Zeki olup olmamak derslere mi bağlı?

Düzenli ve sabırlı çalışmak az da olsa istekli olmak ve geçmişten kalan birikimin olması yani temelin olması ile yapamayacağın şey yoktur aslında herkes istediği mesleği okuyabilir kazanabilir ama herkeste yeterince sabır ve ilerleme veya azim yoktur bu yüzden bazıları istediğine kavuşur bazıları kavuşamaz.

Asla katılmıyorum ablam şuan 12. sınıfta 1. dönem not ortalaması 100. Ama gerçekten sosyal ve pratik açıdan gerçekten başarısız biri sürekli saçma sapan şeyler yüzünden annem ile kavga ediyor. Sanırım yeni yeni arkadaş edinmeye başladı.

İlk önce ben bilsem(bilim sanat merkezi)ni kazandım genel yetenek alanında bu da belli zeka testleri ve yüz yüze yapılan bir eğitim bilimciyle konuşma aşamalarindan geçerek RAM merkezlerinde yapilan IQ testleri sonucunda alınan bir okul normal okuldaki öğretmenlerimin dediğine göre çoğu kişiden farklı düşünüyormuşum, anlık kararları hızlı alabiliyormuşum, yaratıcı ve tutarlı fikirler verebildiğimi söylüyorlar bence zeki olduğunuda kendin fark edebilirsin ve her şeyi bilmesen bile fikir yürütebilmeli sorunları hızlıca cözebilmelisin.

Zekanın sevdiğim bir tanımı şudur: Zeka problem çözme yeteneğidir yani gerçek hayatta problem çözme yeteneği olan birey zekidir. Eğitim sistemimizde not başarısı çok önemli, ama bir gencin orta okul ve lise çağlarında yapmak istediği mesleğe yönelmeye başlaması ve bu alandaki problem çözme yeteneğini arttırması, hayattan tatmin ve daimi zekayı beraberinde getirecektir.

Hayır. Zeki olmayan adam bile köpek gibi çalışarak derslerden başarılı olabilir. Diğer ülkelerde durum nasıldır bilemiyorum ama Türkiye'de durumlar böyle.

Aynen öyle nedemiş enistein ben zeki olduğum için değil sorunlarla uğraşmayı sevdiğim için başarılıyım.
Ben zekaya değil de her zaman çalışmaya inanarım çalışın arkadaşlar hedefleriniz için uğraş gösterin eninde sonunda başaracaksınız. Bunları söyleyip bir de çalışsam tadından yenmez:)

Merhabalar, genel olarak bilime çok merak duyuyorum. Zaman yolculuğu vs. Bu konu hakkında şu 2 yıldır sayısız araştırmam vardır ancak asla sınavlarda başarılı olamıyorum. Bu zeki olmadığım anlamına mı geliyor?
Elbette hayır.Herkesin başarılı olduğu bir alan vardır.Gelecekte başarılı olduğun alanda çok güzel şeyler yapabilirsin.Örneğin; 20 yaşına bir kişi düşün insanlara göre temel sorumsuz olarak görünüyordur ama belkide o kişi dünyayı 21 yaşında değiştirecektir bunu bilemeyiz.Burada önemli olan başarız olmaktan korkmamak önemli olan bilgi sahibi olduğun alanda başarılı olmak ve bunun için çaba göstermek.Herkesin başarılı ve başarısız olduğu bir alan vardır.

Merhabalar, genel olarak bilime çok merak duyuyorum. Zaman yolculuğu vs. bu konu hakkında şu 2 yıldır sayısız araştırmam vardır ancak asla sınavlarda başarılı olamıyorum. Bu zeki olmadığım anlamına mı geliyor?

Hayır. Zeka papağan gibi kitaplarda ya da hocaların anlattıklarını ezberlemek değildir. Aklını neyde kullandığın ve aldığın sonuç ile alakalıdır. Okulda başarı hiçbir şeydir.

Ben zekanın yeteneğe bağlı olduğuna inanıyorum yeteneğini ilerletirsen zekisindir.
Ders konusuna gelirsek çalışmadan olmuyor anlamıyorsan daha çok çalış ve farklı hocalardan eğitim al.

Zaman yolculuğuna merak duyman bilime merak duyduğun anlamına gelmiyor, teorilerin içinde boğulmayı seven adam bilime merak duyuyordur, sen hayalperest aşamasındasın. Tabii ki bu ilerleyen zamanlarda illaki böyle olacağı anlamına gelmiyor. Tıpkı saatlerini bilgisayar oyunuyla geçiren kişinin ben bilgisayar mühendisliğini seviyorum, bu bölümü okurum demesi gibi.
(Üniversitede dayağı hak eden tek tip insan profili)

Dersler ile zekiliğin de alakası da yok bu arada.
Okullar başarılı öğrenci yetiştirmez, sisteme eleman yetiştirir.

Seni zeki olarak benimsettirecek tek şey çaba ve tevekküldür. Çünkü bir şeyi bilmen, onu kolay yolldan halledebilmen bir yana nefsine hakim olup çaba göstermek bir yanadır.

(Dini altyapısı olmayan insan 60 yıllık ömür gerçeğini, sonsuza dek yaşayacakmış gibi kendini kandırıp tevekkülü atlayabilir lakin olası bir afallama da deprasyon kaçınılmazdır. Zaten yıkılacak bir duvara en pahalı boyaları sürmezsiniz fakat zaten öleceğin bir dünyada tüm vaktini kariyere harcayabilen deve kuşları var.
*Bknz. Koca bir hayat gerçeğini kafasını kuma gömüp görmezden gelen hayvan*)

Zeka doğuştan gelir lafını, bazıları zekiler doğuştan torpilli geliyor diye anlıyor. Zeka zamanla azalan bir olgudur ve herkes yüksek kapasiteli doğar. Yaşadığın ortam ve öğrenme metodun çocuklukta kötü ise zamanla azalır. IQ düşüşüne sebep olur. Okullarda okuyan birisi için bu IQ düşüşü kaçınılmazdır. Beyin problem çözme yeteneği yerine hazır çözümlere alışmıştır.

İnşaallah daha liseye geçmemişsindir, lütfen açıktan okuyup evde kendini geliştir. Bu ülkeye adam lazım, eleman değil.

Kiminin düşüncesine uyar uymaz bilmem lakin bu bir gerçek ki ilmi veren Allah'tır. İster dinsiz ol ister bir numara Müslüman ol. Herkes zeka ile imtihan olmaz.

Yani şu konuyada dine bağlamışsınız ya ne desem bilemedim cidden.

Geri
Yukarı