Yurt dışından Türkiye'ye araba getirmek

Kalıcı olarak getirmek için;

1. ya 0 satın alıp gümrükte vergileri ödeyeceksiniz.
2. başka ülkede yaşarken TR'ye kalıcı geleceksiniz.
3. klasik otomobil sınıfına girmesi gerekli.

180 günlüğüne ülkede durabilir ama kalıcı olmaz.

Mesela R34 getirebilir miyim? Kalıcı olarak.

Yabancı plaka araba.
Öyleyse işin boyutu değişir az çok. Vergi ödemiyorsunuz doğal olarak bazı maddeler halinde şartları var. Yani şöyle kalıcı olarak kalacaksa yabancı plakalı araba tabiki ödüyorsunuz vergi. Eğer belirli süreler içinde çıkarım ben diyorsanız şartlar şöyle

- Son bir yılda 185 gün minimum yurt dışında olmanız gerekiyor.

- Araba en fazla 730 gün kalabilir (2 yıl)

- Satamazsınız aracı.

Aracı Türkiye'ye gümrük vergisiz getirip tescilletmeniz mümkün. Kalabiliyor yani araç sahibinden.com da görürsünüz bazen 'yabancıdan yabancıya' yazar. Böyle bir şekilde aracı alabilmek içinde;

- Türkiye dışında 2 sene resmi olarak yaşamış ve tekrardan ikametini Türkiyeye alman gerekiyor. ( pılını pırtını toplayıp nerdeysen geri gelmen lazım yani.)

- Eğer T.C vatandaşı değilsen ve ikamet alacaksan 2 yıl şartından muafsın.

Bu şartları karşılayabiliyorsan getirdiğin araca gümrükte vergi ödemezsin.

Öyleyse işin boyutu değişir az çok. Vergi ödemiyorsunuz doğal olarak bazı maddeler halinde şartları var. Yani şöyle kalıcı olarak kalacaksa yabancı plakalı araba tabii ki ödüyorsunuz vergi. Eğer belirli süreler içinde çıkarım ben diyorsanız şartlar şöyle.

- Son bir yılda 185 gün minimum yurt dışında olmanız gerekiyor.

- Araba en fazla 730 gün kalabilir (2 yıl)

- Satamazsınız aracı.

Aracı Türkiye'ye gümrük vergisiz getirip tescilletmeniz mümkün. Kalabiliyor yani araç sahibinden.com da görürsünüz bazen 'yabancıdan yabancıya' yazar. Böyle bir şekilde aracı alabilmek içinde;

- Türkiye dışında 2 sene resmi olarak yaşamış ve tekrardan ikametini Türkiye'ye alman gerekiyor. ( Pılını pırtını toplayıp neredeysen geri gelmen lazım yani.)

- Eğer T.C vatandaşı değilsen ve ikamet alacaksan 2 yıl şartından muafsın.

Bu şartları karşılayabiliyorsan getirdiğin araca gümrükte vergi ödemezsin.

2-3 ay ailemin yanında kalıp, birazda kardeşimle gezmek için geleceğim ondan sormuştum. Teşekkür ederim cevabınız için.

2009'dan önce klasik araç 25 yıldı ama düzenleme geldiği için klasikler artık 30-35 yaş oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı