YKS 2021 sıralama saçmalığı

Senin mantığına göre tıpa giden adamın da o derece bir matematiğe ihtiyacı yok. Katılıyorum hukuk öğrencisini matematikle seçmek akıl işi değil fakat matematik bu sınav sisteminin bir gerçeği. Yıllardır verilen matematik eğitiminin sınanması şeklinde bir nevi ve siz bunu yapmak zorundasınız yapacak bir şey yok. Ayrıca bu ülkede hukuk kazanmak zor bir iş değil, açıkçası şartların biraz daha zorlanmasını isterdim. Sonuçta bu bölüm ülkenin adalet sistemine ve yönetici kadrosuna adam yetiştiriyor bu yüzden zorlaştırılması taraftarıyım.

Saçma olan şey eşit ağırlıkçıların kendini sözelci sanıp sayısalcılara sövmesi. Aynı adette kendi alanında soruyu yapan eşit ağırlıkçı ile sayısalcının kendi alan sıralamalarına bak.

Edebiyatın olduğu 40 soruda 38-40 yapmayı geçtim, daha edebiyatta 22-24 yapamayan adamlar geliyor 38-40 matematik yapan sayısalcılara laf ediyor. Sadece güzel organlarımla gülüyorum.

Kaldı ki o adam eşit ağırlık tercihi yapmazsa sana adam akıllı etkisi olmaz.
Kolay hesaplanabilecek örnek olarak Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü ve ondan daha iyi olan dil bölümlerinin kontanjanlarını topla, sonra da bahsi geçen bölümün sıralamasına bak. Aynı durum eşit ağırlıkta da var.

Standart sapma diyen arkadaşlar olmuş. Onun etkisi de var tabii ama o kadar da değil. Olayın çoğu boş çamur atma.

Son düzenleme:
Merhabalar arkadaşlar. Bu YKS sonuçları açıklandı da. Ya bu sıralamalar biraz saçma değil mi? Yani bakıyorsun mesela adam sayısalcı 20.000 sıralama yapmış ama eşit ağırlıkta da 28.000 sıralaması görünüyor. Yani sayısalcılar eşit ağırlıkçıların önlerine geçiyor. Aynı durum sözelcilerin de başına geliyor. Yani şimdi biz eşit ağırlıkçılar nasıl tercih yapacağız? Bakınız ben 102.000 sıralama yaptım. İlk yılım. Hukuk istiyordum zor görünüyor. Ama önümde aynı zamanda bir sürü sayısalcı var. Sorum şu sizce ilk 100.000'de ne kadar sayısalcı sayısal bölümlere yerleşir?

Sayısalcılar dil sınavına girip düşük bir net bile yapsa çoğu dilcinin önüne geçiyor öyle bir sistem var ki sayısal seçmesen bile sayısal yapabilen her türlü üstün.

Sayısalcılar dil sınavına girip düşük bir net bile yapsa çoğu dilcinin önüne geçiyor. Öyle bir sistem var ki sayısal seçmesen bile sayısal yapabilen her türlü üstün.
Alakası yok. Sayısalcılar TYT'de hepsini yapmakla yükümlüyken (diğerleri de yükümlü de öyle olmadıklarını sanıyorlar işte) diğerlerinin yükümlü olmayıp matematik ve fen yapmaması TYT puanlarını artırıyor. Dil dediğin sınav normal biri için zor olsa da gerçek bir dilci için 78-80 net yapmaktan başka bir şey değil. Sayısalcı ise 70-75 net yapıp kalan 2-3 net açığını TYT ile kapatıp fazlasını yapıyor ve sonuç bu oluyor.

Kendinizi avutmaya devam edebilirsiniz. Ben de gülmeye devam ederim.

Hocam, dediklerinizde o kadar haklısınız ki anlatamam. Ancak yapacak bir şey yok, maalesef. Eşit ağırlık gibi dil bölümü de bundan acayip bir şekilde etkileniyor. Ben Türkçede 30 net yaptım, diğer sözel derslerde de iyi yaptım ancak fen ve matematik yapamadığım için sıralamam acayip bir şekilde geriledi. Yani ortalamanın iki tık üzerinde yaptım ama olmam gereken sıralamaların çok altındayım. Bu dediklerim dil ve eşit ağırlık için geçerli. Özellikle de dil. Yani, matematiğiniz çok iyiyse dil sınavında 20 net yapsanız bile 20.000, hatta daha iyi bir sıralamayı elde edebiliyorsunuz. Dil bölümünde bu çok rahat İngilizceyle alakalı "iyi" sayılan bölümleri tutturabilirsiniz, anlamına gelmekte.
Şunu da söylemeden geçmeyeceğim, bu sınav sistemini savunan bir kişi ya hayatı boyunca ders çalışmaktan başka bir şey yapamıyor- ki bunun örneğini bu konuya yorum atan birisinden de görebilirsiniz, adam sadece ders konularına yorum yapıyor- ya da sınava girmeden önce çok iyi bir temel atabilmiştir. Başka bir açıklaması olamaz bu durumun. Yani ilk ve ortaokulda sırf matematik ve fen bilimleri eğitimi alamadık diye ciddi anlamda saçma sapan bir akademik profilimiz oluşuyor. Ve sonradan girilen akademik sınavlarda da bunun etkisi oluyor.
Ve en kötüsü, bu açık ileride de kapanmıyor. Konuları veya çözüm yöntemlerini öğrenirsiniz ancak 2 saat 15 dakikada bütün sınavı bitirebilir misiniz? Ya da matematik sınavını iki saatten kısa bir sürede bitirebilir misiniz? Böyle kötü bir durumun içindeyiz maalesef.
Hatta bu durum sadece aşırı ders çalışanlara göre "kötü" yapmış insanları da etkilemiyor. Derece yapıp da okuduğu bölümde hiçbir şey yapamayan insanlar da var, kendi çevremden biliyorum. Veya o bölümlere bir hevesle girip bırakan insanlar da. Veya "köklü" üniversitelerden mezun olup da işsiz olan insanlar. Tabi beni yanlış anlamayın, o okullara gerçekten eğitim almak için giren ve çok iyi işler çıkaran insanlar da mevcut. Ama genel tablo böyle. Sonra da insanlar şunları söylüyor: Kendini geliştir, dil ve yazılım öğren. Kaba etimle gülüyorum, bu cümlelere...

Çok komik şeyler yazılmış gülmeden edemedim. Bu puanlama mantığını savunan arkadaşlara şöyle bir örnek vereyim. Bu yıl bir öğrencim YDT 46 net ile sırf TYT sıralaması iyi olduğu için (tam sıralamasını hatırlamıyorum) dilden 2 bine girdi. 46 net ile sadece matematik çözdüğü için 2 bin. YDT 76 net yapan başka bir öğrencim ise sıfır matematik ile 14 binde. Yani akademik olarak matematikle hiçbir işi olmayacak dil öğrencileri matematik ile yükseliyor. Sonra 46 netle İstanbul Üniversitesinden mezun olup işe başlıyorlar, sonra da burada bu puanlama sistemini savunan arkadaşlar diyor ki "Ülkede niye İngilizce öğretmenleri yetersiz?".

Eşit ağırlık meselesinde iş biraz daha farklı çünkü matematik zaten şart ancak dil konusunda tamamen zırvalık bu puanlama sistemi. Şunu da belirteyim, bu verdiğim örneğe inanmıyorsanız YÖK ATLAS üzerinden İÜ'nün, Boğaziçi'nin ve diğer geçen yıl aldığı öğrencilerin YDT netlerine bakın. Tamamen komedi..

Bizim bu yıl yaptığımız bir hesaplamaya göre TYT'de ilk iki yüze girip YDT'de bir net yapıp kalanını boş bırakırsanız YDT'den 1 net yapıp dil puanıyla Boğaziçi'ne girebilirsiniz.

Son düzenleme:
Çok komik şeyler yazılmış gülmeden edemedim. Bu puanlama mantığını savunan arkadaşlara şöyle bir örnek vereyim. Bu yıl bir öğrencim YDT 46 net ile sırf YDT sıralaması iyi olduğu için (tam sıralamasını hatırlamıyorum) dilden 2 bine girdi. 46 net ile sadece matematik çözdüğü için 2 bin. YDT 76 net yapan başka bir öğrencim ise sıfır matematik ile 14 binde. Yani akademik olarak matematikle hiçbir işi olmayacak dil öğrencileri matematik ile yükseliyor. Sonra 46 netle İstanbul Üniversitesinden mezun olup işe başlıyorlar, sonra da burada bu puanlama sistemini savunan arkadaşlar diyor ki "Ülkede niye İngilizce öğretmenleri yetersiz?".
Eşit ağırlık meselesinde iş biraz daha farklı çünkü matematik zaten şart ancak dil konusunda tamamen zırvalık bu puanlama sistemi. Şunu da belirteyim, bu verdiğim örneğe inanmıyorsanız YÖK ATLAS üzerinden İÜ'nün, Boğaziçi'nin ve diğer geçen yıl aldığı öğrencilerin YDT netlerine bakın. Tamamen komedi.
Hocam, o kadar haklısınız ki... Ama insanlar anlamıyor, ciddi ciddi bu durumu kimse anlamıyor ve yanlış olup olmadığını da sorgulamıyor. Aynı şeyi yaşadım bu yıl. Sırf matematik ve fen yapamadığım için acayip geriye atıldım, ciddi ciddi tercih yaparken büyük bir "kumar" oynayacağım. Tek ben değil, bu durumda olan herkes aynı şeyi yapacak.

Hocam, o kadar haklısınız ki... Ama insanlar anlamıyor, ciddi ciddi bu durumu kimse anlamıyor ve yanlış olup olmadığını da sorgulamıyor. Aynı şeyi yaşadım bu yıl. Sırf matematik ve fen yapamadığım için acayip geriye atıldım, ciddi ciddi tercih yaparken büyük bir "kumar" oynayacağım. Tek ben değil, bu durumda olan herkes aynı şeyi yapacak.
Yani ben artık Üniversiteye hazırlanan öğrencilere söylüyorum sizin için cidden üzülüyorum diye. Yapacak bir şey yok. Balığı ağaca tırmandıran bu sistemde matematik çözmeden sıralama yapmak mümkün değil maalesef.

Çok komik şeyler yazılmış gülmeden edemedim. Bu puanlama mantığını savunan arkadaşlara şöyle bir örnek vereyim. Bu yıl bir öğrencim YDT 46 net ile sırf TYT sıralaması iyi olduğu için (tam sıralamasını hatırlamıyorum) dilden 2 bine girdi. 46 net ile sadece matematik çözdüğü için 2 bin. YDT 76 net yapan başka bir öğrencim ise sıfır matematik ile 14 binde. Yani akademik olarak matematikle hiçbir işi olmayacak dil öğrencileri matematik ile yükseliyor. Sonra 46 netle İstanbul Üniversitesinden mezun olup işe başlıyorlar, sonra da burada bu puanlama sistemini savunan arkadaşlar diyor ki "Ülkede niye İngilizce öğretmenleri yetersiz?".

Eşit ağırlık meselesinde iş biraz daha farklı çünkü matematik zaten şart ancak dil konusunda tamamen zırvalık bu puanlama sistemi. Şunu da belirteyim, bu verdiğim örneğe inanmıyorsanız YÖK Atlas üzerinden İÜ'nün, Boğaziçi'nin ve diğer geçen yıl aldığı öğrencilerin YDT netlerine bakın. Tamamen komedi.

Bizim bu yıl yaptığımız bir hesaplamaya göre TYT'de ilk iki yüze girip YDT'de bir net yapıp kalanını boş bırakırsanız YDT'den 1 net ile Boğaziçi'ne girebilirsiniz.
Hocam öğretmensiniz. Sizin daha iyi biliyor olmanız lazım ama dil öğrencilerinin gördüğü ders sayısı 3-5 sayısal öğrencilerinin gördüğü ders 5-9 arası. Topu topu 3 ders arasından günde 1 saat matematik çalışmak çok da zor olmamalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı