Yüzeyinde katmanlar oluşturmayan pürüzsüz FDM 3D yazıcı önerisi

Daha fazla  
Genelde FDM olan yazıcılar katman katman işledikleri için modeli, bu sebepten dolayı yüzeyinde de iz çıkıyor. Ben mümkün olan en az bu katman izini çıkartan 3D yazıcı önerilerinizi bekliyorum.

Katman işleme dışında teknoloji mevcut değil diyebiliriz. Hepsinde uğraşman gerekli, teknoloji yükseldikçe katman kalınlığı düşüyor. En ince katmanlar ışık teknolojilerine dayalı.

Satın alamayacağın. (Kullanmadım.)

Bütçeni de yazmadığın için. (Kullandım, metal ve plastik.)

Bir de kuyum sektöründe ürünler var... yalnız ışık teknolojilerinin üretim hacimleri düşüktür aynı cihazdaki FDM tiplerine göre.

Katman işleme dışında teknoloji mevcut değil diyebiliriz. Hepsinde uğraşman gerekli, teknoloji yükseldikçe katman kalınlığı düşüyor. En ince katmanlar ışık teknolojilerine dayalı.

Satın alamayacağın. (kullanmadım.)

Bütçeni de yazmadığın için. (kullandım, metal ve plastik.)

Bir de kuyum sektöründe ürünler var... Yalnız ışık teknolojilerinin üretim hacimleri düşüktür aynı cihazdaki FDM tiplerine göre.

Bunlar da tam bir fiyat bilgisi bulamadım açıkçası 15.000 TL civarında bir şey düşünüyorum. Benim kullanacağım alan açıkçası abajur yapmayı düşünüyorum. Buna ek olarak filement kullanarak, doğal bioplastik ürünleri ile çevreci bir şeyler üretmeyi düşünüyorum yani şu anki aklımdaki fikir bu.

Bunlar da tam bir fiyat bilgisi bulamadım açıkçası 15.000 TL civarında bir şey düşünüyorum. Benim kullanacağım alan açıkçası abajur yapmayı düşünüyorum. Buna ek olarak filement kullanarak, doğal bioplastik ürünleri ile çevreci bir şeyler üretmeyi düşünüyorum yani şu anki aklımdaki fikir bu.
Oyle bir sey mumkun degil, yuksek detay ve katmansiz yazicilar recine yazicilar olur ve zehirli recine kullanir. Iyi bir yazici ve kucuk bir nozzle ile katmanlari biraz gizleyebilirsiniz normal yazicilarda ancak bir yere kadar.

Oyle bir şey mumkun degil, yuksek detay ve katmansiz yazicilar recine yazicilar olur ve zehirli recine kullanir. Iyi bir yazici ve kucuk bir nozzle ile katmanlari biraz gizleyebilirsiniz normal yazicilarda ancak bir yere kadar.

Anladım peki bu rahatsız etmeyecek kadar katmanı gizleyebilen tavsiye edebileceğiniz 3D yazıcı var mi?

Giriş seviyesi makinelerde de istediğin gibi basabilirsin, katman yüksekliğini düşük tutarsan göze batmaz ama makinenin hızına bağlı olarak bir ömür de sürebilir büyük bir baskı. 0.08mm katman yüksekliğiyle Ender 3 V2'de basmıştım birkaç sene önce.

large_display_3.jpg

Anladım peki bu rahatsız etmeyecek kadar katmanı gizleyebilen tavsiye edebileceğiniz 3D yazıcı var mi?
O fiyat aralığında FDM tipleri dışında bir seçenek yok. Ayrıca yeni başlayacağın için olayları anlaman, tecrübe edinmen için iyi olur.

Katmanları nanometre olarak hesaplayacaksın. Çizimleri onlara göre planlayacaksın, süresi v.b şeklinde bu iki parametreye göre değişecektir.

Ona göre de nozzle/başlık değiştireceksin. Kullandığın filamente göre yüzey işlemleri yapabilirsin.

Direkt çıktı alıp, yüzeyine takılmadan kullanabileceğin bir çok parça yapabilirsin tabi.

Giriş seviyesi makinelerde de istediğin gibi basabilirsin, katman yüksekliğini düşük tutarsan göze batmaz ama makinenin hızına bağlı olarak bir ömür de sürebilir büyük bir baskı. 0.08mm katman yüksekliğiyle Ender 3 V2'de basmıştım birkaç sene önce.

Eki Görüntüle 1974772
Çok güzel duruyor eline sağlık ne kadar sürdü böyle bir modeli ortaya çıkartman?

Teşekkürler.

Model 11 cm.
0.08mm katman, 3 duvar, %20 dolgu ile 25 saat. Dolgusunu daha kalın bassaydım 25 saatten biraz daha kısa sürerdi.

Neptune 4 ile 2 duvar, %20 dolgu ve 0.08mm katman yüksekliği ile tahminen 8-9 saat sürecektir.

Makineye, ayarlara ve model detayına göre sapmalar büyük olabilir. N4 ile 3 duvarlı basacak olsam 11 saat civarı olur herhalde.

Geri
Yukarı