100 Mbps Fiber TT vs SuperOnline vs Kablonet vs TurkNet

Jonathan North

Megapat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Herkese selam, aktif 50 Mbps fiber TT kullanıcısıyım. Mayıs ayında taahhüt sonlanacağı için TT de dahil olmak üzere başlıkta da ifade edildiği gibi SuperOnline veya Kablonet ISS ile beraber Fiber 100 Mbps hızına geçiş yapmak istiyorum. Oturduğum daireye gelen altyapı TurkNet'in sorgulama sayfasında 81 Mbps çıkıyor, bu yüzden 100'lük bir seçenek düşündüm. Tabii asıl sormam gereken soru SuperOnline veya Kablonet'in hizmet kalitesinin (herhangi bir teknik sorun olduğunda yeterli desteğin verilmesi, düşük ping değerleri, sık sık bağlantıda DSL hattında kopma falan olmaması vs) ve en azından TT kadar iyi olup olmadığı. Şu an herhangi bir sorunum olmadığı için geçiş yapacağım ISS'te de baş ağrıtıcı problemler yaşamak istemiyorum. Kablonet'in fiyatları bir tık daha makul gibi geldi, hatta TurkNet de dahil bu ikisinin neden diğer ISS'lere göre kıyasla ucuz hizmet verdiği de merak konusu. Sizce hangisi daha mantıklı bir karar olur?

Konuya gelecek olan yorumlar gerçek kullanıcı deneyimi olursa sevinirim, hatta sorun yaşıyorsanız nedenleriyle beraber açıklarsanız daha iyi olur çünkü daha hala net bir karar veremedim, şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim 👍🏻

Son düzenleyen: Moderatör:
Evinizin altyapı bilgisi güncel olmayabilir. Turknet hizmetlerini arayıp öğren bence. Mesela bende 50 mbps gösteriyordu. Turknet e kayıt olurken aradığımda 81 Mbps hız alabileceğimi söylediler. Kısa zaman sonra evimizin bir üst katına taşındık. Bu sefer 50 mbps alabilirsiniz dediler. Hala Turknet kullanıyorum, haftada 2 ya da 3 kez bağlantıda kopmalar oluyor. Bazen modemi aç-kapa yapmadan düzelmiyor. (internet kablomda sıkıntı olabilir orasını bilmiyorum) eskiden TT kullanıyordum ancak pahalı.

@erengore hocam siz ne düşünüyorsunuz? ISS'lerin hemen hemen hepsiyle belli düzeyde deneyiminiz vardı, yorumlarınızı dinlemek isterim.
FTTH kullanıcısıyım. Comnet, Türk Telekom, NetSpeed deneyimleme zamanım oldu.

Benim gözlemlerim çerçevesinde ve araştırmalarım çerçevesinde bağlantı kalitesi özetleyebilirim. Tercihi siz yapın.

Türk Telekom aşırı yüksek bant genişliği sebebiyle bazı istisnai durumlar hariç alabileceğiniz hızı her daim verir. Bağlantı stabil genellikle. Ping değerleri ortalama.

Comnet ping değerleri şu ana kadar ki en iyisi. (TR LoL/Valorant) hariç. Bağlantı stabil ve hız düşümü kesinlikle yok. Tek sorunu ping dalgalı. Çözülürse en iyi ISS gözümde. Ancak dalgalı ping sebebiyle çıkış yaptım. Aşırı rahatsız edici değil ama yine de beni rahatsız ediyordu. Özellikle Rocket League çekilmiyor.

NetSpeed hız konusunda yine stabil. Ping değerleri pek güzel değil. Ortalama. Türk Telekom'dan iyi Comnet'ten kötü. Fazla uzatmayayım. Önermiyorum. Çıkacağım yakında.

TürkNet kullanacağım ben de yakın zamanda inşallah. Bağlantı genişlikleri ve ping stabilitesi güzel. Ancak ping değerlerini gözlemleme fırsatım pek olmadı. Genellikle kullanıcılar beğeniyor. FTTH TT altyapısından TürkNet öneriyorum şimdilik.

GIBIRNet de güzel ama abone olma faslı bizi çok yordu. Nikah durumunu bile soruyorlar abone okurken. Hizmetini alamadan iptal ettim başvuruyu.

FTTH kullanıcısıyım. Comnet, Türk Telekom, NetSpeed deneyimleme zamanım oldu.

Benim gözlemlerim çerçevesinde ve araştırmalarım çerçevesinde bağlantı kalitesi özetleyebilirim. Tercihi siz yapın.

Türk Telekom aşırı yüksek bant genişliği sebebiyle bazı istisnai durumlar hariç alabileceğiniz hızı her daim verir. Bağlantı stabil genellikle. Ping değerleri ortalama.

Comnet ping değerleri şu ana kadar ki en iyisi. (TR LoL/Valorant) hariç. Bağlantı stabil ve hız düşümü kesinlikle yok. Tek sorunu ping dalgalı. Çözülürse en iyi ISS gözümde. Ancak dalgalı ping sebebiyle çıkış yaptım. Aşırı rahatsız edici değil ama yine de beni rahatsız ediyordu. Özellikle Rocket League çekilmiyor.

NetSpeed hız konusunda yine stabil. Ping değerleri pek güzel değil. Ortalama. Türk Telekom'dan iyi Comnet'ten kötü. Fazla uzatmayayım. Önermiyorum. Çıkacağım yakında.

TürkNet kullanacağım ben de yakın zamanda inşallah. Bağlantı genişlikleri ve ping stabilitesi güzel. Ancak ping değerlerini gözlemleme fırsatım pek olmadı. Genellikle kullanıcılar beğeniyor. FTTH TT altyapısından TürkNet öneriyorum şimdilik.

GIBIRNet de güzel ama abone olma faslı bizi çok yordu. Nikah durumunu bile soruyorlar abone okurken. Hizmetini alamadan iptal ettim başvuruyu.
Anladım hocam, detaylı açıklamalar için diğer arkadaşlar gibi sana da teşekkürlerimi sunuyorum. Türksat Kablonet nasıldır peki? 75 Mbps sınırsız paketi fiyatına göre fena durmuyor şu an.

Anladım hocam, detaylı açıklamalar in diğer arkadaşlar gibi sana da teşekkürlerimi sunuyorum. Türksat Kablonet nasıldır peki? 75 Mbps sınırsız paketi fiyatına göre fena durmuyor şu an.
KabloNet ben önermiyorum. FTTH altyapı varken DOCSIS altyapısını tercih etmek akıl karı olmaz.

FTTH kullanıcısıyım.comnet, Türk Telekom, Netspeed deneyimleme zamanım oldu.

Netspeed hız konusunda yine stabil. Ping değerleri pek güzel değil. Ortalama. Türk Telekom'dan iyi Comnet'ten kötü. Fazla uzatmayayım. Önermiyorum. Çıkacağım yakında.

TurkNet kullanacağım ben de yakın zamanda inşallah. Bağlantı genişlikleri ve ping stabilitesi güzel. Ancak ping değerlerini gözlemleme fırsatım pek olmadı. Genellikle kullanıcılar beğeniyor. FTTH TT altyapısından TurkNet öneriyorum şimdilik.

GIBIRNet de güzel ama abone olma Fas'lı bizi çok yordu. Nikah durumunu bile soruyorlar abone okurken. Hizmetini alamadan iptal ettim başvuruyu.

Hocam TT bazı kişilerde hem Comnet hem de Netspeed'ten daha iyi ping verebiliyor. Ben FTTB fiber kullanicisiyim ve pingim bulunduğum ilin en iyisi olabilir. vie.valve.net üzerinde 34 ping alıyorum mesela.

Hocam TT bazı kişilerde hem Comnet hem de Netspeed'ten daha iyi ping verebiliyor. Ben FTTB fiber kullanicisiyim ve pingim bulunduğum ilin en iyisi olabilir. vie.valve.net üzerinde 34 ping alıyorum mesela.
Öyle evet. Ama nadir olan bir durum bir de TT'ye o kadar para vermeye gerek yok.
Onlar ne demek? Yabancıyım da biraz bu terimlere 😄. Kısaca açıklayabilirsen çok iyi olur..
FTTH: Eve kadar tam fiberoptik kablolu altyapı
DOCSIS: Coax yani uydu kablosu ile internet sağlanan altyapı. Ana malzemesi bakırdır. Binadaki kutudan sonra fiber iletime geçiyor.

Geri
Yukarı