Zamane Çocuklarının Tek Hayali; Youtuber'lık

Kuşak çatışmasını bırakalım youtuberlık gider başka bir akım gelir bu böyle, biz temele şimdi biraz geriye gidelim bir çocuğun doğumuna; bu çocuğun bu andan bir birey haline gelene kadar yetiştiriliş biçimi işte bu nokta çok önemli. Mesela hükümet, zamanında üç çocuk tavsiye ediyordu, bu çok yanlış bir politika, değil üç çocuk bir çocuk için bile eğitimini alma şartı konulması gerekiyor. Tabii şu zamanda bir evi geçindirmek için karı-koca çalışmaları lazım ve çocuklar anneanne veya bakıcıya teslim ediliyor bu da çok yanlış ona temel değerleri öğretecek olan anne ve babadır aslında onunla vakit geçirecek, hayatta iyiyi ve kötüyü ayırt ettirecek olandır. Ama şunuda unutmamakta fayda var çocuğun her zaman yanında olmamalısınız, hayatın zorluklarını düşe kalka aşmalı. Çocuğun yaptığı hatalarda anne-baba ona karşı bir büyükmüş gibi davranmalı ve yol göstermeli. Son olarak söyleyebileceğim şey bir çocuğa baktığınız zaman ne görüyorsunuz, ben işlenmemiş bir cevher olarak görüyorum, bu çocuk geleceği sizin verdiğiniz temel ile ve hayatın getirdiği kelebek etkisi ile insanlık için önemli biri veya zengin biri olması mümkün ama en önemlisi bir birey olabilmesi değil mi arkadaşlar!

Top oynayıp salçalı ekmek yerdik internet cafeler de gezerdik. Çok kişi yapmasa da 15 kişi 3 hafta da bir hatta sınav öncesi birbirimizin evlerinde toplanır büyük sofra kurardık. Hayalimiz, polis, pilot olmaktı veya öğretmen, mühendis. Ben şuan bilgisayar mühendisiyim. Ama YouTuber hayali de saçma bunlar para buldu diye şu anki dersine çalışmayıp zeki olup asosyal elinden telefon düşmeyen gençlerimiz bu yola düştü. Ulan okuyun holding kurun görün o zaman asıl parayı her şey alın teriyle. 15 dk da merhaba arkadaşlar deyip kanalıma abone olmayı unutmayın sözcüğüyle kazanılan kolay paranın işini bu çocukların hayali olmasından nefret ediyorum...

Bırakın olsunlar diyen arkadaşlar için, herkes youtuber olsun hadi bakalım. Kim, kimden dolayı para kazanabilecek acaba? Nerde çokluk orda ...... . Pastayı ne kadar fazla bölersen pay o kadar azalacak maalesef.

Yayıncı olmak istemelerinde bir sakınca yok ancak kolaya çalıyor olmaları, kolay yoldan para kazanma eğiliminde olmaları kötü. Ben hiç çaba göstermeyeyim, hiçbir yetkinliğim - uzmanlığım olmasın; oyun oynayıp küfür edeyim, izlenip para kazanayım mantığında düşündükleri için karşı çıkıyorum.

Bir gün umarım "Başkaları adına utandığım kanallar" ortalıktan kaybolur.

Alıyorsun PC, açıyorsun oyunu, açıyorsun yayını sonra izlenip ünlü oluyorsun. Oturduğun yerden oyun oynayarak kazanıyorsun parayı. Mis gibi iş değil mi, çocuklar zeki.

Kızlar da bugün ''burama ağda yaptım, şu ojeyi aldım, şu rimeli sürdüm, şu estetiği yaptım'' diye Youtube'da sponsorluk eşliğinde milletle eğlensin. Nereden baksan iyi.
Sadece çocuklar değil artık herkes kolay yoldan para kazanma yoluna gidiyor. Yaş farketmiyor.
Tüm olay da bu.

Böyle işler ile sabit gelirin olmaz, iş garantin olmaz. Bugün izlenirsin yarın yaşlanırsın izlenmezsin. Bu böyledir, kimse bu platformlarda kalıcı değildir. Önce meslek sahibi ol, sonra hobi olarak ilgilen. Baktın işinden daha iyi kazanıyorsun, yürü. Ama arkanda sığınacağın bir mesleğin olsun. Sigortan olsun.

Bu istek yetiştirme ile alakalı. Çevremde ne kadar başı boş bırakılmış çocuk varsa Youtube izliyor ve kendine kanal açıyor. Bilinçli ve çocukları ile ilgilenen ailelerin çocukları ise eline bilgisayar, tablet alınca kodlama, 3D modelleme yapıyor ya da web sayfası tasarlıyor. Buna rağmen aileleri süre sınırı koyuyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı