12-13.000 TL 17.3" Gaming laptop önerisi

Bütçe
12-13.000 TL - 1700 Dolar(vergi falan hepsi dahil)
Bu dediğimi okuyun anlayacaksınız.
Ben yollarken görmemiştim hocam. Belki arkadaşın dediği 115W barındırıyordur. Model yada link yadımcı olabilir. Tracer'mış, GF75 Thin o kadar kaliteli değil. Hem GF hem GL kasa kullanan AvukatBey hocam farkı hissedip açıklamıştı.
@xbea hocam ek olarak Rog'un güç girişi arkada sanırım, bu sıkıntı olabilir gibi geldi bana. Kablonun fan çıkışlarının önünden geçme durumu olduğunda kablo eskir mi?

GameGaraj Tracer modeli ısınıyor ve işlemci frekans düşürüyor hocam. Hatta konu bile açtılar bu forumda bulursam link ekleyeceğim. Sorun kasanın MSI markasının incelik için tasarladığı kasa tasarımı yüzünden. Tavsiye etmiyorum. Monster markasında da hepsi Mux Switch sorunlu. Yani çalışmıyorlar ve bazı müşteri hizmetleri kesin geleceğini bazıları belli olamadığını söylüyor. Ayrıca yeni gelen RTX 3060 serisi ısınma sorunu ile geliyor diyorlar ve ekran kartından tam performans alınamıyormuş. Tavsiye etmiyorum.
Monster konusunda da benim sürekli yakındığım Optimus teknolojisine gerçekten çözüm bulamadıklarına yanıyorum hocam. GameGaraj ürünlerini deneyimleyemedim ama RTX 3060 serisinin soğutma açısından sorunlu olduğunu hiç duymamıştım, Nvidia gerçekten laptoplarda serin çalıştıran bir ekran kartı üreticisi. Ancak bu konularda uzman olmadığım için sadece biraz yüzeysel baktım konuya, kronik problemleri olan bir cihazı kesinlikle tercih etmeyin.

Game Garaj Tracer 7tn-02 Intel Core I7 10750H 8gb 512GB SSD RTX3060 Freedos 15.6" Fhd Taşınabilir Bilgisayar
https://www.hepsiburada.com/game-ga...bilgisayar-p-HBCV000001J5SS?magaza=GAME+GARAJ

(Monster Tulparlar da 14.000 liradan başlıyormuş sanırım eğer Game Garaj markasına güven kaygısı oluşursa.)

Hocam o konuda çok ince detay bakamadım, sadece birkaç inceleme ve araştırma okuduğumda desteklediği teknolojilerin gerçekten çok ileri düzey olduğunu gördüm. Ayrıca Laptoplarda W düzeyini öğrenmek çok kolay olmasa gerek
Aslında çok da zor değil ancak yabancı forumlarda gezmek ve araştırmak gerekiyor. Doğru bir araştırma ile bulmak kolay. Mesela Acer Helios serisi tamamen Max-Q dizayn. Yani W değerleri düşük olan versiyonlar. Her ne kadar yazılım ile hız aşırtma teknolojisi gelse de bu kartlar genellikle W değeri düşük olduğundan yeteri kadar güç çekemiyor ki zaten bu modellerin Adaptörleri de Watt değeri olarak bir hayli düşük. Örneğin şimdi gider bakarsanız bugün Technopat Youtube kanalında Acer Helios 300 modeli ve içinde RTX 2070 Max-Q dizayn, İntel Core İ7 107570H işlemci var. Adaptör gücü ise 180 Watt. Kıyaslama için benim cihazım İntel Core İ7 10870H ve RTX 2060 bulunduruyor. Adaptör gücü ise 230Watt. İlerleyen dakikalarda RDR2 testinde Ali Güngör hocam da söylüyor Dynamic Boost teknolojisi sayesinde CPU (işlemci) Watt değerinden kısıp gücü GPU (ekran kartına) aktarıyor. CPU frekansı azalsa da aslında RDR2 ekran kartını ağırlık kullandığı için bir sorun olmuyor ama sonuç olarak hem CPU hem de GPU Turbo Boost gücünde kullanamıyorsunuz. Özetle böyle anlatabilirim. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Ben yollarken görmemiştim hocam. Belki arkadaşın dediği 115W barındırıyordur. Model yada link yadımcı olabilir. Tracer'mış, GF75 Thin o kadar kaliteli değil. Hem GF hem GL kasa kullanan AvukatBey hocam farkı hissedip açıklamıştı.
@xbea hocam ek olarak ROG'un güç girişi arkada sanırım, bu sıkıntı olabilir gibi geldi bana. Kablonun fan çıkışlarının önünden geçme durumu olduğunda kablo eskir mi?
Hocam hiç dert etmeyin kablo sorun teşkil etmiyor.
Monster konusunda da benim sürekli yakındığım Optimus teknolojisine gerçekten çözüm bulamadıklarına yanıyorum hocam. GameGaraj ürünlerini deneyimleyemedim ama RTX 3060 serisinin soğutma açısından sorunlu olduğunu hiç duymamıştım, Nvidia gerçekten laptoplarda serin çalıştıran bir ekran kartı üreticisi. Ancak bu konularda uzman olmadığım için sadece biraz yüzeysel baktım konuya, kronik problemleri olan bir cihazı kesinlikle tercih etmeyin.
Aslında fiziksel olarak var ancak sebebini Monster'ında açıklamadığı bir neden ötürü çalışmıyor. BIOS güncellemesi ile düzelecek diyor bazı müşteri hizmetleri bazıları gelmeyecek diyor anlamadık açıkçası. Bakalım bu yeni modellerin sonu ne olacak?

Hocam hiç dert etmeyin kablo sorun teşkil etmiyor.
Sıcak hava görmedikten sonra zaten yeterince esnektir diye düşünüyorum. Mükemmel o zaman, olmadı kablolu üçlü priz ile ayarlamaya çalışırım.
Bu manzarayı görünce yurt dışından emin olmasa bile emin olası geliyor insanın.

Sıcak hava görmedikten sonra zaten yeterince esnektir diye düşünüyorum. Mükemmel o zaman, olmadı kablolu üçlü priz ile ayarlamaya çalışırım.
Bu manzarayı görünce yurt dışından emin olmasa bile emin olası geliyor insanın.
Hocam bunlar artık milleti kazıklamak için yapıyorlar belli yani... Düşünün siz yurt dışından vergisi ödediğiniz halde birkaç katı daha iyisini alabiliyorken ismini yakıştıramadığım "vatan bilgisayar" ise neler yapıyor... Kim bilir ne kadar kâr elde ediyorlar. Yani bu iş ne vergi ne de dolar hocam burada bir şerefsizlik var onu da kimin yaptığı apaçık belli!

Aynen öyle hocam! Aynı durum GL75 içinde geçerli. Yahu bu Newegg babasının hayrına mı veriyor bu laptopları?
Artık bende kelimeler tükendi hocam. Hepsini Allah'a havale ettim. Ben diyecek bir şey bulamıyorum. Düşünsenize vergi ve dolara rağmen bir de bunların şerefsizlikleri ile uğraşıyoruz. Yani hadi 1000 TL pahalı sat kâr de ulan sen gitmişsin 3000 TL kâr payı koymuşsun vicdansız.

@canakyuz hocam laptopu nereden aldınız? Ekran kartı modeli nedir?
@canakyuz hocam böyle bir konu açmışsınız: ASUS ROG STRIX G731GV oyunları açmıyor
Çözebildiniz mi? Almak sıkıntı olur mu?
Asus hiçbir şeye zarar vermeden kasayı açıp RAM ekleyince garantiyi bitiriyor muydu?
Notebookcheck dual channel demiş RAM'lar için, ama 1TB SSD'de demiş. G712'i tek kanal mı çift kanal mı hala emin olamadım. Nereden teyit ettirebilirim?

Asus hiçbir şeye zarar vermeden kasayı açıp RAM ekleyince garantiyi bitiriyor muydu?
Hocam benim bildiğim kendi Asus'un servisinde değiştirilirse garanti kapsamında kalıyordu fakat kendiniz veya mahallenizdeki bilgisayarcı yaparsa garantiden çıkabilir. Eğer mağza gibi bir yerden görerek alırsanız (Teknosa, Media Markt gibi yerler), oralarda da o değişimler yapılabiliyor.

Hocam benim bildiğim kendi Asus'un servisinde değiştirilirse garanti kapsamında kalıyordu fakat kendiniz veya mahallenizdeki bilgisayarcı yaparsa garantiden çıkabilir. Eğer mağza gibi bir yerden görerek alırsanız (Teknosa, Media Markt gibi yerler), oralarda da o değişimler yapılabiliyor.
Hocam bu biraz can sıkıcı ama olsun, eğer yurt dışından alıp tek kanal ise bir de serviste eklenmesini bekleriz artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı