1 ay spor ile ne kadar kilo verilir?

Öncelikle size birkaç tavsiye sunacağım...
1- Antrenman öncesi kardiyo yapmayın. Direk ağırlık antrenmanı ile başla ve antrenman sonrası kardiyo çalışmalarını yap. En sağlam yağ yaktıran şey ağırlık antrenmanlarıdır. Kardiyoda enerji harcayıp ağırlık antrenmanına yorgun gelmek sizin için eksi puan teşkil eder.
2 - Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız vücudunuzun az miktarda olsa tuza ihtiyacı var. Bunu alın bir şekilde. Tuzu tamamen kesmek büyük bir hata olacaktır.
3- Bölgesel değil , tüm vücut çalışın yağ yakımı ve yeni başlayan bireyler için daha faydalıdır.
4- Ne kadar kilo verip veremeyeceğin tamamen kişinin günlük harcadığı kaloriye , yediği yemeğe , genetiğe , yaşa , metabolizma hızına ve bunun gibi sayısız faktöre göre değişiklik gösterecektir.

Sporu zorunlululuk olarak yapmayın. Sevin , yaşayın , hissedin emin olun hayatınız kendiliğinden düzene girecektir.

@Elemefeteryo
Hocam böyle saçma bir listeye sahibim, 1 saat falan kardiyoya gidiyor, gücüm 2.5KG'lık dambıllara anca yetiyor, şu anlık bunda kalıp diğer ay kas programına geçmem mantıklı olur mu?
Şu an geçemem ailem kızar, hem alışayım biraz daha diyorum.
@Elemefeteryo tekrar yükledim.
Tepemde tur atan kelebeği öldürüp geliyorum.

Dosya Ekleri

• 4B29D82E-AD8C-46F8-AC6E-92F8D5A43D4A.jpeg
    4B29D82E-AD8C-46F8-AC6E-92F8D5A43D4A.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 53
  • B6BCD096-E498-423C-A44B-F08DC8647782.jpeg
    B6BCD096-E498-423C-A44B-F08DC8647782.jpeg
    1,6 MB · Görüntüleme: 50
  • BF482861-52ED-4D21-84C8-97EA0FABF859.jpeg
    BF482861-52ED-4D21-84C8-97EA0FABF859.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 46
  • F603716C-4439-4402-BA15-93316B1F45AF.jpeg
    F603716C-4439-4402-BA15-93316B1F45AF.jpeg
    1,3 MB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
@Elemefeteryo
Hocam böyle saçma bir listeye sahibim, 1 saat falan kardiyoya gidiyor, gücüm 2.5KG'lık dambıllara anca yetiyor, şu anlık bunda kalıp diğer ay kas programına geçmem mantıklı olur mu?
Şu an geçemem ailem kızar, hem alışayım biraz daha diyorum.

Attığınız fotoğrafı ne mobil de ne de bilgisayarda açamadım birbirine girmiş renklerden başka bir şey göremiyorum ne yazık ki. Dediğiniz kadarıyla yorum yapacak olursam hedefinizi de bilmediğim için genel olarak söylersem eğer , hem kas kazanımında hem de yağ yakımında birinci önceliğiniz her zaman ağırlık idmanları olmalı. Saatlerce kardiyoda vakit harcayan insanları gördükçe gerçekten üzülüyorum. Ailenizin durumuna göre dediğiniz gibi kısa bir süre kardiyo ağırlıklı olan bu programı uygulayınız ama mümkün olan en kısa sürede ağırlık idmanı yoğunluklu bir programa geçiniz yoksa üzülerek söylüyorum ki 2.5 KG sizin için hep üst limit olarak kalacaktır. Hedefinize göre internette sayısız makale ve video mevcut onları izleyerek bir çok bilgi elde edebilirsiniz. Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa yine başım üstüne.

Arkadaşlar 1.83 boyunda 90 kilogram ağırlığa sahibim son zamanlarda 8 kilo kadar almıştım. Bel, bacak, göğüs bölgem yağlı. 8 gündür düzenli spor yapıyorum spor salonunda ama tartıya henüz çıkmak istemiyorum. Uyguladığım program şu şekilde:

-10 dk koşu+5 dk yürüyüş hızlı tempo ile
-10 dk bisiklet
Bunları uyguladıktan sonra ağırlık çalışmaya başlıyorum her gün 1 ya da 2 bölge mesela dün göğüsten 4 hareket ve sırttan 3 hareket çalıştım. Bugün ise biceps ve triceps çalıştım. Toplamda 6-7 hareket yaptım. Ağırlık çalışmalarını bitirdiğimde ise:

-4X25 mekik
-5 dk twist bel çevirme
-5 dk yürüyüş

Her gün bu şekilde devam ediyorum yarın ise yine aynı program, aynı kardiyor bu kez omuz çalışmayı düşünüyorum.
Sizce 1. Ayın sonunda ne kadar kilo vermiş olurum. Haftada 1 gün dinleniyorum sadece diğer günler aktif olarak gidiyorum spor salonuna yorumunuz nedir?
Öncelikle kardiyolarını antrenmandan sonra yap ve 40-45dakika koşu bandında yürüyüş yap hızını 6-6.8 arasına getirip rampayı en sona getir elinle hafif tutunarak destek alabilirsin yada 50-60dakika kadar bisiklet yapabilirsin bisiklette de hızını saatte 100-120kcal yakacak şekilde ayarla. Koşu bandındada destek alıyorsan 120-140 arasında yakacak şekilde ayarla (destek aldıgın için 110-120 civarı olacaktır). Sadece amacın kilo vermek ise koşmanı önermem amacın kalori açığı oluşturmak 15dakika sonra pertin çıkma ihtimali yüksek ve yaktığın kalori 200 kcal civariyken kendini aşırı yormadan fakat rahatda tutmadan 50dakika yapsan 500kaloriden fazla yakarsın. Tabi kendini sınırla 600den fazla yakmamaya çalış yani 1 saati geçmesin kardiyoların. BCAA kullanmanı şiddetle öneririm kas kaybını önler. Antrenman konusundada cidden yoğun günlerle dolu daha hafif bir antrenman dersen 6 günlük (3üst 3 alt) az gelicem ama geldimmi çok yoğun olsun dersen 3 günlük full body yapman yönünde tavsiyelerim. Bölgeselde özellikle tek bölge çalışılan brosplit antrenmanlarda %4 kas kütlesi kazanırken full body çalışanlar %7 kas kütlesi kazanıyor. Çünkü senin kasını pazartesi akşam çalıştırdıgını varsay 36 saat geçiyor çarşamba gününe kadar kas kendini toparlıyor ve sen o kas grubunu tekrar haftaya pazartesi calısıyorsun oysaki vucut senden bunu her 36-48 saat arasında yapmanı istiyor gelişim için. Bu anlattıklarımdan hiçbiri uydurma sallama vs değildir hepsi bilimsel araştırmalara dayanan bilgiler ağırsağlam ve egefitness gibi kanalların videolarındaki bilimsel araştırma kaynaklarından yararlanabilirsin.

Öncelikle kardiyolarını antrenmandan sonra yap ve 40-45dakika koşu bandında yürüyüş yap hızını 6-6.8 arasına getirip rampayı en sona getir elinle hafif tutunarak destek alabilirsin yada 50-60dakika kadar bisiklet yapabilirsin bisiklette de hızını saatte 100-120kcal yakacak şekilde ayarla. Koşu bandındada destek alıyorsan 120-140 arasında yakacak şekilde ayarla (destek aldıgın için 110-120 civarı olacaktır). Sadece amacın kilo vermek ise koşmanı önermem amacın kalori açığı oluşturmak 15dakika sonra pertin çıkma ihtimali yüksek ve yaktığın kalori 200 kcal civariyken kendini aşırı yormadan fakat rahatda tutmadan 50dakika yapsan 500kaloriden fazla yakarsın. Tabi kendini sınırla 600den fazla yakmamaya çalış yani 1 saati geçmesin kardiyoların. BCAA kullanmanı şiddetle öneririm kas kaybını önler. Antrenman konusundada cidden yoğun günlerle dolu daha hafif bir antrenman dersen 6 günlük (3üst 3 alt) az gelicem ama geldimmi çok yoğun olsun dersen 3 günlük full body yapman yönünde tavsiyelerim. Bölgeselde özellikle tek bölge çalışılan brosplit antrenmanlarda %4 kas kütlesi kazanırken full body çalışanlar %7 kas kütlesi kazanıyor. Çünkü senin kasını pazartesi akşam çalıştırdıgını varsay 36 saat geçiyor çarşamba gününe kadar kas kendini toparlıyor ve sen o kas grubunu tekrar haftaya pazartesi calısıyorsun oysaki vucut senden bunu her 36-48 saat arasında yapmanı istiyor gelişim için. Bu anlattıklarımdan hiçbiri uydurma sallama vs değildir hepsi bilimsel araştırmalara dayanan bilgiler ağırsağlam ve egefitness gibi kanalların videolarındaki bilimsel araştırma kaynaklarından yararlanabilirsin.
Bu arada ek olarak madem 36-48 saat dinlenmesi lazım niye 6 günluk programıda öneriyorsun derseniz. Pazartesi üst vücut çalışırken salı günü alt vücut çalışacağı için vücut üstü dinlendirirken altı çalıştıracak. 3 günlük full bodyde 6 günlük üst alt antrenmanıda aynı kas kütlesini geliştirir çünkü ikisindede bir bölgeyi haftada 3 kez çalıştırıyorsun. Hedefin cidden güzel bir yağ yakmak ise kesinlikle 6 gün git. Ek olarak intermittent fasting diyetini kesinlikle öneririm.

Haftada 1 kilo en ideal ve en sağlıklısıdır. 1 kiloyu geçmemeye özen gösterin tabi ilk başladığınızda suda atacağı için ilk ay hızlı kilo verebilirsiniz 2.ay haftada 1 kilo ile sınırlayın kendinizi ve antrenman öncesi filtre kahve tüketin

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı