YKS 2021 sıralama saçmalığı

World_of_Power

Centipat
Merhabalar arkadaşlar. Bu YKS sonuçları açıklandı da. Ya bu sıralamalar biraz saçma değil mi? Yani bakıyorsun mesela adam sayısalcı 20.000 sıralama yapmış ama eşit ağırlıkta da 28.000 sıralaması görünüyor. Yani sayısalcılar eşit ağırlıkçıların önlerine geçiyor. Aynı durum sözelcilerin de başına geliyor. Yani şimdi biz eşit ağırlıkçılar nasıl tercih yapacağız? Bakınız ben 102.000 sıralama yaptım. İlk yılım. Hukuk istiyordum zor görünüyor. Ama önümde aynı zamanda bir sürü sayısalcı var. Sorum şu sizce ilk 100.000'de ne kadar sayısalcı sayısal bölümlere yerleşir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten zor bir sınavdı ve bunun sonucu olarak geçen seneden daha düşük puan alan arkadaşlarım sıralama olarak ilk yıllarından çok daha iyi sıralamalar yaptı puanları daha düşük olmasına rağmen. Muhtemelen bu ea sayısal sıralamalardaki dengesizlik sınavın zorluğundan kaynaklı.

Ayni matematiği gördünüz. Matematiği full yapıp, eşit ağırlıkta sıralamaya girmesi gayet normal.
Aynen, normal. 80 soru olan sınavda 40 soru yapıp 40'tan fazla soru yapanları geçebilmek normal tabii ki. Çünkü onlar boşuna edebiyat ve tarih öğreniyor.

Aynen, normal. 80 soru olan sınavda 40 soru yapıp 40'tan fazla soru yapanları geçebilmek normal tabii ki. Çünkü onlar boşuna edebiyat ve tarih öğreniyor.
O edebiyat ve tarihin etkisinin olmamasının sebebi 40 soru varsa en az yarısını sayısalcıların da çözebiliyor olması. Keza eşit ağırlıkçıların da neredeyse tamamı fulle yakın yapıyor zaten. 130k sayısal puanı olan sayısal çıkışlı bir öğrenciyim. 13 net AYT mat neti ile 80k eşit ağırlık sıralamam vardı. Tek sebebi sayısalcıyım ben diye dil anlatım ve türk edebiyatı derslerini küçümsemedim. Çalıştım çabaladım ve öğrendiğimi çözdüm. Eşit ağırlıkçılarda bu yok. Çözdüklerini rakiplerinin de çözebildiğinin farkında değiller. Rakip elemenizin tek yolu matematik çözebilmek çünkü sınavın gerçeği 'STANDART SAPMA' :)

O edebiyat ve tarihin etkisinin olmamasının sebebi 40 soru varsa en az yarısını sayısalcıların da çözebiliyor olması. Keza eşit ağırlıkçıların da neredeyse tamamı fulle yakın yapıyor zaten. 130k sayısal puanı olan sayısal çıkışlı bir öğrenciyim. 13 net AYT mat neti ile 80k eşit ağırlık sıralamam vardı. Tek sebebi sayısalcıyım ben diye dil anlatım ve türk edebiyatı derslerini küçümsemedim. Çalıştım çabaladım ve öğrendiğimi çözdüm. Eşit ağırlıkçılarda bu yok. Çözdüklerini rakiplerinin de çözebildiğinin farkında değiller. Rakip elemenizin tek yolu matematik çözebilmek çünkü sınavın gerçeği 'STANDART SAPMA' :)
Guzel anlatmışsın kardes.

Cok da zor olmama gerek edebiyat ve tarih hani.

Ama matematikte digerlerine göre iyi yapmışsa, normaldir.

Ama matematikte digerlerine göre iyi yapmışsa, normald

Ama matematikte digerlerine göre iyi yapmışsa, normaldir.
Pardon? Ben buradaki adaletsizliğe dikkat çekmek istiyorum. Konu burada edebiyat ve tarihin kolay olması değil. Konu burada en çok istediğimiz hukuk fakültesine gitmek için bile sayısalcıların çözdüğü matı çözmemiz gerekliliği. Ya kardeşim herkes matematiği tam yapamıyor diye gerizekalı değil. İlgi alanları başka yönde. Adam tarihe meraklı edebiyatta adeta usta. Fakat bi bakıyorsun bi sene boyunca çalıştığının çeyreğini çalışan sayısalcı da yapıyor ve sözel bölüm olan hukuğa türev, integral çözüp giriyor. Tamam da bize ne türevden, integralden? Ben hukuk istiyorum HUKUK. Adı üstünde. Bu üniversitenin ileri matematikle ne alakası var? Yani burada asıl sorun şu: Biz fen çözemiyoruz fakat onlar edebiyat, tarih küçümseyip onlardan biraz yapıp yanına da matematik ekleyince hukuğa giriyor. Peki size soruyorum. Hukuk fakültesi bitirmek için yalnızca matematik yeterli mi? Hukuk okumak için ilgi alanın olması, yetenek vb. kriterleri göz önüne almak gerekmiyor mu? Bilmiyorum ya hayırlısı fakat şu bir gerçek ki bu sınavın zeka falan ölçtüğü yok. Bu sınavın bilgi ölçtüğü de yok. Bu sınavın bir bugı var o da matematik. Ama her insanın da ilgi gösterdiği tek ders matematik değil. Ve son bir şey daha sayısalcıların tıklım tıklım doldurduğu ve 5 yılda biten hukuk fakültesinde dizi, logaritma karşınıza çıkmıyor. Orada karşınıza çıkacak bilgilere yardımcı olan ise liseden beri ilgi duyduğunuz sözel zekâ!
Aynen öyle kardeşim. TYT'de fen çözenlerin de binlerce eşit ağırlıkçının önüne geçmesi de rakip eleme değil mi? 😂 Ben bilsem lisede boşuna EA bölümüne geçmezdim. Yıllarca boşuna Türkçe, edebiyat öğrenmişiz. Boşuna diksiyon dersleri almışız. Sonuçta sözel olan hukuğa girebilmek için bunları kriter alan kim var? Asıl kriter ileri matematik ve fen dersiymiş haberimiz yok.

Pardon? Ben buradaki adaletsizliğe dikkat çekmek istiyorum. Konu burada edebiyat ve tarihin kolay olması değil. Konu burada en çok istediğimiz hukuk fakültesine gitmek için bile sayısalcıların çözdüğü matı çözmemiz gerekliliği. Ya kardeşim herkes matematiği tam yapamıyor diye geri zekalı değil. İlgi alanları başka yönde. Adam tarihe meraklı edebiyatta adeta usta. Fakat bir bakıyorsun bir sene boyunca çalıştığının çeyreğini çalışan sayısalcı da yapıyor ve sözel bölüm olan hukuka türev, integral çözüp giriyor. Tamam da bize ne türevden, integralden? Ben hukuk istiyorum hukuk. Adı üstünde. Bu üniversitenin ileri matematikle ne alakası var? Yani burada asıl sorun şu: Biz fen çözemiyoruz fakat onlar edebiyat, tarih küçümseyip onlardan biraz yapıp yanına da matematik ekleyince hukuka giriyor. Peki size soruyorum. Hukuk fakültesi bitirmek için yalnızca matematik yeterli mi? Hukuk okumak için ilgi alanın olması, yetenek vb. kriterleri göz önüne almak gerekmiyor mu? Bilmiyorum ya hayırlısı fakat şu bir gerçek ki bu sınavın zeka falan ölçtüğü yok. Bu sınavın bilgi ölçtüğü de yok. Bu sınavın bir bugı var o da matematik. Ama her insanın da ilgi gösterdiği tek ders matematik değil. Ve son bir şey daha sayısalcıların tıklım tıklım doldurduğu ve 5 yılda biten hukuk fakültesinde dizi, logaritma karşınıza çıkmıyor. Orada karşınıza çıkacak bilgilere yardımcı olan ise liseden beri ilgi duyduğunuz sözel zekâ!

Aynen öyle kardeşim. TYT'de fen çözenlerin de binlerce eşit ağırlıkçının önüne geçmesi de rakip eleme değil mi? 😂 ben bilsem lisede boşuna EA bölümüne geçmezdim. Yıllarca boşuna Türkçe, edebiyat öğrenmişiz. Boşuna diksiyon dersleri almışız. Sonuçta sözel olan hukuka girebilmek için bunları kriter alan kim var? Asıl kriter ileri matematik ve fen dersiymiş haberimiz yok.

Yapacak bir şey var mı? Yok. Sistem neyi gerektiriyorsa ona çalışıyoruz yıllardır. Yeni bir şey değil bu. Herkes kapasitesi yettiğince çalışıp çıkan sonuca göre bir yerlere yerleşiyor. Hukuka da dereceyle giren öğrenciler var sonuçta. Herkes derece yapacak diye bir şey yok ya. Adamın hem matematiği hem de Türkçe sosyali iyiyse diğer eşit ağırlıkçıların önüne geçmesi gayet normal. Benim mesela matematiğim iyiydi ama Türkçe sosyalim kötüydü o yüzden EA sıralamam daha düşüktü sayısala göre. Biraz gereksiz bir konu olmuş maalesef.

Geri
Yukarı