14 yaşında spor yapmak zararlı mıdır?

aliyilmazx

Centipat
Ben 14 yaşıma girmek üzereyim ve LGS öğrencisiyim. LGS biter bitmez spor salonuna yazılacağım yağlarımı eritmek için. Sorum şu 14 yaşında spor salonuna gitmek zararlı mıdır ve gelişimi yavaşlatır mı?
Not olarak: Kronik astımım ve şekerim var

Son düzenleme:
Ben 14 yaşıma girmek üzereyim ve LGS öğrencisiyim. LGS biter bitmez spor salonuna yazılacağım yağlarımı eritmek için. Sorum şu 14 yaşında spor salonuna gitmek zararlı mıdır ve gelişimi yavaşlatır mı?
Not olarak: Kronik astımım ve şekerim var.

Ergenlik döneminde halter ve ağırlık kaldırmak boy uzamasına engel oluyor diye biliyorum.

Hayır arkadaşlar hiçbir problem teşkil ettiğine dair gerçekçi bir çalışma yok. Varsa sunun okuyalım! Gelişim çağında, direnç idmanı yapmak bile çok işlevseldir büyüme hormonlarını tetiklemesi ve gelişimi arttırdığını okuduğumu hatırlıyorum. Makale basketbolun boy uzatıp uzatmadığını araştırırken aslında zıplama ile ilgili değil fiziksel aktivite ile hormonların tetiklenmesini keşfediyordu.
Fitness yapmanı öneririm ancak o spora başladığında kesinlikle bir gün suplementler ve anabolik ilaçlar ile karşılaşacaksın. Bunları doktora danışmadan kullanmamanı, anabolikleri ise asla kullanmamanı tavsiye ederim. Direnç idmanı testosteron arttıran, kas kütlesini, hacmini arttıran ve bana kalırsa çağımızın maskülenite eksikliğini gideren bir gerekliliktir!

Sokrates-
It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable.

Mustafa Kemal Atatürk-
ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim

Kardeşim astım ve şeker varsa ağır spor yapma hafif hafif çık dışarı yürü yazın yüz IP atla basket oyna boş ver ağırlık işlerini yaşın daha ufak dengeli beslen abur cubur tüketme yeter daha çocuksun.

Hali hazırda gelişimini tamamlamış bireylerin de geçirebileceği sakatlıkları yaşarsanız gelişiminiz zarar görebilir. Bu sebeple nizami forma ve düzgün ağırlık seçimine önem verin. Doğru yaptığınız spor size bir zarar vermeyecektir.

Hali hazırda gelişimini tamamlamış bireylerin de geçirebileceği sakatlıkları yaşarsanız gelişiminiz zarar görebilir. Bu sebeple nizami forma ve düzgün ağırlık seçimine önem verin. Doğru yaptığınız spor size bir zarar vermeyecektir.
Ben tam olarak bu konuda öyle düşünmüyorum bizde body sporu yapıyoruz ama 14 yaşında bir çocuğun bunları yapması doğru değil gaza gelir fazla ağırlık alır sakatlanabilir fıtık olabilir vücut zaten gelişim evresinde kendisi astım ve şeker hastasıymış en doğrusu yürüyüş yüzme temel hareketler(şınav mekik) bunları yapıp sağlıklı beslenmesi abır cubur yememesi

Ben tam olarak bu konuda öyle düşünmüyorum bizde body sporu yapıyoruz ama 14 yaşında bir çocuğun bunları yapması doğru değil gaza gelir fazla ağırlık alır sakatlanabilir fıtık olabilir vücut zaten gelişim evresinde kendisi astım ve şeker hastasıymış en doğrusu yürüyüş yüzme temel hareketler(şınav mekik) bunları yapıp sağlıklı beslenmesi abır cubur yememesi
Spor yapmanın ergenlerde gelişime zarar verdiğine dair bir veri yok, yapılan araştırmalar doğru yapılan sporun gelişim çağındaki bireylere bir zarar vermediğini destekliyor. Vücut geliştirme sporunda herkes sakatlık geçirebilir, küçük veya büyük herkesin bu tür sakatlıklara karşı kendini koruması gerekiyor.

Spor yapmanın ergenlerde gelişime zarar verdiğine dair bir veri yok, yapılan araştırmalar doğru yapılan sporun gelişim çağındaki bireylere bir zarar vermediğini destekliyor. Vücut geliştirme sporunda herkes sakatlık geçirebilir, küçük veya büyük herkesin bu tür sakatlıklara karşı kendini koruması gerekiyor.

Herkes geçirebilir ama 20 yaşındaki birisi ile bir çocuğun oranı aynı değil çocuk daha fazla gaza gelebilir ve bilinçsiz yapabilir biz o yaşta parkta oynuyorduk top oynuyorduk basket oynuyorduk her şeyin yaşı var o yaşda zaten testosteron çok çok eser seviyede bulunuyor yani kas kütlesi fazla koyamaz 16 17 yaşından önce ağırlık işi gereksiz diğer sporlar daha iyi futbol yüzme basketbol fitness biraz daha büyüyünce bir sporun yanına ek olarak konulabilir ayrıca kimse inanmak istemiyor ama deadlift squat gibi hareketler boy uzamasını engeller o yaşda omuriliğe yük biniyor fıtık olabilir.

Geri
Yukarı