Yurtdışında nasıl üniversite okuyabilirim?

Ldn9118a

Decapat
Merhaba arkadaşlar, 11.sınıfı bitirmek üzereyim ve yavaş yavaş üniversite hazırlanmaya başlıyorum. İTÜ veya Boğaziçi kazanmak istiyorum fakat bir yandan aklıma yurtdışında okuma fikri geliyor. Gireceğim dil sınavları ve çeşitli sınavlarla birlikte YKS sınav sonucum bir işe yarar mı? Ne yapmalıyım? Masrafı ne kadar olur?

Ülke fark etmeksizin yabancı dil bilgisi çok önemli. Nereye gideceğine bağlı olarak fazladan dil bilmeni isteyen ülkeler var. Her ülkede de maddi yeterliliğini kanıtlaman lazım. Gerisini sen araştıracaksın. İstediğin bölümü araştır, nasıl yapabileceği hakkında fikir sağla. Masraf elbette pahalı olacaktır.

Ülke fark etmeksizin yabancı dil bilgisi çok önemli. Nereye gideceğine bağlı olarak fazladan dil bilmeni isteyen ülkeler var. Her ülkede de maddi yeterliliğini kanıtlaman lazım. Gerisini sen araştıracaksın. İstediğin bölümü araştır, nasıl yapabileceği hakkında fikir sağla. Masraf elbette pahalı olacaktır.
Bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Yurt dışında devlet üniversitesinde okusam bile masrafı ortalama ne kadar olur?

Bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Yurt dışında devlet üniversitesinde okusam bile masrafı ortalama ne kadar olur?
Nereyi istiyorsun? Ülkeden ülkeye göre farklılık gösteriyor. Bazı ülkelerde her üniversite ücretli, bazılarında kısmi, bazılarında tamamen ücretsiz.

Yeterli dil bilgin ve paran varsa yurtdışında okumalısın İTÜ, Boğaziçi solda sıfır kalır.
En ucuz ülkeler Almanya, Polonya veya Çekya'dır. Yıllık 10 bin € harcarsın. Devlet üniversitelerinde okusan dahi bazı ülkelerde üniversite ücretli.

Son düzenleme:
Para sıkıntı işte yapacak bir şey yok burslu veya fazla ücret istemeyen iyi bir üniversite bulabilirsem düşünürüm yoksa Türkiye’de ilk 1000 veya en azından 10000’e girip iyi bir bölüme yerleşmeye çalışacağım.
Nereyi istiyorsun? Ülkeden ülkeye göre farklılık gösteriyor. Bazı ülkelerde her üniversite ücretli, bazılarında kısmi, bazılarında tamamen ücretsiz.
Almanya olabilir, sanırım mühendislik bölümleri çok iyi.

Para sıkıntı işte yapacak bir şey yok burslu veya fazla ücret istemeyen iyi bir üniversite bulabilirsem düşünürüm yoksa Türkiye’de ilk 1000 veya en azından 10000’e girip iyi bir bölüme yerleşmeye çalışacağım.

Para sıkıntısı genel. Yurtdışında okumak neresi olursa olsun belirli bir maddi yeterlilik istiyor. Almanya'da lisans 3 yıllık, her yıl 10.000 € istiyorlar. Bu meblağ banka hesabında veya bir garantörün banka hesabında gösterilmesi lazım her yıl. Göreyim gezeyim diyorsan da tek garanti parası yetmez, part time iş lazım cart curt. Neyse ki üniversiteler ücretsiz. Bunun kötü yanı ise, ingilizcenin yanında almanca da bilmen gerekiyor. Hem zaten mühendisliklerden bahsediyorsun, kesinlikle gerekli olacaktır. Mühendislikte neye bakıyorlar bilmiyorum ama sadece dile bakmazlar. Artık bir şekilde kendini öne çıkarman lazım.

Dostum yurtdışında çoğu yerin mühendisliği çok iyi...

Polonya, Çekya bunlar IT alanında önde gelen ülkeler.
Polonya'daki Varşova Üniversitesi,
Çekya'daki Çek Teknik Üniversitesi;
Bu üniversiteler IT alanında Avrupa'da ilk 50'de yer almakta.
Ayrıca, Almanya'dan bir tık daha ucuz seçenekler.

Eğitimde sağladığı kolaylıklarla ve burslarla bilinen İtalya'ya da bakabilirsin.

Dostum yurtdışında çoğu yerin mühendisliği çok iyi...

Polonya, Çekya bunlar IT alanında önde gelen ülkeler.
Polonya'daki Varşova Üniversitesi,
Çekya'daki Çek Teknik Üniversitesi;
Bu üniversiteler IT alanında Avrupa'da ilk 50'de yer almakta.
Ayrıca, Almanya'dan bir tık daha ucuz seçenekler.

Eğitimde sağladığı kolaylıklarla ve burslarla bilinen İtalya'ya da bakabilirsin.
İtalya’daki Politecnico di Torino üniversitesi nasıldır? Bir fen lisesinin mezunlarından iki kişi oraya yerleşmiş, mezun listesinde gördüm.
Duisburg-Essen Üniversitesi de vardı listede. Diğerleri Türkiye’deki üniversiteler.

İtalya’daki Politecnico di Torino üniversitesi nasıldır? Bir fen lisesinin mezunlarından iki kişi oraya yerleşmiş, mezun listesinde gördüm.
Dünya'nın en iyi teknik üniversitelerinden biridir.

Ancak;
La Sapienza Üniversitesi'nde İngilizce CS programı vardı yanlış hatırlamıyorsam.
İtalyanca okumak istemiyorsan güzel bir fırsat. PoliTO ayarında bir üniversite.
Duisburg-Essen Üniversitesi de vardı listede. Diğerleri Türkiye’deki üniversiteler.
PoliTO varken tercih edilmeyecek üniversiteler...

Yeni konular

Geri
Yukarı