Çözüldü YouTube'dan yüksek çözünürlüklü video izleyebilmek nelere bağlıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3050
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H 3.30 GHz - 12 Çekirdekli
RAM: 16 GB - 3200 MHz
Disk: 470 GB Samsung SSD
Eski bilgisayarımda 1080p video izlerken bile videoda donmalar yaşanıyordu. İnternetten kaynaklı mı, sistemin kötü olması veya bilgisayar ağının kötü olmasından mı bilemiyorum.

Ancak 1-2 önce aldığım daha güçlü bilgisayarda YouTube'da gezinirken girdiğim bir videonun çözünürlüğü 4K'ya kadar yükselebiliyordu. 4K çözünürlüğü seçip izlemeye devam ettim ve gerçekten hiçbir takılma olmadı. İnternetim tamamen aynı, sadece bilgisayar farkı var.

Bu bana şunu düşündürdü; acaba yüksek çözünürlüklü YouTube videosu izlemek sadece internete bağlı değil mi? Bilgisayarın donanım kalitesi ve gücü de mi önemli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemle alakası yok kullandığın tarayıcı ve internet ile alakası vardır.
Yüksek çözünürlüklü videolar daha fazla işlemci gücü gerektirir. Bilgisayarınızın donanım özellikleri, yüksek çözünürlüklü videoları sorunsuz bir şekilde oynatmasını etkiler. Yüksek çözünürlüklü videoların kod çözme ve işleme işlemleri için güçlü bir işlemci gerekiyor. Daha hızlı ve çok çekirdekli bir işlemci, daha pürüzsüz bir video oynatması sağlar. Grafik işlemesi için güçlü ekran kartı gerekiyor. Ekran kartı yüksek çözünürlüklü içeriği hızlı bir şekilde işleyerek video performansını artırır.
İyi RAM video içeriğini önbellekte saklama ve akıcı bir şekilde oynatma için gerekli ayrıca.

(Kullanılan internet bağlantısı da önemli ama konuda aynı internet dediği için bunu yazdım, sisteminde etkisi var.)
Eski bilgisayarımda 1080p video izlerken bile videoda donmalar yaşanıyordu. İnternetten kaynaklı mı, sistemin kötü olması veya bilgisayar ağının kötü olmasından mı bilemiyorum.

Ancak 1-2 önce aldığım daha güçlü bilgisayarda YouTube'da gezinirken girdiğim bir videonun çözünürlüğü 4K'ya kadar yükselebiliyordu. 4K çözünürlüğü seçip izlemeye devam ettim ve gerçekten hiçbir takılma olmadı. İnternetim tamamen aynı, sadece bilgisayar farkı var.

Bu bana şunu düşündürdü; acaba yüksek çözünürlüklü YouTube videosu izlemek sadece internete bağlı değil mi? Bilgisayarın donanım kalitesi ve gücü de mi önemli?

Speedtest yapar mısınız? Hem internet hem cihaz performansı önemli.

Donanım önemlidir yüksek kaliteli videolar için.

Ekran kartı performansına da bağlı, görev yöneticisinde video açıkken ekran kartı performansına bakarsan video decode bölümünün kullanıldığını göreceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı