Yurt dışına göre yüksek fiyatlar

Birim hesabı saçmalık, istersen Danimarka'da kaç birime satılıyor bakabilirsin.

Sanırım şunu demek istiyorsun: Alım gücü.

Birim hesabı değil yapmanız gereken asgari ücretin kaçta kaçıyla alınabildiği. Almanya'da asgari ücretin 1/5'i ile PS5 alabilirken bizde 1/4'ü ile TLOU2 alabiliyorsunuz. Bu açıdan bakmak lazım. Benim bu ülkeye ve millete dair hiçbir ümidim yok. Hiçbir gelecek de göremiyorum. Zihniyetin düzeleceğini de hiç sanmıyorum.

:d peki geleceğim buraya eğer 4500 TL olursa geleceğim. Aşağı yukarı kafa yapınızı çözdüm, siz de benimkini çözmüş olmalısınız. Hatta 4500 TL olursa özür dileyeceğim anlaştık mı?
Anlaştık, Ben en fazla taş çatlasın ( dolar / Euro bu düzeyde kalırsa ) aslında 5000TL derdim de peki lafımı değiştirmiyorum 4500TL diyorum, siz kaç diyorsunuz ?

Son düzenleme:
hocam öncelikle ekonomi ile döviz kurumunu karıştırmayın.
Bu ülkenin ekonomi şahsen iyi sayılır fakat döviz kötü
. karşılaştırmalarda asgari ücretleri de karşılaştırmak önemlidir. Dünya'da gshy olarak 19. sıradayız.
Duyduğuma göre PS5'in ucuz versiyonu 400-450 Euro olacak diye biliyorum.
Ülkemizde vergiler dahil muhtemelen 3800-4500 TL arasında olacaktır.
Şahsen öyle olursa PS5 alacaklar bayram eder çünkü herkes 5500-8000 TL bekliyordu.

Bana soracak olursanız salgından sonra TL'ya değerlenecektir ya da eriyip gidecektir. Umarım değerlenir. 😀
Şunu da unutmayın en rahat müslüman nüfuslu ülkelerden biriyiz...

Evde kalmaya özen gösterelim.

Bu hesap ciddi mi :D. Vergisiz olarak zaten fiyat 3800 TL civarı her türlü yüzde 20 gümrük ve yüzde 18 KDV geliyor. Satıcı karı dahil tabii başka vergi olmazsa eğer rahat 6000 TL'den başlar fiyatlar. PS5 fiyatından ekonomi çıkarımı yapmıyorum. Ekonomi de iyi falan değil ayrıca bu kadar vergiyle bu kadar borçlanmayla ilerliyor çoğu şey.

@142110 dostum adamlar asgari ucretinin 1/5'i ile teknolojiye erişebiliyor. Bizim asgari ucretlinin 4 ay yemeden, içmeden, kira vermeden, ailesine bakmadan, para biriktirmesi gerek alması için. Ülke cahil dolu, yobaz dolu kimse kusura bakmayacak. Bu halde eğonomi coh iyi coh diye geziyorlar. 2023'u bekle diyen buna cidden inanlar var. Bir köşeye toplayıp atom bombası atsak kaybımiz sadece atom bombasi olur.

Birim hesabı değil yapmanız gereken asgari ücretin kaçta kaçıyla alınabildiği. Almanya'da asgari ücretin 1/5'i ile PS5 alabilirken bizde 1/4'ü ile TLOU2 alabiliyorsunuz. Bu açıdan bakmak lazım. Benim bu ülkeye ve millete dair hiçbir ümidim yok. Hiçbir gelecek de göremiyorum. Zihniyetin düzeleceğini de hiç sanmıyorum.

Dediklerinizi anlıyorum, haklısınız. Fakat tekrar okursanız başlığı açan kişi asgari ücret oranı hakkında bir şey söylememiş, aksine sadece birim kıyaslaması yapmış. Danimarka'da PS 4 7000 birime satılmaktadır.

Kavramları iyi irdelemek gerekir. Başlığı açan kişi doğru şeyi demek istediği halde yanlış olarak aktarmış.

Bu dediğinize katılıyorum ama ümidim yok desem yalan olur.

O zaman sen düğer Müslüman nüfusu ülkelerde geberip gidersin . 😂
İlk önce politika yapmadan önce Türkçenizi daha sonra üslubunuzu düzeltin. Dediğinizi anlamak için 3 kere okudum doğruyu söylemek gerekirse. Kardeşim sen bizi niye diğer müslüman ülkelerle kıyaslıyorsun? Rakibimiz onlar değil büyük Avrupalı devletler.

Yeni konular

Geri
Yukarı