14 Yaşında Vücut Geliştirme

Spor salonuna başla. Ama aklında bulunsun, genelde spor salonları 15 yaş şartı arıyor. :)

Askere gittiğimde 2 barfiks çekebiliyordum ( kol boyum vücüduma orantısız ). Döndüğümde 22 tane çekiyordum ( Evet komandoydum ). Yani diyeceğim 3-4 tane çekebiliyorsan eğer arkası gelir. Her hafta artırırsın. Sınır 4. 4'ü çekebilen gerisini getirebiliyor. Ben 3 ay kadar 3. ye geçememiştim.
İşin uzmanı olmamakla birlikte bu yaşlarda pek ağırlıkla yapılan spor yapmanı önermem. Barfiks çok iyi bir hareket. Hem esnek olmanı sağlıyor hemde bir çok kas gurubunu çalıştırıyor.

Basketbol ve yüzme...
Eski amatör olarak söylüyorum. Ha ayakkabı sıkıntısı yaşayabilirsin. 46-46.5 zor bulunuyor.

Ben 14 yaşındayım son 2 yıl önce 1.65 boy ve 85kg idim. Şuan 1.70 ve 75kg. 3 ay önce zaten var olan kas kütlemi arttırmak için dambıl falan aldım 60 şınav çekebiliyorum. Ancak fark ettim ki eskiden uzun olduğum insanlar gittikçe beni geçmeye başladı (boy uzunluğu olarak) benim boyum ise hala 170 ne yapabilirim, boyum uzar mı?
Arkadaşım sen önce bekle boyun uzasın. Şu sıralarda en iyisi takım sporları yapman. Biliyorum vücut geliştirme yapmak istiyorsun ama henüz ergenliğin göbeğindesin. 16 yaşındasın ufaktan başla mesela evde belli hareketleri yapabilirsin. 1-2 sene sonra boyun falan oturur zaten aşağı yukarı. Ondan sonra da hocaları profesyonel ve seninle hep ilgilenebilecekleri bir yere git yoksa yanarsın. Hareketleri kaldırabilsen de ağır kaldırma sonrasında ağrı veya kas büzüşmesi yaşarsın istediğin sonuçlara ulaşamazsın. Şimdilik şınav, mekik, barfiks, plank, takım sporları ve dambıllarla hammer curl gibi temel hareketleri ufak ağırlıklarla yap. 5 kg idealdir mesela. Şuan ne yapıyorsun bilemem ama tavsiyem bu konuyu açalı 2 sene olmuş :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı