1 senede oyun fiyatları neden bu kadar arttı?

buqratayfur

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Kısa bir yazı olacak ama bugün alalı tam 1 sene olan Far Cry 6 ve A.C Valhalla'nın fiyatlarını gördüm. Alalı uzun zaman olunca ne kadara aldığımı unutmuştum ve aldığım fiyatları görünce hüzünlendim.
Buradan kesinlikle hiçbir siyaset düşünce ile yazmıyorum tek diyeceğim oyun bile alamaz olduk.

Screenshot_20230524-232359__01.jpg

Güncel fiyatları.
Far Cry 6 = 700TL.
A.C Valhalla =700 TL.
1 sene önce 82 TL'ye aldığım oyunlar şu an 1400 TL ediyor cidden çok yazık.

Zam oranı %1650 (Yüzde bin altı yüz elli.)

Aldığım tarih ve fiyatlar yazıyor tam 1 senede 2 oyununda fiyatı ne hale geldi? 19 yaşındayım ve bu 2 oyunum var fakat oynayacak PC im yok. Olurda ileride alırsam 5-10 seneye diye almıştım. Plandaki 5-10 senenin 1 senesi geçti bile.

Umarım şu dönemden sonra ülkemiz bir nebze olsun düzelir çünkü gerçekten fiyatlar ulaşılamaz hale geldi. Konum bu kadardı biraz iç dökmek gibi oldu, iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Kısa bir yazı olacak ama bugün alalı tam 1 sene olan Far Cry 6 ve A.C Valhalla'nın fiyatlarını gördüm. Alalı uzun zaman olunca ne kadara aldığımı unutmuştum ve aldığım fiyatları görünce hüzünlendim.
Buradan kesinlikle hiçbir siyaset düşünce ile yazmıyorum tek diyeceğim oyun bile alamaz olduk.

Eki Görüntüle 1792171

Güncel fiyatları.
Far Cry 6 = 700TL.
A.C Valhalla =700 TL.
1 sene önce 82 TL'ye aldığım oyunlar şu an 1400 TL ediyor cidden çok yazık.

Zam oranı %1650 (yüzde bin altı yüz elli.)

Aldığım tarih ve fiyatlar yazıyor tam 1 senede 2 oyununda fiyatı ne hale geldi? 19 yaşındayım ve bu 2 oyunum var fakat oynayacak PC im yok. Olurda ileride alırsam 5-10 seneye diye almıştım. Plandaki 5-10 senenin 1 senesi geçti bile.

Umarım şu dönemden sonra ülkemiz bir nebze olsun düzelir çünkü gerçekten fiyatlar ulaşılamaz hale geldi. Konum bu kadardı biraz iç dökmek gibi oldu, iyi akşamlar.

Bugün dünden daha fakirsen tek bir sebebi var...

Daha bu oyunların bir kısmının ucuz olduğu pazar durumu. Oyunların tamamı yurt dışı satış fiyatıyla satılsa kıyamet kopar.

Özetle cebimizde taşıdığımız para artık tuvalet kağıdı yapacak kadar değersiz, o yüzden bunları çekiyoruz. Yanlış ekonomi politikaları ve sonuçları.

Ekte paylaştığım görüntü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası resmi sitesinden aldığım görüntüdür.
1684963067288.png

Kaynak:

Bu ekte de paylaştığım görüntü aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası resmi sitesinden aldığım görüntüdür
1684963190298.png

Kaynak: TCMB - Gösterge Niteliğindeki Merkez Bankası Kurları

Açıklamaya gelecek olursam tam 1 sene önce 2022 25 mayısta kur resmi siteden aldığım görüntü düzeyindeyken; 2023 24 Mayıs günü göründüğü üzere dolar kuru resmi bir siteden aldığım görüntüde belirttiğim düzeydedir.

E bu kur ne işe yarar diye sorarsanız da cevabım şudur. Dünyadaki (ÇOĞU) şirketler, holdingler ve resmi kurum/kuruluş diye ifade ettiğimiz yapılar halka bir ürün sunarken, para birimi olarak(ÇOĞUNLUKLA) USD(Amerikan Doları) olarak sunarlar. Dolayısıyla dolar kurundaki artış oyun fiyatlarındaki artışa sebebiyet olmuştur.

Düzenleme 1: linke tıklayarak arşive de ulaşabilir başka bir tarihin kurlarını da inceleyebilirsiniz, eklemeyi unutmuşum; umarım cevabınızı doğru düzgün ve tarafsızca tarafınıza iletebilmişimdir, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı