Yunanistan ilk Rafale jetini teslim aldı

Önemli değil S-400 keklik gibi avlar.
Tabii süper, keklik gibi avlar. Sonra NATO ülkesiyken NATO ülkesinin uçağını birliğin ana düşmanı olan ülkenin silahıyla düşürünce de sana ne yaparlar düşün. :D

Rus uzmanlar söylüyor.
Ana dilde kaynak var mı? Hâlâ şu medyaya inanmayı nasıl başarıyorsunuz hayret ediyorum. Ayrıca bir ülkenin bizi pohpohlamak diğeri de kendine ekstra müttefik istediği için bir şeyler söylüyorlar. Hemen öyleyiz diyorsunuz. Şu anda savaş çıksa bu ekonomik durumla ne yapacağımızı sanıyorsun? Bütün mühimmatını harcarsın, uçaklarını gemilerini kaybedersin gerisinde de hiçbirini yerine koyacak maddi gücün ve endüstrin olmadığı için üstünden geçerler.

Topyekûn savaş endüstrisi yüzlerce milyar dolar ister, Türkiye'nin birkaç milyar dolarlık ilaç borçlarını ödemesi bile şu anda zor durumda. Bir gemin battığında onu geriye nasıl koyacaksın? Birkaç ayda donanma gemisi yapabilecek durumda mısın? Hayır. Bir corvette sınıfı gemin battı, yerine Ada sınıfı gemilerden 1 tanesini koymanın maliyeti 300 milyon dolara yakın. Uçaklarını kaybedeceksin, uçaklarını başka ülkeden alamayacaksın, kendin de üretmiyorsun.

Doğru düzgün, bütün bir savaşta ülkenin bütün ordusunun devamlılığını sağlayamayan hiçbir ülke süper güç olamaz.

Son düzenleme:
Tabii süper, keklik gibi avlar. Sonra NATO ülkesiyken NATO ülkesinin uçağını birliğin ana düşmanı olan ülkenin silahıyla düşürünce de sana ne yaparlar düşün. :D

Ana dilde kaynak var mı? Hâlâ şu medyaya inanmayı nasıl başarıyorsunuz hayret ediyorum.
Hemen inanmadım tabi. Şuan çeviriden Rusça araştırıyordum.
Haklı olabilirsin ama savaş olsa yunan uçağıyla Türkiye ye girse biz Nato ülkesi diye bir şey yapmayacak mıyız ?

Haklı olabilirsin ama savaş olsa Yunan uçağıyla Türkiye ye girse biz NATO ülkesi diye bir şey yapmayacak mıyız?
Ege'de ve Batı Akdeniz'de bulunan adalardan dolayı hava sahaları da birbirine tamamen karışmış durumda. Hem bundan dolayı hem de karşılıklı huzursuzluk yaratma amaçlı 2 taraf da (Yunanistan bazı dönemlerde daha fazla yapıyor şu anda olduğu gibi) her yıl onlarca defa diğer tarafın hava sahasını tehlikeye atacak şekilde ihlaller yapıyor. Bu, bir NATO ülkesi olan Yunanistan'ın kalkıp da İzmir üzerinde uçak uçurabileceği anlamına gelmiyor. Tıpkı bizim Atina üzerinde uçamayacak olmamız gibi.

Daha önce de çok söyledim, Rusya bu S-400'leri kendi kafamıza sıkmamız için bize verdi. NATO uçağına karşı kullanma hatasını yapalım diye verdikleri bir oyuncak. Onların uçağını düşürmemizin ardından Rusya bizi yalnızlaştırmak için her şeyi yapmaya başladı, büyük oranda da bunu başardı şu ana kadar. Uçağını düşürmemizin karın ağrısı geçmedi Rusya'da.

Son düzenleme:
Haklı olabilirsin ama savaş olsa yunan uçağıyla Türkiye'e girse biz NATO ülkesi diye bir şey yapmayacak mıyız ?
Hiçbir Yunan pilot o kadar ileri gitmek istemez. Normal şartlar altında bu tarz kasıtlı bir durumda tabii ki hava sahasına girilmiş ülke haklı oluyor. Uyarılara rağmen de cikilmazsa vur kararı zaten en yukarıdan geliyor, Rus örneğini yasamistik yıllar önce.

Ege'de durum Noble'nin dediği gibi karışık. Hava sahaları çok yakın olduğundan jetler Cruise uçarken bile ufak da olsa sahalara gir çık yapabiliyorlar. Ege'de dönen it dalasmalarina pilotlarımız aktivite olarak bakiyor. Yani artık onlar için rutin bir durum, hem bu şekilde de eğitim yapmış oluyorlar.

Yunanlar şimdi Rafale yollarsa Ege'ye pilotlarımız daha zorlu bir it dalaşı bekliyor. Yunanistan Türkiye'yi taciz etmek için her 2 Rafale yolladığında saatlik yaklaşık 40 45 bin doları uçacak. Bizde ise maliyetler yarı yarıya olacak.

Bakalım bu kadar harcamadan sonra o uçaklar nasıl işletilecek.

Ege'de dönen it dalasmalarina pilotlarımız aktivite olarak bakiyor. Yani artık onlar için rutin bir durum, hem bu şekilde de eğitim yapmış oluyorlar.
Şaka falan değil, ciddi anlamda it dalaşı konusunda iki tarafın pilotları da muhtemelen en iyiler arasında olmuştur yıllardır yapılan engellemelerden sonra. :D Savaş çıkaracak bir hamle olmadığı sürece iyi bir (hatta en iyisi) eğitim sahası Ege Denizi.

MMU+ MUIS ne zaman gelecek haberiniz var mı? MMU 2040'a kadar anca operasyonal olacak, 2040'a kadar ne F-16 modernizasyon projesi nede yeni uçak alımı olmadan ne yapacaksın?
F-16'ya kötü diyen yok fakat Rafale ile karşılaştırılabilecek bir uçak değil.
2040 biraz abartı olmuş sanki? En fazla 2031 olur. MUIS de 2025'e kadar envantere girer diye düşünüyorum.

Rafale ile F16'nın ilk varyantını karşılaştırıyorsunuz. F16 güçsüz falan değil. Güçsüz olsa USAF hala kullanmazdı. Block 70 + MMU + MUIS ile bir sorun kalmaz. Türkiye'nin F35'i de sonunda alacağını düşünüyorum ben. En önemli NATO müttefiğine vermemek gibi bir hareket yapamazlar. Yunanistan'ın Rafale aldıktan sonra uzun süre başka uçak alamayacağını da belirtmek isterim.
Sıkıntı şu ki F-16'nın çok eski sürümlerini kullanıyoruz. İyi bir avcı olsa bile çok kötü bir menzile ve çok düşük bir mühimmat taşıma kapasitesine sahip. Neredeyse pestili çıkmasına rağmen bu nedenlerle F-4'leri hala tutuyoruz envanterde. Block 70'lerde AESA Radarı, gövdeye entegre ekstra yakıt tankları ve dokunmatik gösterge paneli gibi birçok yeni nesil donanımı içeriyor. Elimizdeki F-16 uçaklarının çoğu Block 30 muadili. Gerisi 40 ve 50 muadilleri. Ciddi bir modernizasyona ihtiyaçları var. Bahsettiğiniz diğer araçların en az on senesi var. Tabii girerse...

Orta Doğu'daki terör örgütleri sahip olduğu savaşma pratiği ile dandik silahları ile daha çok tehdit oluşturuyor.
Düşmanlarınızı hafife almak yapabileceğiniz en kötü şeydir. Özellikle karşınızda elinde keleşli eğitimsiz çapulcular yerine profesyonel bir ordu olacak.
Mühimmat olarak daha iyi olduğumuzu düşünüyorum.
Rafale'lar IRIS-T ve Meteor gibi füzeleri kullanıyor. Elimizdeki F-16'larda AIM-9 ve AIM-120C füzeleri kullanılıyor. Bu füzeler Rafale'daki füzeler kadar yetenekli değiller. A.B.D. bu füzelerin yetersizliğini bildiği için AIM-260 ve Peregrine gibi füzeleri geliştirmeye başladı. Bizim füze projelerimiz ise bu füzelerle yarışmaktan öte kullandığımız füzelerin klonunu yapabilmek üzerine kurulu.

Kara mühimmatları hakkında pek bir bilgim yok. O yüzden yorumlamayacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı