14 yaşında vücut geliştirmek ne kadar doğrudur?

Bende bir program oluşturdum kendime evde çalışıyorum bu arada spor salonuna gitmiyorum aylık 600 TL olmuş. Evde 5 kglik dambıllar var ve bilek içinde el yayı. Dambıllar gayet işimi görüyor. Bacak, kol, sırt, göğüs gibi günler yaptım kendime onlara göre internetten bakıp çalışıyorum.
Ne mutlu size. Dediğim gibi dambıllarla çalışmayı önermiyorum. Bende de var ancak kullanmıyorum. Protein tozu olarak antrenmandan önce yarım yağlı süt işinizi görür. Ben yağlı içiyordum ancak yarım yağlı veya yağsızı daha çok öneriyorlar.

Gayet doğru bu yaşta spor yapman. Boyuna da etkisi olmaz merak etme, ayrıca bu yaşta başlayıp düzenli spor yapmak sana disiplin katacaktır. Daha çok kardiyovasküler çalış (Vücut ağırlığı ile çalış.) ama düşük ağırlıklarda vücut da çalış.

Aslına bakarsan herhangi bir yaşı yok vücut geliştirmenin, eğer ben şu an 14 yaşında olsaydım 2 yıl kadar dövüş sporu veya yüzmeyle uğraşır 16 yaşıma girince vücut geliştirmeye başlardım.

Ben 15 yaşındayken Ankara'da hiçbir spor salonu aile gözetimi olmadan kabul etmemişti ayrıca ağırlık kaldırmak boy uzamaya engel oluyor diye biliyorum. Bu yaş için bol bol futbol, basketbol oyna git. Bisiklet sür ve sık sık yüzmeye çalış. Özellikle yüzme her kası çalışıyor üstelik boy da uzatıyor. Onlar sana yeter.

Son düzenleyen: Moderatör:
Boy uzamayı durdurma meselesi doğru değil fakat başlamak için bence erken, sonuçta o yaşlarda gelişim devam ediyor, sakatlık falan olursa iş ciddiye binebilir.

Hayır doğru değil. 16'dan önce başlama. Normalde yasaktır salonların çoğunda. Senin de yapmanı önermem.

Aksine erken başlaması daha iyi olur hocam. Hareketleri yanlış formda yapmadığı sürece onu yıpratmaz aksine altyapısını geliştirir. Yanına bir koç tuttuğu sürece bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bu küçük yaşta fitness yapılmaz muhabbetinden de vazgeçin artık. Sporun yaşı olmaz.

Ben 15 yaşındayken Ankara'da hiçbir spor salonu aile gözetimi olmadan kabul etmemişti ayrıca ağırlık kaldırmak boy uzamaya engel oluyor diye biliyorum. Bu yaş için bol bol futbol, basketbol oyna git. Bisiklet sür ve sık sık yüzmeye çalış. Özellikle yüzme her kası çalışıyor üstelik boy da uzatıyor. Onlar sana yeter.

Ağırlık kaldırmak boya falan etki etmiyor bu yüzlerce kez test edilmiş bir şey sadece şehir efsanesidir. Fitnessa hevesi olanların hevesini böyle yok etmeyin lütfen.

Aksine erken başlaması daha iyi olur hocam. Hareketleri yanlış formda yapmadığı sürece onu yıpratmaz aksine altyapısını geliştirir. Yanına bir koç tuttuğu sürece bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bu küçük yaşta fitness yapılmaz muhabbetinden de vazgeçin artık. Sporun yaşı olmaz.
Sporun bal gibi de yaşı olur. Fitness Sporu vücudu asidik yapar. Özellikle kemik gelişimi zamanlarındaki 10-14 yaş arası kişilerin bunu yapması son derece tehlikeli ve risklidir. Bilip bilmeden bu tarz konularda ahkam kesmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı