oluyor adamlar ne yaptı? Ayrıca isid'e dokunmayan değil, onalarıda vuruyoruz ama isid öncelikli bir teklike değil bizim ülkemiz için ama ypg/pkk öncelikli bir teklike. Yaptığın ise öncelik sıralaması koymalısın. Aciliyeti olanla ilgilenirken ilk yanlış mıyım? Bir devlet için en önemli olan şey kendi milleti ve toprak bütünlüğüdür. Diğer her değer bundan sonra gelir.
Askeri araçlar sadece saldırmak için değil, kendini savunmak içinde gerekli. Eğer askerî gücün yoksa seni milyon türlü hedef tahtasına oturturlar. Bunu savaşle severlik alakası yok. Ayrıca ben ülkemizde nükleer silah yapmasını da isterim, caydırıcı bir güçtür. Ama kullanılmasını veya kullanması gerektirecek bir durum istemem.
20 yıl önce millet şoka çıktığında yerdeki kaldırım taşları ile polisle saldırmıyordu, bu açıdan bak. Atamızın resmi ile öcalan'ın resmini yan yana asıldığı bir yeri savunmanda çok hoş. Ayrıca o ağaççılar millet başka yerde ağaç keserken nerde?

Hocam ben özel sektöre devredilmenin ne kadar doğru olduğu hakkında konuşmayacağım ama herşeyi devlet kontrolünde olursak o zamanda özel sektöre girişimcilik fırsatı yok diyeceğinden bahsetmiyeceğim. Devlet bir sektöre girer ise diğer oyuncular hayatta kalamaz o sektörde, nedeni ise devlet o sektörde kar elde etmeyi hedeflemez, o sektörün gelişmesini hedefler. Sonra sektör yeterince gelişince o sektörden çıkar. Devletin görevi fabrika açmak değil, fabrika yönetmekte değil.
Ayrıca neredeyse her tohumun yerlisi var, ama kullanılmıyor bunda devletin sucu var demek ne? Ayrıca kendi elde ettiğin tohumları ekmeni engelleyen hic bir yasa yokken neden millet kendi tohumunu ekmenin yasak olduğunu düşünenler var, bunu hiç düşündün mü? Geçmişten gelen kulaktan dolma bilgiler, bize geçmişten gelen hatalar sağlıyor. Cahil olan kim bilmiyorum acaba iki şey duyup onlara inanan mı?
Ayrıca devlet halk sömürücü değil, sana kim bu fikri aklına soktu bilmem, ama nedenleri ile açıklarsan sevinirim.

Ayrıca tüm gelirin eşit bir şekilde dağıtılması bir ütopiktir, çöpe ekmek atılmaması ile ayni miktarda. Olsa çok güzel olur. Savaş ve savaş aletlerine harcanan para başka yerlere harcansa çoktan marsta koloni kurulmuştu. Olsa ne iyi olur, ama mümkün mü? Konuşmaya değmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı