Yurt dışı gümrük vergisinin fazla hesaplanması

Ercan OZAN

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar merhaba;

2 ay önce vergi gelmeden almak istediğim birkaç ürün vardı, maşallah 2 ayda ancak ülkeye girdi.

Şimdi PTT sayfasından bakıyorum gümrük vergisi 22.08 ayrıca gümrüğe sunma ücreti görünüyor.

Oysaki benim aldığım ürün 49.50 TL bu durumda benim bildiğim vergi %20 olması ve 10TL olması gerekiyor iken 22 lirayı neye göre hesaplamışlar bilemiyorum. Bu durumda kargo yarın kapıya geldiğinde ne yapacağım? Bu hesaplama doğru değil ama getiren PTT dağıtıcısı bilemez. Kargoyu almasam dağıtım merkezine gidecek bir sürü uğraş olacak.

Böyle bir durum ile karşılaşan oldu mu?

Screenshot_2019-07-16-21-26-37-088_com.android.chrome.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben devamlı alışveriş yapıyorum ve senin karşılaştığın olay gibi bir olayla daha önce karşılaşmadım gereksiz bir vergi söz konusu kargoyu alamayıp merkezle görüşmelisin. Büyük ihtimalle bir şey yapmayacaklardır.

Google üzerinden "ptt vergi itiraz" diye arama yaptığımda başka bir forumda böyle bir konu açıldığını gördüm. Bir dilekçe yazılmış. İnceleyin isterseniz.

Bende google üzerinden bakmıştım ama hep eski tarihli konular vardı, sonunda yeni tarihli buldum. Cimer üzerinden şikayet edenler olmuş, bende az önce şikayet oluşturdum. Paket üzerine sevgili gümrük memuru arkadaşım 20dolar yazısı yazmış el ile tabi 49 liralık ürüne 20 dolar yazarsan 28 lira vergi çıkar. Paketi alıp ödemeyi yaptım ve cimer üzerinden şikayet ettim bakalım ne olacak. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bende google üzerinden bakmıştım ama hep eski tarihli konular vardı, sonunda yeni tarihli buldum. Cimer üzerinden şikayet edenler olmuş, bende az önce şikayet oluşturdum. Paket üzerine sevgili gümrük memuru arkadaşım 20dolar yazısı yazmış el ile tabi 49 liralık ürüne 20 dolar yazarsan 28 lira vergi çıkar. Paketi alıp ödemeyi yaptım ve cimer üzerinden şikayet ettim bakalım ne olacak. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi günler. Konuyla ilgili gelişme oldu mu? Süreç nasıl işledi? Bu konuyla ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz?

Geri
Yukarı