%1 ve %0.1 FPS değerlerinin düşük olması

Gapirkont

Kilopat
RAM
8+8 GB 3000MHz
SSD veya HDD modeli
500Gb Kioxia M.2
Ekran kartı
RX 6600
Anakart
H610M-K D4
İşlemci
i3 12100f
300FPS aldığım bir oyunda bile %1 ve %0.1 FPS değerlerim sürekli olarak 10-30 civarlarına düşüyor ve takılmalar yapıyor. Diskimde bir sorun olduğunu sanmıyorum, test sonuçlarını aşağıya bırakacağım. Daha önce 3 ay kadar MPT ile overclocklu şekilde kullandım ekran kartını, o mu bir zarar verdi bilmiyorum. Tek merak ettiğim şey, bu sorun ekran kartından kaynaklanıyor olabilir mi? Defalarca kez format attım, farklı farklı sürücüler denedim ancak düzelmedi. Eğer ekran kartından olduğuna emin olursam direkt olarak değiştireceğim ekran kartını. Defalarca kez konu açtım ancak cevap bulamadım, cidden canımı çok sıkıyor bu durum.
@kino @deadfellow @Süleyman Yusuf @NipponChemiConKYCap Konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim.

ssd.PNG

Daha önce yaşadığım sorunlarla ilgili açtığım konular;

Son düzenleme:
4-5k arasına 2070'de bulunabiliyor, Facebook gruplarına bakabilirsin. Fakat tavsiyem önce garantiye göndermen olur.

Garantide böyle bir sorunu tespit edecek kadar test yaparlar mı acaba? Oyunlarda sıkıntı çıkarıyor ama benchmark testlerinde çok bir sıkıntı gözükmüyor. Sadece benchmark yapıyorlar diye biliyorum garantide. 2070 mantıklı geldi aslında. 1080 ile takas yapma mı diyorsunuz sizde hocam?

Hotspot sıcaklığın 110 derece üstüne çıkamaz zaten o yüzden kartına zarar gelmemiştir.

Hocam bir de size sorayım. RX 6600 ile 1080 takaslanır mı?

Garantide böyle bir sorunu tespit edecek kadar test yaparlar mı acaba? Oyunlarda sıkıntı çıkarıyor ama benchmark testlerinde çok bir sıkıntı gözükmüyor. Sadece benchmark yapıyorlar diye biliyorum garantide. 2070 mantıklı geldi aslında. 1080 ile takas yapma mı diyorsunuz sizde hocam?

Hocam bir de size sorayım. RX 6600 ile 1080 takaslanır mı?
1080 ile takaslanmaz. 1080'in fiyatı 3000'e kadar düşüyor, sizin kartın ederi 4-4,5K.
Garantiye verirken yaşadığınız sorunu özellikle söylerseniz ona göre test ederler diye düşünüyorum. Garantiden fayda gelmezse kartı satar veya takaslarsınız zaten.

1080 ile takaslanmaz. 1080'in fiyatı 3000'e kadar düşüyor, sizin kartın ederi 4-4,5K.
Garantiye verirken yaşadığınız sorunu özellikle söylerseniz ona göre test ederler diye düşünüyorum. Garantiden fayda gelmezse kartı satar veya takaslarsınız zaten.
1667680845050.png

1667680858518.png

Garanti istemezseniz 2070 Super bile bulunuyor.

Eki Görüntüle 1564164
Eki Görüntüle 1564165
Garanti istemezseniz 2070 Super bile bulunuyor.
Hocam 2070 fiyatları cidden iyiymiş. Son kez sistemi bi tamamen söküp takıcam, düzelmezse benim kartı satıp 2070 alıcam muhtemelen.

Sistemi söküp taktım, sorun hala devam ediyor. Yarın bir mail atacağım aldığım yere, duruma göre de garantiye göndereceğim. @Süleyman Yusuf @NipponChemiConKYCap Çok teşekkür ederim hocalarım ilginiz için, o kadar uğraştınız yardımcı olmaya çalıştınız.

Son düzenleme:
Merhaba hocam bende RX6800 var sorunu bulabildiniz mi acaba sistemde aynı sorunu yaşıyorum kafayı yiyicem gerçekten yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba, hocam sanırım en son temiz kurulum yapıp WHQL sürücü indirmiştim. 3.parti hiçbir uygulama, korsan oyun vs. indirmeden kullanmaya başlamıştım sistemi. Sonrasında kendi kendine düzeldi, tam olarak ne yaptım hatırlamıyorum. Şu anda bir sürü uygulama yüklü sistemde ve en güncel sürücüyü kullanıyorum ancak herhangi bir sorun yaşamıyorum. Konuda yazılanları deneyin, sıcaklıkları kontrol edin, AMD ayarlarından VRR ayarı açıksa kapatın, aynı şekilde değişken yenileme hızını da kapatın (Görüntü ayarları > Grafik ayarları > Değişken yenileme hızı). Çözüm olmazsa tavsiyem mümkünse temiz kurulum yapıp en güncel sürücüyü kurmanız. Baktınız düzelmiyor, eğer sorun gerçekten oyun oynatmayacak kadar büyük değilse fazla üstüne düşmemeye, o şekilde oynamaya çalışın. Bir zaman sonra ya alışıyorsunuz ya da kendi kendine düzeliyor. Bende öyle oldu. Sorun çok canınızı sıkıyorsa yeni bir konu açın, yardımcı olacaklardır.

Son düzenleme:
Anladım dostum değerli yazın için çok teşekkür ederim bu sorunun aynısı bir arkadaşta da var yani 2 aydır çözüm bulamıyorum çok rahatsız etti ama bugün aynı kartla bir sorun yaşayan arkadaşı buldun içim bir nebze rahatladı RDR2'de DX12 modunda ikenmin FPS 17-18'lere düşüyor bir de Witcher 3'te DX11'de accayip stutter yaşıyorum yapmadığım şey kalmadı frame limit, fTPM kapama, HPET kapama defalarca temiz kurulum 5 tane farklı stabil driver değiştim Windows sürümü değiştim ekran kartını PCI-e 3.0 denedim sadece driverla girdim gene aynı sorunları yaşadım AMD şahsen bu kartta biraz beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim üzücü çünkü zaten sistem 3-4K pahalıya geldi insanın canı sıkılıyor açıkçası muhtemelen kartı satıp bir 3070 Ti alacağım çok teşekkür ederim iyi günler dilerim. :)
Ek olarak VRR ayarı nerededir acaba?

Anladım dostum değerli yazın için çok teşekkür ederim bu sorunun aynısı bir arkadaşta da var yani 2 aydır çözüm bulamıyorum çok rahatsız etti ama bugün aynı kartla bir sorun yaşayan arkadaşı buldun içim bir nebze rahatladı RDR2'de DX12 modunda ikenmin FPS 17-18'lere düşüyor bir de Witcher 3'te DX11'de accayip stutter yaşıyorum yapmadığım şey kalmadı frame limit, fTPM kapama, HPET kapama defalarca temiz kurulum 5 tane farklı stabil driver değiştim Windows sürümü değiştim ekran kartını PCI-e 3.0 denedim sadece driverla girdim gene aynı sorunları yaşadım AMD şahsen bu kartta biraz beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim üzücü çünkü zaten sistem 3-4K pahalıya geldi insanın canı sıkılıyor açıkçası muhtemelen kartı satıp bir 3070 Ti alacağım çok teşekkür ederim iyi günler dilerim. :)
Ek olarak VRR ayarı nerededir acaba?

Hocam bende bu sorunları yaşarken suçu ekran kartına atıp NVIDIA'ya geçmeyi düşünmüştüm ancak sorun sadece ekran kartından kaynaklanmayabiliyor. Araştırdığımda aynı sorunları NVIDIA kartlarla yaşayanları da görmüştüm. Witcher hakkında bir şey söyleyemeyeceğim ancak RDR2 zaten stutter yaşatan bir oyun. At sürerken özellikle kamera takılıyor gibi oluyor, onu mod yükleyerek çözdüm ben. Çoğu oyunda hala %0.1 FPS'im düşük kalıyor ancak stutter tarzı herhangi bir sorun yaşamıyorum şu an. VRR'yi AMD ayarlarından sağ üstteki ayarlar çarkına basın. Sonrasında Ekran sekmesinde en üstte VRR olması lazım. Bazı monitörlerde olmuyor, sizde varsa kapatın. Bir de Windows'un ayarlarından kapatmanız gerekiyor (Görüntü ayarları > Grafik ayarları > Değişken yenileme hızı).

FreeSync ayarıymış öğrenmiş oldum bu dediğin her şeyi yaptım ama şöyle bir durum var 2022'de yabancı bir forumda R5 5600 RX6800 kombinasyonu ile sorun yaşayan birini daha buldum ama yaygın bir sorun değil ve sayısız kaynak araştırması ve sayısız stress testine tabii tuttum halen daha bir çözüm yok sorunun AMD olduğuna %100 eminim ayrıca kart modeli Sapphire Pulse ve soğutması çok başarılı acaba PSU'dan gelen voltajı mı dengeleyemiyor desem bu olacak olsa WattMan hatası alırdım sistem şu an Max 450-500W harcıyor ve oyunlardamin FPS'im çok düşük kalıyor hiçbir çözümü yok garantiye versem en fazla driver kurup yollacaklar biliyorum tekrardan teşekkür ederim bir de benim için bu konuyu öne çıkarabilir isen çok mutlu olurum Technopat moderatörleri 2 kez ceza verdi "çifte konu" uyarısıyla halbuki ikisi çok farklı problemlerdi de neyse.

FreeSync ayarıymış öğrenmiş oldum bu dediğin her şeyi yaptım ama şöyle bir durum var 2022'de yabancı bir forumda R5 5600 RX6800 kombinasyonu ile sorun yaşayan birini daha buldum ama yaygın bir sorun değil ve sayısız kaynak araştırması ve sayısız stress testine tabii tuttum halen daha bir çözüm yok sorunun AMD olduğuna %100 eminim ayrıca kart modeli Sapphire Pulse ve soğutması çok başarılı acaba PSU'dan gelen voltajı mı dengeleyemiyor desem bu olacak olsa WattMan hatası alırdım sistem şu an Max 450-500W harcıyor ve oyunlardamin FPS'im çok düşük kalıyor hiçbir çözümü yok garantiye versem en fazla driver kurup yollacaklar biliyorum tekrardan teşekkür ederim bir de benim için bu konuyu öne çıkarabilir isen çok mutlu olurum Technopat moderatörleri 2 kez ceza verdi "çifte konu" uyarısıyla halbuki ikisi çok farklı problemlerdi de neyse.

Tabii, öne çıkardım konuyu. PSU'dan gelen voltaj ile alakası olduğunu sanmıyorum. Konuyu tamamen okuyup sistemin bütün parçalarını stress testine soktuysanız ve sonuç çıkmadıysa o zaman sorun ekran kartından kaynaklı olabilir. Garantiye yollasanız da o kadar detaylı bir test yapacaklarını düşünmüyorum, yani sorununuzu anlamadan sorun yok deyip geri yollayabilirler. Tavsiyem farklı bir ekran kartıyla deneme yapmadan elinizdekini satmayın. Yakın oturan arkadaşınız varsa 1-2 saatliğine ekran kartını alıp test edebilirsiniz. Eğer o kartta sorun yoksa sizin kartın sorunlu olduğu kesin olmuş olur. Gerçekten çok can sıkan bir durum, kendim de yaşadığım için çok iyi anlayabiliyorum. Özellikle yeni alınan sistemde bu tarz şeyler yaşamak gerçekten kafayı yediriyor insana.

Dediğinizi deneyeceğim evet gerçekten çok can sıkıcı bir durum AMD şirketini ve ürünlerini yıllardır kullanırım ama yüksek bir modelde böyle bir şey beklemezdim insan üzülüyor çünkü ne UV ne de OC işe yaradı böyle sorunlar yaşayınca Intel ve NVIDIA sistemlere olan bakış açım daha da güzelleşiyor anlamıyorum nasıl böyle hatalara yol açıyorlar...
Değerler böyle sence normal mi?

Geri
Yukarı