Yurt dışından araba getirmek

KennyAceRip

Hectopat
Merhaba. Şu anda çift vatandaşım. 18 yaşıma girdiğimde yurt dışından araba getirebiliyorum diye biliyorum yabancı plaka ile.
Nasıl olacak hangi belgeler lazım tam anlamıyla aydınlatabilecek birisi var mı acaba?
Ve vatandaşlık seçme olayı var yabancı vatandaşlık seçip mavi kart alsam ma plakalı araç alabiliyor muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Şu anda çift vatandaşım. 18 yaşıma girdiğimde yurt dışından araba getirebiliyorum diye biliyorum yabancı plaka ile.
Nasıl olacak hangi belgeler lazım tam anlamıyla aydınlatabilecek birisi var mı acaba?
Ve vatandaşlık seçme olayı var yabancı vatandaşlık seçip mavi kart alsam ma plakalı araç alabiliyor muyum?
Yurtdışından araba getirip burada kullanmak neredeyse aynı TR ile aynı fiyata geliyor hatta daha pahalı oluyor. Devülasyon fazla olduğu için ithalat daha zararlı senin için.

Peki Türk vatandaşlığını bırakıp mavi karta geçersem ma plakalı araçları alabiliyor muyum?

Belli şartlar var bunun ile ilgili, ama bildiğim kadarı ile şöyle izah edeyim, geçici plakalar çifte vatandaşlara verilmiyor Türk vatandaşlığını bırakırsan bu plakayı alabilirsin fakat bunun içinde ülkeye girerken vize alman gerek iş başvurusunda yabancı uyruklu olarak işe başvurman gerek oturma izni çalışma izni uğraşman demek. Öğrenci olduğun süre zarfında ise yine yabancı öğrenci olarak çalışma izni hariç bunların hepsini yapman gerekiyor tabii bir de sigorta ve hastane kısmı var.

Çift vatandaş olarak kal eğer orada 1. dereceden aile üyen var ise aracı onların üzerine alabilir ve Türkiye'de kullanabilirsin. Kendi üstüne araç alıp 2 yıl onu da kullanabilirsin 185 gün olayına çok baktıklarını sanmıyorum çünkü biz öğrenci iken araba alıp TR'ye gelen çok arkadaşım oldu. pandemi dolayısı ile 185 şartı askıya alındı diye de biliyorum ayrıca. tabi kontrol etmende fayda var.

Belli şartlar var bunun ile ilgili, ama bildiğim kadarı ile şöyle izah edeyim, geçici plakalar çifte vatandaşlara verilmiyor Türk vatandaşlığını bırakırsan bu plakayı alabilirsin fakat bunun içinde ülkeye girerken vize alman gerek iş başvurusunda yabancı uyruklu olarak işe başvurman gerek oturma izni çalışma izni uğraşman demek. Öğrenci olduğun süre zarfında ise yine yabancı öğrenci olarak çalışma izni hariç bunların hepsini yapman gerekiyor tabii bir de sigorta ve hastane kısmı var.

Çift vatandaş olarak kal eğer orada 1. dereceden aile üyen var ise aracı onların üzerine alabilir ve Türkiye'de kullanabilirsin. Kendi üstüne araç alıp 2 yıl onu da kullanabilirsin 185 gün olayına çok baktıklarını sanmıyorum çünkü biz öğrenci iken araba alıp TR'ye gelen çok arkadaşım oldu. Pandemi dolayısı ile 185 şartı askıya alındı diye de biliyorum ayrıca. Tabii kontrol etmende fayda var.

Cevabın için teşekkür ederim. 185 gün olayı sorun olmasa 2 yılda bir giriş çıkış yapardım Almanya üzeri o zaman hiç sorun kalmazdı ama 185 gün sorun cıkarıyor işte.

Geri
Yukarı