Z bar ile bench press yapmak yeterli olur mu?

Berkay9

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD ryzen 5 7640HS
SAMSUNG DDR5 16GB 5600MHZ RAM
NVİDİA GeForce RTX4050
1TB SSD
Merhaba, son zamanlarda spor salonu fiyatları yüzünden evde çalışmak zorunda kaldım. Bayağı bir süredir dumbellar ile press hareketleri yapmaktayım ancak bir değişiklik olması açısından bar ile yapmaya karar verdim. Elimde düz bar yok, Z bar var. Z bar ile çalışmam göğüs kaslarını iyi çalıştırır mı yoksa dumbellar ile çalışmaya devam mı edeyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, son zamanlarda spor salonu fiyatları yüzünden evde çalışmak zorunda kaldım. Bayağı bir süredir dumbellar ile press hareketleri yapmaktayım ancak bir değişiklik olması açısından bar ile yapmaya karar verdim. Elimde düz bar yok, Z bar var. Z bar ile çalışmam göğüs kaslarını iyi çalıştırır mı yoksa dumbellar ile çalışmaya devam mı edeyim?
Dumbell, göğüs kası geliştirmede barlardan daha verimli bir çalışma olanağı sunar birçok açıdan haliyle öncelikle dumbell ana planın olsun... Ancak evde çalışacaksan ve ekipmanlar yetersizse zaten bro split bir antrenman modeli uygulaman garip olacağı için PPL, Upper-Lower, Sinerjist 2'li ya da Full Body yapıyorsan yani arka kol ve göğsü aynı gün çalışacaksan bu elindeki Z bar ile tüm dünyada bilinen uygulanan bir hareket olan 'Ez Bar Close Grip Bench Press' yapabilirsin... Dar tutuşlu bench pressleri z barın getireceği açı ile ypamak daha iyi bile olabilir. Bunu bir triceps hareketi olarak sayarsın ve acaba bugün göğüs için yeterince yük verebildim mi şüpheni de bu yarım göğüs hareketiyle gidermiş olursun. Burada hissiyatın, kalan gücün ve antrenman programının akışı içerisinde senin deneyip karar vermen gereken bir durum.

Bu arada yarım göğüs hareketi diyorum buna ama bazı araştırmalardaki EMG testlerine göre dar tutuş bench presslerin de neredeyse orta ve geniş tutuşa çok çok yakın sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Dosya Ekleri

• Research-Spotlight-bench-press-width-1024x1024.png
    Research-Spotlight-bench-press-width-1024x1024.png
    70,7 KB · Görüntüleme: 13
Dumbell, göğüs kası geliştirmede barlardan daha verimli bir çalışma olanağı sunar birçok açıdan haliyle öncelikle dumbell ana planın olsun... Ancak evde çalışacaksan ve ekipmanlar yetersizse zaten bro split bir antrenman modeli uygulaman garip olacağı için PPL, upper-lower, sinerjist 2'li ya da Full body yapıyorsan yani arka kol ve göğsü aynı gün çalışacaksan bu elindeki Z bar ile tüm dünyada bilinen uygulanan bir hareket olan 'Ez Bar Close Grip Bench Press' yapabilirsin... Dar tutuşlu bench pressleri Z barın getireceği açı ile ypamak daha iyi bile olabilir. Bunu bir triceps hareketi olarak sayarsın ve acaba bugün göğüs için yeterince yük verebildim mi şüpheni de bu yarım göğüs hareketiyle gider miş olursun. Burada hissiyatın, kalan gücün ve antrenman programının akışı içerisinde senin deneyip karar vermen gereken bir durum.

Bu arada yarım göğüs hareketi diyorum buna ama bazı araştırmalardaki emg testlerine göre dar tutuş bench presslerin de neredeyse orta ve geniş tutuşa çok çok yakın sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim hocam.

Dumbell, göğüs kası geliştirmede barlardan daha verimli bir çalışma olanağı sunar birçok açıdan haliyle öncelikle dumbell ana planın olsun...

Dumbbell kullanmak barbell kullanmaya göre daha fazla ROM sağladığı doğru, ancak:

Barbell kullanmak, dumbbell yerine overload konusunda daha iyi olacağı için güç artışı konusunda daha iyidir. Daha fazla güç de dumbbell çalışırken daha fazla ağırlık, bu da daha fazla volume ve sonuç olarak daha fazla kas gelişimi demek. Bu yüzden iki şekilde de çalışılmalı. Ben bu durumda önceliği barbell kullanmaya verirdim.

Geri
Yukarı