Z Kuşağının Sevilmemesi

Asıl zor dönemi 1940-1970 arası doğanlar yaşadı, onların da bizi eleştirdikleri konulardan biri girişkenlikteki yetersizliğimizdi. Bazılarımız bu eleştirileri dikkate alıp kendini düzeltti, kararlarında daha cesur oldu ve iyi işler yaptılar. Bu eleştiriler olmasaydı bunu yapan kişiler kendini düzeltir miydi?

Her neslin kendi dönemine göre artıları ve eksileri var, eksi yönlerini söylemezsen o nesil içindekiler bunların nasıl farkına varacak? Şimdiki neslin artısı birey olma mantığının bize göre daha ileride olması, eksiklerini ise yukarıda yazdım.

Bu arada yukarıda yazdığım eleştirilerde benim neslimin en başları ve bir önceki neslin son üyelerinin çocuk yetiştirmedeki başarısızlıklarını da eleştirdim. Taş sadece Z kuşağına değil, benimki de dahil önceki 2 nesle de gidiyor.

Bir nesil bir konuda hata yapıyorsa bu hataya zemin hazırlayanlar onları yetiştiren nesillerdir. Yalnız bu hataların eleştirilmesine bile tahammül edememek de en az bu kadar büyük bir hatadır.
Aynen öyle, insanlar gerçekten yokluk çekiyordu o zamanlarda.

Dün Instagram'da gezinirken bir sayfada Z kuşağına ait bir gencin 90'lı yıllardaki bir diziye yaptığı yorumu gördüm. Diziyi açıklamış ve beğenmiş. Fakat yorumlara baktığımda ise hayal kırıklığına uğradım. 80'li yıllarda Doğan insanlar Z kuşağına; tırt kuşak, çöp kuşak, işe yaramaz kuşak, sal*ak çocuk bu diziyi sen nasıl bilmezsin gibi yorum yapmışlar. Z kuşağı neden bu kadar küçümseniyor?
Takma bu kadar.

@AB7SS Hakarete gerek yok, seninle aynı fikirde olmayanlara ve eleştirenlere o kelimeyi söylüyorsan zaten yukarıda dediğim maddelerden birinin doğruluğunu kanıtlamış oluyorsun. Moderatör düzeltmiş mesajını, ceza da yediğine eminim umarım cezan bitince öyle şeyler demeye devam etmezsin.

@Manyah Eleştirilerin hepsini üzerine almana gerek yok, bak sen milletin yazdığı yorumlara ve hangilerinin senin için geçerli olduğunu kendine dürüst olup itiraf et. Eksik yönlerini kendine soracağın sorularla fark edersin, geliştirirsen de kendi neslindeki çoğu kişinin önüne geçersin. Bu da sana hem sosyal hayatında hem de iş hayatında büyük avantajlar sağlar.

Son düzenleme:
@AB7SS Hakarete gerek yok, seninle aynı fikirde olmayanlara ve eleştirenlere o kelimeyi söylüyorsan zaten yukarıda dediğim maddelerden birinin doğruluğunu kanıtlamış oluyorsun. Moderatör düzeltmiş mesajını, ceza da yediğine eminim umarım cezan bitince öyle şeyler demeye devam etmezsin.

@Manyah Eleştirilerin hepsini üzerine almana gerek yok, bak sen milletin yazdığı yorumlara ve hangilerinin senin için geçerli olduğunu kendine dürüst olup itiraf et. Eksik yönlerini kendine soracağın sorularla fark edersin, geliştirirsen de kendi neslindeki çoğu kişinin önüne geçersin. Bu da sana hem sosyal hayatında hem de iş hayatında büyük avantajlar sağlar.
Ben zaten kolay kolay üzerime alınmam fakat bazen yaşımı söylediğimde insanlar hep böyle davranıyor. Ben bundan bahsettim.

Ben zaten kolay kolay üzerime alınmam fakat bazen yaşımı söylediğimde insanlar hep böyle davranıyor. Ben bundan bahsettim.
Açık söyleyeyim, forumda ve hayatımdaki 2000 ve sonrası doğumlu olanlara bakınca otomatik olarak bazı kötü beklentilerim oluyor. Önyargı hemen hemen herkeste olabilir, önemli olan bu yargının doğru çıkmasını beklemeden o kişi hakkında fikir edinmemek.

Sadece Türkiye için geçerli değil, bulunduğum ülkelerin çoğunda bu nesille ilgili "genel" olan bazı şeyler var. Sizden önceki nesillerin de kendi dönemlerinde ortak bazı iyi ve kötü özellikleri vardı, sizden sonrakilerde de olacak ve sizler de onların bazı şeylerini eleştireceksiniz. Bu böyle devam edecek. Önemli olan şey eleştirmek ya da eleştirilmek değil, önemli olan şey herkesin kendisine dürüst olup söylenenlerin hangilerinin kendisi için doğruluk payı olduğunu düşünmesi.

Eleştiri olmazsa gelişim de olmaz. Şunu da unutmamak gerekiyor ki bir nesildeki kötü yönlerin zeminini hazırlayanlar, bir nesli yetiştirirken bu anlamda başarısız olanlar önceki nesillerdir.

@Furisty Küfür yemeyi, boş yapıyorsun denmeyi takmayarak başta kendi yeğenlerimden sonra forumdan yola çıkarak gördüklerimi söyledim. Annenin babanın yetiştirirken sana sağlayamadığı bazı farkındalıkları kendine itiraf edip fark etmişsen düzeltmeye çalışma ihtimalin olur. En azından hiç söylenmediği için farkında olmadığın bir şey olarak kalmaz.

Özellikle de belirtiyorum her neslin öncekine göre iyi ve kötü yanları oluyor, zamanında bizlerin epey canına okudular çünkü eleştiri olgusuna eskiden böyle tepki verilmiyordu. Bu kadar olumsuz şey "genele" yayılıyorsa o dönemin yetiştirme kültüründen bir sorun var demektir ki bu durumda diğer suçlular benim ve benden önceki nesil oluyor.

Not: Bana kurulup linç girişimi başlatacak olanları uyarayım, sosyal medya linci bunu kafaya takacak olanları etkiler. Teflon tava gibiyim, en başından kendime de diyeceklerimi derim sizlere bir şey kalmaz. Hayal kırıklığı yaşarsınız. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı