Yurt dışından araba getirmek

Yabancı plaka olacak 1 2 sene tutabiliyoruz diye duymuştu.
O zaman hocam sorun yok, fakat bildiğim kadarıyla 1 sene izin var daha sonra araç çıkış yapmak zorunda. Türk vatandaşı için bu süre 6 aydır, 6 ay Türkiye de durabilir araç. Yabancılar için 1 sene aracı ülkede tutma hakkı var.

2 sene diye biliyorum. Trafik polisi dayım. Mesela Bulgaristan'dan aldın diyelim aracı. Her iki senede bir oraya götürüp, orada vergi veriyorsun diye hatırlıyorum; yanlış olabilir ama.

Hocam şöyle bir şey yapılması mümkün mü? Yurtdışında yaşayan hala amca enişte teyze vb Tr ye araba getirse baba veya anne bu yakınlık derecelerine göre aracı kullanma iznine sahipler mi? Sahiplerse 6 ay mı 2 yıl mı acaba?
Hangi ülke hocam, size yardımcı olabilirim. Bulgaristan vatandaşıyım ben ayrıca, ailemde aynı şekilde. Bu sayede Türkiye ye ötv den muaf araba getirdik zamanında, hak var.

Hocam şöyle bir şey yapılması mümkün mü? Yurtdışında yaşayan hala amca enişte teyze vb Tr ye araba getirse baba veya anne bu yakınlık derecelerine göre aracı kullanma iznine sahipler mi? Sahiplerse 6 ay mı 2 yıl mı acaba?
Hocam yurtdışından getirilen arabayı Türkiye de 6 ay kullanabilirsiniz, bir diğer unsur işe getirilen aracı kullanabilmek için getiren kişi Türkiye sınırları içinde olmalı, yani arabayı bırakıp yurtdışına dönerse o arabayi kimse kullanamaz Türkiye de. Fakat arabayi getiren kişi Türkiye de olduğu sürece arabayi akrabalık derecesi yakın olan herkes kullanabilir.

Hocam yurtdışından getirilen arabayı Türkiye de 6 ay kullanabilirsiniz, bir diğer unsur işe getirilen aracı kullanabilmek için getiren kişi Türkiye sınırları içinde olmalı, yani arabayı bırakıp yurtdışına dönerse o arabayi kimse kullanamaz Türkiye de. Fakat arabayi getiren kişi Türkiye de olduğu sürece arabayi akrabalık derecesi yakın olan herkes kullanabilir.
Bilgiler için teşekkür ederim hocam

Geri
Yukarı