Z kuşağının karanlık yüzü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne amaçla bu konu açıldı hiçbir fikrim yok ama eskiden ülkü Ocak'ları cemaatçiler çok daha fazla yaygındı. Eskiden bazı sokaklardan geçemezdik ne bakıyorsun kavgası çıkardı. Yan mahalleye gittiğimiz zaman sorun olurdu aynı şekilde karşıt siyasi görüşlü insanlar seni dışlardı dövmeye çalışırdı. Mahallenin kabadayısı gibi hayatsız belalı tipler olurdu. Z neslinde bu oldukça azaldı ne de olsa her türlü insan her yerde her zamanda var. Ama kusura bakmayın da Z nesli eski nesle göre çok daha iyi en azından bilinçliler araştırmasını ve haklarını biliyorlar. Arkadaşın birisi de "Siyasetçilerin sözlerinin doğruluğunu düşünmeden kabul ederek ve boş övgülere inanarak kendi kafalarının çalıştığını ve ülkeyi geliştirebileceklerini sanarak gülünç şeyler söylüyorlar." demiş bunu diyen arkadaş son 5 yılda kaç tane TÜBİTAK da yarışmaya kabul bile edilmemiş ama diğer ülkeler tarafından havada kapılan proje var araştırsın. Ülkenin gençlerine sahip çıkmazsan haklarını korumazsan, diğer ülkeler gençlerini kapar ve kendi ülkesine kazandırır.

Farkındaysanız, Z kuşağının internete yansıyan yüzünden bahsediyorum. Bu kuşağın halini kendim de bu kuşakta bulunduğumdan biliyorum ve görüyorum. Ayrıca yapıcı bir şekilde eleştiri yapmak, dışlamak anlamına gelmez ve bir kuşağı bazı istisnalarla genelleyemezsiniz. Sizin dedikleriniz istisna değilse bile, dediğim gibi olan ciddi oranda bir kitle var. Bu kitlenin olduğunu gösteren önemli deliller varken bu kitleyi inkar edemezsiniz.
Son olarak, sadece fikrimi belirterek nasıl geçmişte herhangi bir yarışmaya katılıp katılmadığımı anlıyorsunuz?

Z kusagi merakli degil mi? Gitsinler ogrensinler bir seyler.

Ailesinin sucu ne anlamadim.
Çalışan veya ev hanımı olan anne babalar çocuklarına tablet dayatıyorlar. Kendi akrabalarımdan ve üst komşumdan biliyorum. Çocuk yemek yerken bile telefonla yemek yiyor. Durum bu kadar vahim yani. Anne babalar çocukları başından savuşturmak için telefon , tablet vs. veriyorlar ama bunun hiçbir şekilde denetimini yapmıyorlar. Bir örnek daha vereyim : Bir ilkokul çağındaki bir öğrencisiniz. Eve geldiniz anne telefonda , baba televizyon izliyor , abi abla bilgisayar ile uğraşıyor. Bu çocuk sizce kitap okuyup kendini mi geliştirir yoksa telefonla mı oynar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı