10.000 TL monitör dahil Render ve Tasarım için Sistem tavsiyesi

ilkzg

Femtopat
Merhabalar, grafik tasarım için monitör dahil bir sistem toplamayı düşünüyorum. 10.000₺'lik iMac'in özellikleri yetmeyeceğini düşündüğüm için PC'ye yöneldim.

Şu anda Monster Abra A5 v13.2 kullanıyorum. Sistem toplayacağım zaman satacağım. Sistemin faturasını da şirketime keseceğim için oradan da bir nevi avantajım olacak.

Ancak aklımda birçok soru var, render için 10.000₺'lik PC gereksiz midir? Ya da hiç riske girmeden direkt gidip iMac mi almalıyım?
R5 3600 ve Gtx 2060s

Ekran kartı ve işlemci büyük ihtimalle bu ikisi olacak. Bunların dışında ne uyumlu olur, bu işlemci için en uygun hangi anakart yeterlidir hala arayıştayım.

Son düzenleme:
Bilgisayarda oyun oynanacak mı? Oynanmayacaksa ekran kartından kısıp işlemciye yüklenmenizi öneririm. Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz olaylar yüksek işlem gücü gerektiriyor.

Ekran kartından oldukça kısıp böyle bir sistem yaptım. Özellikle monitör ve işlemcisiyle tasarım odaklı bir sistem oldu.

Toplam 10.512 TL yapıyor. Bütçenizi bu kadar aşamazsanız anakart ve kasadan düşülebilir.

Aşmasına aşarım aslında, dediğim gibi belli bir kısmı vergiden düşülecek zaten. Ancak aklıma farklı bir soru da takıldı aslında. Ryzen 7 yerine ryzen 5 tercih edip, bu sisteme ekstra bir monitör daha eklediğimde sorun yaşar mıyım sizce?

Cuda çekirdikleri önemli olmalı bu işlerde tam hartırlamıyorum en iyisi denge yapmak.

Monitör için yaklaşık 1000 TL kalıyor:

Çok teşekkürler, youtube'taki premiere benchmarklarında gördüğüm kadarıyla Ryzen 7 3700x ile Ryzen5 3600 arasında çok da büyük bir fark yok gibi (Adobe Premiere özelinde) Bu yüzden işlemciyi düşürüp diğer özellikleri yükseltebilirim belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı