14 yaşında çalışmak

452897

Decapat
Merhaba 14 yaşındayım ve bilgisayar toplamak için çalışmak istiyorum babam diyor ki berbere git 10 liraya çalış para için çalışma öğrenmek için çalış. Sizce ne yapmalıyım? Berberde çırak ne iş yapar ve sanayiye gitsem çok uzak yol her gün 1 saat otobüse binmem lazım sizce ne yapayım?

Merhaba 14 yaşındayım ve bilgisayar toplamak için çalışmak istiyorum babam diyor ki berbere git 10 liraya çalış para için çalışma öğrenmek için çalış. Sizce ne yapmalıyım? Berberde çırak ne iş yapar ve sanayiye gitsem çok uzak yol her gün 1 saat otobüse binmem lazım sizce ne yapayım?

Okuyor musunuz?

Lokanta?

İş öğrenmek önemli. Ben bir şey bilmiyorum mesela. 25 yaşındayım hiçbir iş öğrenmedim hiçbir işe girmedim bugüne kadar. Baba parası yiyoruz halen. Bu çok büyük bir sorun. Sosyalliğin de olmuyor evden dışarı çıkmayınca. Bir işe de giremiyorsun çekinceden, bir iş bilmemezlikten.

Fırında çırak olarak çalışabilirsiniz sıcağa dayanıklıysanız.

6. sınıfı bitirdiğimde harçlığımı çıkartmak için berberde çırak olarak çalışmıştım. Yerleri süpürür, aynaları ve camları siler, çay getirir, traş olan kişinin sırtını fırçalar bahşişini alırsın. İlk kazandığım parayla orjinal Fenerbahçe forması almıştım. Yazın boş oturacağına berberde çırak olarak çalışabilirsin.

Berberde çalışsanız size bir faydasi olmaz ki. Okuyorsanız ki okuyun, aksatmayın çalışmak ve bilgisayar için. Zamanınız çok.
Sanayi işleri size göre yaştan dolayı ağır gelebilir veya fazladan çalıştırma yapabilirler vs. Okulu aksatmadan çalışın, ne olduğu farketmez ama alnınızın terinin hakkını alacağınız bir yer önemli.

Bu yaşta sırf bilgisayar için çalışmak. Ülkemizde ki en büyük yanlış. 18 yaş altı insanlar çalıştırılamaz. Size 2 tavsiye verebiirim. 1.'si babanızla güzelce konuşun 2.'si 3D Modelleme yapın ya da kod yazın 1-2 sene bilgisayar gecikmiş olur ama yine de iyi bir bilgisayar alacak kadar paranız olur. (Günde 5-6 saat çalışırsanız 6-7 ayda model satabilirsininiz) Ama karar sizin :) (Ben 12 yaşındayım) Mesela ben şu anda 3D Artistlik yapıyorum 6-7 ay sonra freelance çalışmaya başlayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı