Yurtta gitar setup önerisi

raweon07

Hectopat
Arkadaşlar selam. Yurtta sessizce çalabilmek için hem temiz ses alabileceğim hem de kulaklık takıp ses alabileceğim bir gitar setupına ihtiyacım var. Hangi ekipmanları kullanmalıyım bu işi en F/P şekilde nasıl çözebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim bu konularda çok az bilgim bulunmakta. En azından hangi ekipmanları kullanmam gerektiğini söyleseniz yeter marka araştırmasını ben yapabilirim. Tabii sizin önerilerinizi de beklerim. Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar selam. Yurtta sessizce çalabilmek için hem temiz ses alabileceğim hem de kulaklık takıp ses alabileceğim bir gitar setupına ihtiyacım var. Hangi ekipmanları kullanmalıyım bu işi en F/P şekilde nasıl çözebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim bu konularda çok az bilgim bulunmakta. En azından hangi ekipmanları kullanmam gerektiğini söyleseniz yeter marka araştırmasını ben yapabilirim. Tabii sizin önerilerinizi de beklerim. Şimdiden teşekkürler.
Anladığım kadarıyla elektro gitar alacaksınız gerekenleriniz madde madde altta.

• Elektro Gitar
  • Amfi/Ses Kartı (Konunun devamında hangisini almanız gerektiğini konuşuruz kişiden kişiye değişir bu.)
  • Stüdyo kulaklığı (Eğer varsa dönüştürücü alıp kendi kulaklığınızı [Tavsiyem kulak üstü olacaktır] kullanabilirsiniz.
  • Pena
  • Gitar çantası
  • Gitar askılığı
İhtiyacınıza göre eklemeler veya çıkarmalar yapılabilir ama genel olarak bunlar. Belirtmemişsiniz bütçeniz nedir?

Elektro mu hocam?

Evet. Unutmuşum kusura bakmayın.

Anladığım kadarıyla elektrogitar alacaksınız gerekenleriniz madde madde altta.

• Elektrogitar
  • Amfi/Ses kartı (konunun devamında hangisini almanız gerektiğini konuşuruz kişiden kişiye değişir bu.)
  • Stüdyo kulaklığı (eğer varsa dönüştürücü alıp kendi kulaklığınızı [Tavsiyem kulak üstü olacaktır] kullanabilirsiniz.
  • Pena
  • Gitar çantası.
  • Gitar askılığı.
İhtiyacınıza göre eklemeler veya çıkarmalar yapılabilir ama genel olarak bunlar. Belirtmemişsiniz bütçeniz nedir?

Vallahi beni üzmeyecek bir sistem ne kadarsa bütçem de o kadar diyebilirim. Ama kafamda hepsi dahil 8 10kya kapatmak var. Gitarı, amfiyi hatta kartı bile 2.el alabilirim. Diğerlerini 0 almayı düşünüyorum.

Evet. Unutmuşum kusura bakmayın.

Vallahi beni üzmeyecek bir sistem ne kadarsa bütçem de o kadar diyebilirim. Ama kafamda hepsi dahil 8 10kya kapatmak var. Gitarı, amfiyi hatta kartı bile 2.el alabilirim. Diğerlerini 0 almayı düşünüyorum.
2. el almak en iyisi kullanılmış bir gitar çok daha güçlü olacaktır. Gelelim sorulara o zaman.

1. Ne çalacaksınız (İleride belki şunu da çalarım gibi bir şansınız yok burada ne çalmak istediğiniz net olmalı düzgün bir ton istiyorsanız.)
  2. Bilgisayarınız var mı?
  3. Kulaklığınız var mı?
  4. Kaç perde istiyorsunuz? (Gitarın gövde kısmında tellere basılan kısımlara denir 22 24 gibi türleri olur isterseniz rastgele de seçebiliriz bazıları çok önemi olmadığını söyler)
  5. Daha önce bir gitar deneyiminiz oldu mu?
  6. Genel olarak istediğiniz bir marka var mı?
Herhalde sorularım bu kadardı.

Yaklaşık bir bütçe var mı? Piyasa hakkında çok bilgim yok epeydir bakmadım ama şunu önerebilirim. Eğer en ucuza çıkmayı amaçlıyorsanız ucuz bir amfi yerine ortalama bir ses kartı almanız daha iyi olur. Yazılım falan başlarda uğraştırabilir biraz ama ucuz bir amfiden kat ve kat daha iyi verim alırsınız. Tabi bilgisayarınızın da programı çalıştırabiliyor olması lazım.

Bütçe yazmışsınız. Araştırmaları yapıp döneceğim.

Böyle bir şey yapılabilir. Amfiler hakkında çok bilgim yok ama 3k'dan fazla vermek gerekir diye düşünüyorum düzgün bir amfi almak için. Çünkü ben araştırırken attığım ses kartı 1000 TL'idi ve o fiyata düzgün amfi yoktu. Aklınızda bulunsun bunlar. Gitara gelirsek de ben kullanıyorum gayet güzel bir sıkıntısı yok, biraz başlangıç gitarı gibi zaten. Güzel amfim olmadığı için tonu hakkında yorum yapamayacağım.

Son düzenleme:
Kulaklık ile çalacaksanız Vox AmPlug alın fazlası ile yeter. Bir de sizi rahatsız etmeyecek normal ama konforlu bir kulaklık alın(referans stüdyo falan değil). Bitti gitti. Bulaşmayın öyle ses kartı işlerine. Vaktinize, paranıza yazık.

2. el almak en iyisi kullanılmış bir gitar çok daha güçlü olacaktır. Gelelim sorulara o zaman.

1. Ne çalacaksınız (ileride belki şunu da çalarım gibi bir şansınız yok burada ne çalmak istediğiniz net olmalı düzgün bir ton istiyorsanız.)
  2. Bilgisayarınız var mı?
  3. Kulaklığınız var mı?
  4. Kaç perde istiyorsunuz? (gitarın gövde kısmında tellere basılan kısımlara denir 22 24 gibi türleri olur isterseniz rastgele de seçebiliriz bazıları çok önemi olmadığını söyler)
  5. Daha önce bir gitar deneyiminiz oldu mu?
  6. Genel olarak istediğiniz bir marka var mı?
Herhalde sorularım bu kadardı.

Hocam genelde Türkçe rock çalacağım özellikle mor ve ötesini çok severim.

Evet, iyi bir bilgisayarım var.

Hayır kulaklığım yok.

Vallahi çok bir bilgim yok pek bir şey söyleyemeyeceğim.

Evet var. 2 3 ay klasik gitar çaldım pena ile.

Strat kasası hep hoşuma gitmistir köşeleri yumuşak olduğu için aynı şekilde tele de öyle. Ama 2'sinden birini seçecek olsam strat derdim.

Kulaklık ile çalacaksanız Vox AmPlug alın fazlası ile yeter. Bir de sizi rahatsız etmeyecek normal ama konforlu bir kulaklık alın(referans stüdyo falan değil). Bitti gitti. Bulaşmayın öyle ses kartı işlerine. Vaktinize, paranıza yazık.

Hocam amatör kayıt falan da yapmak istiyorum bu bahsettiğiniz sistemle olur mu bu iş? Bir de sanırım bazı bilgisayar uygulamaları ile bir sürü modifikasyon yapılabiliyor ve bir sürü pedal efekti elde edilebiliyormuş. Bu imkandan da faydalanmak istesem bu dediğiniz sistemle yapabilir miyim? Ayrıca gitar ve kulaklık öneriniz varsa almak isterim.

Hocam amatör kayıt falan da yapmak istiyorum bu bahsettiğiniz sistemle olur mu bu iş? Bir de sanırım bazı bilgisayar uygulamaları ile bir sürü modifikasyon yapılabiliyor ve bir sürü pedal efekti elde edilebiliyormuş. Bu imkandan da faydalanmak istesem bu dediğiniz sistemle yapabilir miyim? Ayrıca gitar ve kulaklık öneriniz varsa almak isterim.

Pocket POD ya da USB girişi olan bir prossesör kullanın öyle ise. illa pCye girerek çalmanız gerekmez. Kulaklık takar, gerektiğinde PC ye bağlar kayıt da alırsınız. Ses kartı meseleleri fazlaca karışık ve şu aşamada gereksiz masraf olur. İhtiyacınız yok.

Pocket pod ya da USB girişi olan bir prossesör kullanın öyle ise. İlla PC'ye girerek çalmanız gerekmez. Kulaklık takar, gerektiğinde PC'ye bağlar kayıt da alırsınız. Ses kartı meseleleri fazlaca karışık ve şu aşamada gereksiz masraf olur. İhtiyacınız yok.

Hocam prossesör tam olarak nasıl çalışır pek bir fikrim yok fakat amfi mantığıyla mı çalışıyor yani kabloyu tak çal şeklinde mi ve bu bahsettiğim uygulamaları rahatlıkla kullanabilir miyim? Son olarak da ses kalitesi nasıl olur ve önerdiğiniz model var mıdır?

Geri
Yukarı