ZenMate VPN Kullanıcı Bilgileri Güvenlik Açığı

Makaleler
35
Ülkemizde yasaklanan VPN firmalarından ZenMate'de bir süredir uygulamadan kaynaklı güvenlik açığı mevcut. ZenMate kullanıcılarının kayıtlı mail adreslerini ve şifrelerini içeren bilgilere ulaşarak kullanıcıların Premium dahil ZenMate hesaplarını, hatta Gmail şifreleri ile aynı şifreyi kullanıyorsa da mail hesaplarını ele geçirilebilmektedir.

1536503059947.png

Daha önceden hesap oluşturanlar varsa ve şifreyi normal hesaplarında kullanıyorsa mail ve ZenMate şifrelerini değiştirmeleri önerilir.

1536503272593.png

İş bu halde iken iyi ki de ülkemizde yasaklanmış diyoruz. VPN kullanıcılarını da log tutmayan VPN servislerini tercih etmeleri konusunda uyarıyoruz.

En baba VPN, Avira'nin VPN'idir. Veya diğer AV programlarının VPN'idir. Çünkü, antivirus olduğu için kimseyle paylaşacağını düşünmüyorum. @THE_MILLER Sence?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ara o kodun aynisini gormustum Facebook'ta. Bir de arkadas listeme ekli olan herkesin mail adresi yaziyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
En baba VPN, Avira'nin VPN'idir. Veya diğer AV programlarının VPN'idir. Çünkü, antivirus olduğu için kimseyle paylaşacağını düşünmüyorum. @THE_MILLER Sence?

Avira VPN'de bu tür güvenlik açıkları pek olmaz. Yani şifre ve diğer kişisel bilgilerine herkes ulaşamaz. Fakat Avira da dahil log tutmaktadır. Her firmanın kendi politikası doğrultusunda log almakta. Bazı ülkelerde ise bu politikalar esnetilmiş veya yoktur. O ülkelerin güvenilir VPN firmaları zaten ücretli bir şekilde hizmetlerini sunmakta.

Avira VPN'de bu tür güvenlik açıkları pek olmaz. Yani şifre ve diğer kişisel bilgilerine herkes ulaşamaz. Fakat Avira da dahil log tutmaktadır. Her firmanın kendi politikası doğrultusunda log almakta. Bazı ülkelerde ise bu politikalar esnetilmiş veya yoktur. O ülkelerin güvenilir VPN firmaları zaten ücretli bir şekilde hizmetlerini sunmakta.
Opera VPN log tutuyor mu?

Ben eskiden kullanıyordum ancak birçok yerin şifresini değiştirdim, sorun yaratır mı, her şeyi mi log alıyor yoksa bu VPN? (Her şeyden kastım tüm şifreler vs.)

Geri
Yukarı