YouTube ve Twitch nasıl para kazanıyor?

Emre Rekt

Centipat
Çok merak ediyorum, YouTube ve Twitch yayıncı ve YouTuber kitlesine belli bir miktar para ödüyor. Peki parayı ödeyenler ana gelirlerini nereden elde ediyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

mar00n

Hectopat
Yer
İstanbul
Çok merak ediyorum, YouTube ve Twitch yayıncı ve YouTuber kitlesine belli bir miktar para ödüyor. Peki parayı ödeyenler ana gelirlerini nereden elde ediyor?
En basiti zibilyon tane reklam görüyorsun. Bu reklamlar çok büyük bir gelir.

Makaleler
3
Twitch bağış ile Youtube'de para kazanma aktif olunca reklamlardan falan. Gerçi hepsi reklamlardan genellikle kazanıyor.

aydos_33

Centipat
Makaleler
1
Yer
39.92511154100087, 32.83730280415794
YouTube reklamlardan kazanıyor. Twitch'i bilmiyorum ama sanırım o da reklamlardan kazanıyordur.

Roux

Hectopat
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Youtube mobil üzerinden ( Android ) tam tamına 5 Milyar kez indirilmiş. Hadi bunun 2 Milyarı bile aktif olarak kullanıyor diyelim. Üstelik PC, konsol vs. de kullananları da say. Ohoo. Matematiğim yetmedi buna. Her ülkeden farklı farklı reklamlar veriliyor. Senin gördüğün sadece Türkiye için.
Reklamdan niye para kazanıyorlar ki? Reklam sayesinde reklam yapılan ürün gerçekten ciddi anlamda satın alınıyor mu?
YouTube satmıyor bunu. Adamlara ne? YouTube alacağı paraya bakar.

APlusMath

Centipat
YouTube'un kazandığı parayı Türkiye kazanmıyor :D. Ayrıca arkalarında YouTube'ın Google gibi devasa bir şirket varken, Twitch'in ise arkasında Amazon var. Twitch zaten yok şu abonelik yok şu bağış derken kazanıyor.

mar00n

Hectopat
Yer
İstanbul
Reklamdan niye para kazanıyorlar ki? Reklam sayesinde reklam yapılan ürün gerçekten ciddi anlamda satın alınıyor mu?
Reklam piyasasının kibar bir tabir ile "cılkı" çıktı diyebiliriz. Neyi kastettiğimi anladınız siz.

Artık en ufak çaplı İnstagram fenomenleri bile reklamlardan çok büyük gelir elde ediyorlar. Günümüzde reklamlar ciddi gelir kaynağı.

Eski kız arkadaşımın bir arkadaşı vardı, babası Türkiye'nin en büyük reklam ajanslarından birinin sahibiydi. İsim vermek istemiyorum ama Youtube Türkiye'nin ilk 5 içerik üreticisinden biri olan bir şahıs bir reklam için 250 bin TL istemişti geçen sene. Siz düşünün artık.

Yukarı