14 yaşında vücut geliştirme

Kardeşim bunu sorman bile mükemmel ben 20 yaşımda başladım şimdi diyorum ki keşke 15 de başlasaydım. Bence kesinlikle başlamalısın saçma sapan yorumlara aldanma boy uzamana falan kötü bir etkisi asla olmaz bu yaşta başlarsan ve çok iyi beslenirsen iyi yerlere gelirsin bunu sadace vücut geliştirme olarak anlama her türlü sporuda yapabilirsin. 14 de başlaman çok iyi olur 17 18 yaşına geldin mi iyi bir fizik harika bir vücut elde edersin bu da hayatına öz güvenine çok etkisi olur.

14 yaşındayım. Boy 165. kilom 54. boyum kısa sanırım. Vücudumu iyi bir şekile sokmak istiyorum. Neler yapabilirim? Sadece kas geliştirmek istiyorum yanlış anlamayın boş tartışma çıkmasın.

Arkadaş fitnessi sadece bench press falan zannediyor. Squad ne olacak deadlift ne olacak?

Kardeşim bunu sorman bile mükemmel ben 20 yaşımda başladım şimdi diyorum ki keşke 15 de başlasaydım. Bence kesinlikle başlamalısın saçma sapan yorumlara aldanma boy uzamana falan kötü bir etkisi asla olmaz bu yaşta başlarsan ve çok iyi beslenirsen iyi yerlere gelirsin bunu sadace vücut geliştirme olarak anlama her türlü sporuda yapabilirsin. 14 de başlaman çok iyi olur 17 18 yaşına geldin mi iyi bir fizik harika bir vücut elde edersin bu da hayatına öz güvenine çok etkisi olur.

Buna ek olarak boy genetikle alakalıdır. O yaşlarda çok arkadaşım boyu uzamıyor diye gerek basket olsun gerek barfiks olsun çok yolu deneyenler vardı ama etkisi olmuyordu. Eğer ailen kısa boylu ise sen zaten 1 80 olmanı bekleme. Sana tavsiyem ağırdan al bu yaşta ağır kilo girmeyi falan düşünme sakın, ilk olarak Full body çalış. Bacak çalışırken de çok ağırlık gerektiren hareketleri yapmazsın olur biter hem de acaba boyun uzamaz diye korkunda olmaz.
Arkadaş fitnessi sadece bench press falan zannediyor. Squad ne olacak deadlift ne olacak?

Bu konu hakında yorumumu tam yazıyordum. Bende söyledim zaten bacak hareketlerinde ağırlık gerektirmeyen çok hareket var onları yaparsa boy korkusu da olmaz.

Ağırlık kaldırma boyun uzamaz.

Kaldirilan agirlik vücut agirliginda veya daha hafif oldugu sürece sorun olmaz. Direkt agirlik kaldirma boyun uzamaz demek, halk arasinda bilinen en büyük hurafelerden biridir. Spor uzmani degilim, fakat bunu onaylayan ne bir spor kurulusuna rastladim ne de herhangi bir bilimsel makaleye.

Bunu söyleyenler ise genelde haltercileri örnek gösterir. Onlarin da boyu zaten genetik olarak kisa. Agirlik kaldirdiklari icin kisa degiller.

İlk başta çok zorlama kendini. İlk spor yapmaya başladığımda ağırlık kaldırmaya başlamıştım. Basketbolda daha güçlü şutlar atabilmek için kol kaslarımı geliştirmek istiyordum. Ağırlık kaldırmaya başladım, yapmaz olaydım. Kasıma bir şey oldu ve 3 hafta geçmedi. Sana tavsiyem, kararında ve yapına uygun spor yap.

35-40 arası şınav çekiyorum.50 tane nizami mekik çekiyorum.Sabah 200 şınav 200 mekik akşamda aynı tempoyu uygulasam olurmu?

14 yaşındayım. Boy 165. kilom 54. boyum kısa sanırım. Vücudumu iyi bir şekile sokmak istiyorum. Neler yapabilirim? Sadece kas geliştirmek istiyorum yanlış anlamayın boş tartışma çıkmasın.

Ben 13 yaşındayım ama biliyorum bu işleri az çok. Ağır kiloların altına girmezsen boyunun uzamasında hiçbir sıkıntı çıkmaz (ağır dediğim 30+). Ağırlık çalışmadan sadece şınavla biraz zor gelişir. 5 kilo ile başlamanı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı