Sosyal anksiyete nasıl atlatılır?

Teşekkür ederim hocam yardımınız için. Evet sigarayı hem biraz anksiyetem yüzünden kullanmıyorum hemde astımım var bir kere içmeyi denedim ertesi günü grip oldum sigaranın dumanı beni boğuyor yani benlik değil. Spor salonu içinde evet dediğiniz doğru. Haftasonu gidip başlicam inşallah her şey yolunda gider sporumu yapar dönerim inşallah.
Çalıştıkça o ortamdaki her şey sizin için daha kolay olacaktır inşallah hocam. Hem de daha az üzülürsünüz. Umarim halledebilirsiniz ben kısmen halledebildim, soracağınız bir şey olursa buradayım🙂 Forumu bırakmazsam tabii.

İyi ve anlayışlı insanların arasına katıl sosyalleş. Örneğin spor kulüplerine, çalgı kurslarına kaydolabilirsin. Hatta tiyatro gibi şeylere de katılabilirsin.

Merhaba ben melih. 18 yaşındayım ve sosyal anksiyetem var. Bunu nasıl yenebilirim?

- Çoğu şeyden zevk almıyorum.
- Dışarı çıkarken geriliyorum ailem-arkadaş çevrem dışında sanki herkes üstüme geliyor gibi hissediyorum.
- Utangaç ve çekingen birisiyim.
- Ev dışında kendimi çok fazla kasıyorum.
- Ev içinde genellikle PS4 - PC oynarım kendimi biraz mutlu edebiliyorum aynı şekilde film-dizi izlerken sosyal medya da takılırken.
- Kız arkadaşım yok. :(
- 14 yaşından beri hiçbir kızla flörtleşmedim. (sevgilim olmadı)
- Site de oturduğum halde spor salonunu çok fazla kullanamıyorum çünkü utanıyorum bir şeyi yanlış yapacağım veya birisi dalga geçecek diye.

İyi yanlarım ise: Her şeyi anlayışla karşılarım, asla yalan söylemem, yardımsever ve iyimser biriyimdir. Hayvanları severim, beslerim. Alkol, sigara asla kullanmam ailemle iyi geçinirim.

Ama dışarı çıkınca farklı birisiyim sanki evdeki ben değil benim bedenime başkası eline geçiriyor ve ben melih olmaktan çıkıyorum gibi hissediyorum.

Bu sosyal anksiyetimi nasıl yenebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle okuduğum kadarıyla ailem ve arkadaş çevrem demişsin en kötü bir arkadaşın var o arkadaşınla bence spora başla sporda ister istemez ya insanlarla diyaloğa giriyorsun bende kendimi sosyal anksiyete gibi hissediyorum aslında fakat spora başladım oradakilerle sohbet ediyorum hareketleri tam bilmiyorsam soruyorum öğreniyorum gerek kadın arkadaşlarımız erkek arkadaşlarımızla sohbet ediyorum yani böyle bir sıkıntın varsa aksiyeten varsa yani Türkiye gibi bir ülkede atlatman çok zor dışarıda gidip bir kızla konuşamazsın yeni arkadaş edinmek zor herkese güven olmuyor aynı şekilde onlarda sana güvenmiyor.

Öncelikle okuduğum kadarıyla ailem ve arkadaş çevrem demişsin en kötü bir arkadaşın var o arkadaşınla bence spora başla sporda ister istemez ya insanlarla diyaloğa giriyorsun bende kendimi sosyal anksiyete gibi hissediyorum aslında fakat spora başladım oradakilerle sohbet ediyorum hareketleri tam bilmiyorsam soruyorum öğreniyorum gerek kadın arkadaşlarımız erkek arkadaşlarımızla sohbet ediyorum yani böyle bir sıkıntın varsa aksiyeten varsa yani Türkiye gibi bir ülkede atlatman çok zor dışarıda gidip bir kızla konuşamazsın yeni arkadaş edinmek zor herkese güven olmuyor aynı şekilde onlarda sana güvenmiyor.
Evet Hocam çok güzel yere değindiniz. Türkiye de gerçekten çok zor ister istemez oluyor bu tarz şeyler. Ve gün geçtikçe çoğu kişinin sosyal anksiyetesi ortaya çıkıyor bu da depresyona girmesine sebep oluyor. İnsan kendisini ilk olarak bilmeli gerçekten devamı geliyor zaten.

Evet hocam çok güzel yere değindiniz. Türkiye de gerçekten çok zor ister istemez oluyor bu tarz şeyler. Ve gün geçtikçe çoğu kişinin sosyal anksiyetesi ortaya çıkıyor bu da depresyona girmesine sebep oluyor. İnsan kendisini ilk olarak bilmeli gerçekten devamı geliyor zaten.

Evet aslında çok iyi kalpli dost olabilecek çok insan var fakat kimse kimseye şans vermiyor biriyle gidip tanışmak çok saçma bir şey yapıyormuş gözüyle bakılıyor karşı cinsle hele tanışsan direkt benden hoşlandı tribine giriyorlar erkeklerde zaten arkadaş olsan dahi samimiyet kolay olmuyor samimiyet olmadımı bir kere sohbet ediyosun daha etmiyosun.

Evet aslında çok iyi kalpli dost olabilecek çok insan var fakat kimse kimseye şans vermiyor biriyle gidip tanışmak çok saçma bir şey yapıyormuş gözüyle bakılıyor karşı cinsle hele tanışsan direkt benden hoşlandı tribine giriyorlar erkeklerde zaten arkadaş olsan dahi samimiyet kolay olmuyor samimiyet olmadımı bir kere sohbet ediyosun daha etmiyosun.
Kesinlikle hocam aynı düşüncedeyim.

Evet Hocam çok güzel yere değindiniz. Türkiye de gerçekten çok zor ister istemez oluyor bu tarz şeyler. Ve gün geçtikçe çoğu kişinin sosyal anksiyetesi ortaya çıkıyor bu da depresyona girmesine sebep oluyor. İnsan kendisini ilk olarak bilmeli gerçekten devamı geliyor zaten.
Kendimi bildim bileli anormal cekingendim. Hala öyleyim biraz sanırım. Samimi olduğum insanlar harici insanların benim hakkımda ne düşündükleri, beni nasıl gördükleri, bana karşı tepkileri hep beni düşündüren ve üzen yanlar olmuştur. İnsanların bir iş yaptığımda bana verdikleri tepki bir günümü yiyebilecek potansiyelde. O yüzden sosyalleşmem epey zaman aldı benim. Darısı sizin başınıza.

Dostum merhaba ben bunu kendimden farkına vardım no fap akımına başlayınca o olayı unutunca öz güven artışı sosyal anksiyetinin azaldığını fark ettim.
Spor da bir diğer önemli olay testosteron seviyeni artırdıkça utanma olayı gidiyor kendini iyi hissediyorsun.

Geri
Yukarı