Yurt dışından araba getirmek

oğuz aldoğan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba baylar/bayanlar bir sorum olacak şimdi ben yurt dışında belli bir süre çalışarak(9-12ay) Amerika'dan veya Almanya'dan Max 5000 kilometreyi görmüş Max 50k dolar veya 40 k Euro olan G20 kasa 340M Sport veya F32 kasa bir M4 almak istiyorum ikinci el aldığım için ÖTV KDV cart curt eklenir mi üstüne sonuçta araba 2. el. Böyle bir işe girersem karda mı olurum zararda mı? Ayrıca eğer bu iş karlı ise nasıl yapmalıyım?
Aracın 6 ayda bir ödediğimiz vergisi sorun değil bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba baylar/bayanlar bir sorum olacak şimdi ben yurt dışında belli bir süre çalışarak(9-12ay) Amerika'dan veya Almanya'dan Max 5000 kilometreyi görmüş Max 50k dolar veya 40 k Euro olan G20 kasa 340M Sport veya F32 kasa bir M4 almak istiyorum ikinci el aldığım için ÖTV KDV cart curt eklenir mi üstüne sonuçta araba 2. el. Böyle bir işe girersem karda mı olurum zararda mı? Ayrıca eğer bu iş karlı ise nasıl yapmalıyım?
Aracın 6 ayda bir ödediğimiz vergisi sorun değil bu arada.
Hocam 2-3 ayda bir aldığın ülkeye giriş çıkış gerek diye biliyorum. Vergi alınmıyor diye biliyorum. Fakat tam bir bilgim yok. İlla bilen vardır Forum'da.

6 ayda bir en azından ülkeye o araba ile girmeniz gerek diye biliyorum ben.

Ayrıca yanlış bilmiyorsam Türk plakası almak için ise galiba 3 seneden daha yaşlı olmaması gerekmekteydi.

Aslında mantıklı vize daha kolay olur yunan daha sıkıntı olur sanki.
Bir şey daha soracağım şimdi okuduğuma göre eskiden 6 ay Türkiye'de kalabilirken şimdi 24 aya çıkmış yani şimdi ben bu arabayla 2 yılda bir yurtdışına mı çıkmam lazım yoksa 2yıl dolunca bir daha giremeyecek miyim?

Son düzenleme:
Aslında mantıklı vize daha kolay olur yunan daha sıkıntı olur sanki.
Bir şey daha soracağım şimdi okuduğuma göre eskiden 6 ay Türkiye'de kalabilirken şimdi 24 aya çıkmış yani şimdi ben bu arabayla 2 yılda bir yurtdışına mı çıkmam lazım yoksa 2yıl dolunca bir daha giremeyecek miyim?
Hocam benim bildiğim yurt dışı plakalı bir araç Türkiye'de en fazla 2 yıl durabiliyor. (Bu verdiğim süre standart süredir. Pandemi dolayısı ile süre uluslararası taşıma yapan araçlara uzatıldı diye biliyorum ama otomobillerde de durum böylemidir emin değilim.) 2 yıl dolmadan aracın kayıtlı olduğu ülkeye girme zorunluluğu bulunmakta. Ne kadar hatırlamıyorum ama orada belirli bir süre durduktan sonra tekrar yurtdışına çıkarabiliyorsunuz. Bu konu hakkında baya uzun zaman önce makaleler okumuştum yanlışlarım olabilir, düzeltirseniz sevinirim.

Ekleme: Yurt dışından 2. el araç satın alımı Türkiye kanunlarına göre yasaklanmıştır diye biliyorum böyle bir düşüncede olanların bilgisine.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı