14 gün içinde iade kabul etmemek mümkün mü?

m1cope

Kilopat
Bir sitede kampanya yapılmış. Sitenin ana sayfasına kampanyalı ürünlerde iade ve değişim yoktur yazmışlar ama ürünün ana sayfasında 14 gün içinde ücretsiz iade ve değişim yazıyor. Ana sayfada bunu görmeden kampanyalı ayakkabıyı aldım. Ayakkabıyı tekrar iade etmek istiyorum ama 30 TL kargo istiyorlar.
Bahsettiğim gibi ana sayfada iade ve değişim yok diyor. Ürünün sayfasında iade edilebilir yazdığını belirttim. "O genel bir yazı." dediler. Ayrıca 14 gün iade etme hakkımı söylediğimde de ana sayfada yazdığı için olamayacağını söylediler. Böyle bir şey var mı? İade etmek için kargo ödemek zorunda mıyım?
Sadece gerçekten bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüketicinin 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı mevcuttur. Sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkı kullanılabilir. Ön bilgilendirme yükümlülüğü yerine getirilmezse cayma hakkı süresi 1 yıla çıkmaktadır.

Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici malı 10 gün içinde satıcının belirtmiş olduğu kargo firması ile ücretsiz olarak iade etmeli ve satıcı da 14 gün içinde bedel iadesini yapmalıdır. Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Kaynak:

Konya da doğan çanta isminde bir mağaza var. Bu mağazada giyim üzerine markalar da bulunuyor ve birçok mağazası var Konya'da. İyi de satış yapıyorlar çünkü veresiye sistemi var mağazada ama gel gelelim hiç kullanmadığınız ürünü yasaları hiçe sayarak iade almıyorlar. Yasal hak mak dinleyen yok.

Konya da doğan çanta isminde bir mağaza var. Bu mağazada giyim üzerine markalar da bulunuyor ve birçok mağazası var Konya'da. İyi de satış yapıyorlar çünkü veresiye sistemi var mağazada ama gel gelelim hiç kullanmadığınız ürünü yasaları hiçe sayarak iade almıyorlar. Yasal hak mak dinleyen yok.
Mağazadan alımla ilgili bir kanun yok diye biliyorum hocam.

Internet üzerinden alınan, 14 gün içinde iade edilen ürünün kargosu satıcıya ait. Kabul etmezlerse THH basvurursunuz, her türlü siz haklı çıkarsınız. Satıcıyı koruma kanunu diye bir sey yok, o kargo ücreti her türlü satıcıya giriyor iade ettiğinizde. Kendim de sitelerde satış yapıyorum, tüketicilerin keyfi iadelerinde hep zarar bize yazıyor, oradan biliyorum. :) Kampanyalı üründe iade edilemez diye bir şey yok, edebilirsiniz. Fakat büyük firmalar bir şekilde kendi lehine çevirebiliyor bazen bu kargo olayını, onu da THH ile çozuyorsunuz.

Geri
Yukarı