Yurt dışından araba getirmek

Makaleler
1
Yer
Antalya
Merhaba arkadaşlar. Babam Belarus'da yaşıyor oturum izniyle. Kendisi normalde oradan Türkiye'ye araba getirebiliyor 2 yıllığına. Benim sorum oturum izni olduğu ülke dışında farklı bir ülkenin aracını Türkiye'ye getirebiliyor mu? Örneğin Belarus'ya da oturum izni olup ama Polonya'ya gidip oradan araç alıp Türkiye'ye getirebiliyor mu? Polonya'da araç fiyatları biraz daha uygun Belarus'a göre. İlla Polonya olması gerekmiyor Gürcistan'da olabilir hatta daha iyi olur. Aracı 2 yıllığına Türkiye'de bırakıp geri kendisi yurt dışına çıkacak benim üzerime vekalet verip ya da şirketimiz üzerine alacak o şekilde bırakacak 2 yıllığına kullanmam için Türkiye'de.

Olmuyor diye biliyorum. Yakın zamanda konusu açılmıştı bunun. Konteynırla gemide taşıyacaksın ve limandan ülkeye kaçak sokacaksın anca öyle ama ilk çevirmede gg. Gerçi yıllarca araba kullanıp çevirmeye yakalanmayan da var ama şans işi.

Dostum yanlış bilmiyorsam şirket aracı olarak alma imkanınız var. Bunu bir araştır. Onun dışında dışarıdan başka bir ülkeye gidip üzerine araba alamıyorsun diye biliyorum. Hatta Gürcistan'da bunun lobisi oluştu, orada sözde galericinin üzerine oluyor araba ama sen TR'ye getiriyorsun falan filan. İllegal durumlar yani. Yurt dışından araç getirmek gerçekten imkansıza yakın, uğraşmaya değmez. Ama dediğim gibi şirketlere tanınan bazı haklar vardı şirketiniz varsa araç getirme olasılığınız var diye biliyorum ama bir araştır bakalım.

Arkadaşım yaptı. Gürcistan'da olan bir şahsın üzerine aldı getirdi. 6 ayda 1 giriş çıkış olması gerekiyordu. Tamamen Türkiye'de vergisini ödemeden tutamıyorsunuz arabayı. O da aynı fiyata denk geliyor. Kaçak yollara başvurmaya kalkarsanız da yüz binlerce dolar borcunuz hayırlı olsun diyorlar direkt.

Arkadaşlar biraz yanlış anlaşılmış sanırım. Babam yurtdışında yaşıyor oturum izni var. Geçen yıllarda BMW 740Li getirmiştik Belarus plakalı burada kalmıştı 2 yıl sorunsuz vekalet ile. Sorum Belarus'ta oturum izni olup Gürcistan'dan araba alıp Türkiye'ye getirebilir miyim?

Geri
Yukarı