Yerli Arama Motoru: Artado Search beta yayımlandı

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Screenshot_20230927-014817.jpg

12. sınıfa giden Arda adındaki bir genç Artado Search adında açık kaynak kodlu bir arama motoru projesi oluşturuyor. Arama motoru şu an betada olduğundan eksikliklerle karşılaşmanız olası.

Arama motorunda karanlık ve aydınlık tema mevcut. Henüz çok dolu olmayan eklenti ve tema mağazaları mevcut. Siz de eklenti ve tema ekleyebiliyorsunuz tabii ki. (Ekran görüntüleri telefondan masaüstü sitesini isteyerek çekildi.)
Screenshot_20230927-014141.jpg

Ayrıca arkadaşın bir forumu da mevcut.

Arama motoru arama yaparken birden fazla arama motoruyla arama yapmanızı sağlıyor.
Screenshot_20230927-013625.jpg
Screenshot_20230927-013556.jpg

Türkçe dahil 23 dil desteği mevcut.

Tarayıcı özelleştirmesi Sync ID adındaki özellikle paylaşılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere hesap oluşturmaya gerek kalmadan basit bir yöntem. İçe - dışa aktarma gibi.

Ayrıca yukarıda açık kaynak kodlu olduğundan bahsettim, bu da Artado Search yazılımını kendi sunucunuza kurup da kullanabileceğiniz manasına geliyor. GitHub sayfasında gerekli bilgi mevcut.

Detaylı bilgi için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Özellikle Tasarım anlamında henüz yolun çok başında ama proje gerçekten heyecan verici. Keşke olsa dediğim bir projenin emekleme aşamasında olsa da var olması gerçekten mutlu etti. Özgür yazılım olması ve yapısındaki özgürlük sayesinde çok verimli ve tatmin edici bir gelişim süreci geçirmesini umuyorum ve diliyorum. Umarım en kısa zamanda hata ve eksikliklerinden arınıp tam sürüme çıkabilir.

Bir sürü yerli arama motoru çıktı hatta büyük firmalar bile bu işe gird ama asla tutmadı. Aynı şekilde sonuçlanacağını düşünüyorum.

Bu arama motorunu farklı kılan bir unsur var. Özgür yazılım olması. Diğer projeler büyük ölçüde yerele odaklanan kapalı kaynak kopya ve hedefsiz motorlardı. Ayrıca Artado yanlış bilmiyorsam globalde de daha önce örneğine rastlamadığımız bir proje.

Eki Görüntüle 1958290
12. sınıfa giden arda adındaki bir genç artado Search adında açık kaynak kodlu bir arama motoru projesi oluşturuyor. Arama motoru şu an betada olduğundan eksikliklerle karşılaşmanız olası.

Arama motorunda karanlık ve aydınlık tema mevcut. Henüz çok dolu olmayan eklenti ve tema mağazaları mevcut. Siz de eklenti ve tema ekleyebiliyorsunuz tabii ki. (ekran görüntüleri telefondan masaüstü sitesini isteyerek çekildi.)
Eki Görüntüle 1958289

Ayrıca arkadaşın bir forumu da mevcut.

Arama motoru arama yaparken birden fazla arama motoruyla arama yapmanızı sağlıyor. Eki Görüntüle 1958286Eki Görüntüle 1958287

Türkçe dahil 23 dil desteği mevcut.

Tarayıcı özelleştirmesi Sync ID adındaki özellikle paylaşılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere hesap oluşturmaya gerek kalmadan basit bir yöntem. İçe - dışa aktarma gibi.

Ayrıca yukarıda açık kaynak kodlu olduğundan bahsettim, bu da artado Search yazılımını kendi sunucunuza kurup da kullanabileceğiniz manasına geliyor. GitHub sayfasında gerekli bilgi mevcut.

Detaylı bilgi için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle gelişmeler görmek bizi mutlu ediyor. Fakat proje daha yeni olduğu için hız ve tasarım anlamında eksikleri var ama düzeleceğine inanıyorum.

Geri
Yukarı