Z Kuşağının Sevilmemesi

Z kuşağı X kuşağı demek bence ırkçılığın farklı bir boyutu.
Ayrımcılık dersen orası doğru, her nesil dönemsel olarak önceki ve sonrakinden farklı özelliklere sahiptir. Dönemsel olarak "gözlemleyebildiğin" ve "ayırabildiğin" değişimleri söylemekte kötü olan bir şey yok. Ne yapalım yani, sen bir şey demeyeceksin diye söylemeyeyim mi? :D

Benden önceki nesiller benim neslim için "farklı" eleştiriler yaptılar, düzeltebilen düzeltti düzeltemeyen öyle devam etti ama en azından bir şeylerin farkına varıldı. Sizde de eleştirilen farklı yönler var ama bu defa bana yapılanın aksine ben sadece bir nesli değil, yetiştiren önceki nesli de eleştiriyorum.

Alt şu tableti/telefonu beni rahat bırak denilerek yetiştirilmiş bir nesilden, bazı şeylerin farkında olmaları sağlanmadan bir şey beklenmez. Çoğunuzu böyle yetiştiren anne babalar ayrı bir eleştiri konusu, ona girsem hakaret olarak algılarsınız. İsterseniz oraya da giriş yapayım. :D Ben çocuk yetiştirecek psikolojik bazı yetilere sahip olmadığımı bilerek bundan uzak duruyorum, bunu bile bile evlenip çocuk yapıp "yetiştiremeyenleri" eleştirin bunları söyleyenlerden önce.

Son düzenleme:
Telefon kullanıyoruz sürekli telefona bakıyorsun diyorlar sende zamanında misket oynuyordun deyince o başka diyorlar.
Dinlediğimiz şarkıları sevmiyorlar onların zamanında dinlediği şarkıları gösterince o başka diyorlar. Yönetim'i eleştiriyoruz 80 yılında olmuş olayları gösteriyorlar şimdiye bak diyorum o başka diyorlar.
Oyun konsolu alabilir misin deyince bizim zamanımızda konsol mu vardı diyorlar senden öncekiler savaşa giriyor deyince o başka diyorlar. Kim başka bu durumda o mu ben mi?

Telefon kullanıyoruz sürekli telefona bakıyorsun diyorlar, sen de zamanında misket oynuyordun deyince o başka diyorlar.
Haklı. İkisi de bir nevi bağımlılık.

Dinlediğimiz şarkıları sevmiyorlar onların zamanında dinlediği şarkıları gösterince o başka diyorlar.
Haklı. İkisi de bir zevk meselesi.

Yönetimi eleştiriyoruz, 80 yılında olmuş olayları gösteriyorlar. Şimdiye bak diyorum o başka diyorlar.
Büyük oranda haklı. Bir şey geçmişte kötüyse aynısı şimdi devam ediyorsa nasıl bir farkı olabilir?

Oyun konsolu alabilir misin deyince bizim zamanımızda konsol mu vardı diyorlar. Senden öncekiler savaşa giriyor deyince o başka diyorlar.
Burada bir bağlantı yok. Burada savaş argümanını değil, o nesillerin alınmasını çok istediği başka vakit geçirtici nesnelerden girmen gerekiyor.

Kim başka bu durumda, o mu ben mi?
Dönemsel bir genellemeyi kalkıp bu kadar yüzeysel ve kendinden habersiz yapan önceki nesli de savunmam.

Son düzenleme:
Ben her şeyin farkındayım ama işte millete anlatınca komplocu oluyorsun o yüzden ben Z kuşağı olduğumu reddediyorum. Bana ve benim gibilere Z kuşağı deyip ipleri elinde tutan gözünün önünde onlara verilen messajı anlamayan anlayıp susandır Z kuşağı.(2004'lüyüm hemen 2009'lu muamelesi yapmayın) ben olaya bilgisayar, telefonla çok zaman geçiriyorsun vs açısından bakmayarak bu yorumu yaptım, lafın kanla boynuzlu figürlerle sanat yapanlara ve onlara ses çıkarmayanlara)

En net şey ile söyleyeyim telefon vs çıkınca bu çocukları bozuyor tembelleşiyor başını kaldırmıyor bundan aileye baş kaldırma isyankarlık bunun gibi sebeplerden düşünüyorlar ama her nesilde böyle kişiler illa oluyor sadece bunu anlayamıyorlar.

2000-2020 arası doğanlara Z kuşağı deniyor.

Yanılmıyorsam Z kuşağı 2000 2009 arasıydı 2010'dan 2025'e kadar da alfa kuşağı diye okumuştum birkaç dergide.

Yanılmıyorsam Z kuşağı 2000 2009 arasıydı 2010'dan 2025e kadar da alfa kuşağı diye okumuştum birkaç dergide.

Şimdi dergiye yeniden baktım 96 2010 seneleri arası gösteriliyor kaynak soranlar için bilim teknik dergisi 641. sayı ayrıca bazı kaynaklarda ise 96 2012 diye geçiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanılmıyorsam Z kuşağı 2000 2009 arasıydı 2010'dan 2025'e kadar da alfa kuşağı diye okumuştum birkaç dergide.

Şimdi dergiye yeniden baktım 96 2010 seneleri arası gösteriliyor kaynak soranlar için bilim teknik dergisi 641. sayı ayrıca bazı kaynaklarda ise 96 2012 diye geçiyor.
2000-2010 diye hatırlıyorum ben, kontrol etmekte fayda var..

Geri
Yukarı