1440P (2K) Monitörde 1080P Ayarlarda oyun oynamak?

Bilip bilmeden mi? Bende 2K 23,8 inc monitör var oyunları 1080p açınca görüntü oynanmayacak kadar kötü oluyor. Ama 2K çekince görüntü inanılmaz güzel oluyor. Kafadan sallayan sensin şu an.

Bu senin ayarlarin ile ilgili bir problemdir, hele ki 24” piksel araligi daha dusuk olan bir monitorde bu imksaniz. Ya senin ayarlarin sorunlu ya da monitor panelin Kenya'da merdiven altinda uretiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
1440P (2K) Monitörde ağır gelen oyunlarda çözünürlüğü 1080P ye düşürsem netlik çok bozulur mu?

Kullandığım ekran kartı 1070 Tİ yettiği oyunlarda (2K), ağır geldiği yerlerde 1080P ye çekmek istiyorum kullanan ve test eden varsa bu şekilde beni aydınlatabilir mi acaba?
Bence ağır oyunlarda 1080P çekmek yerine ayarları düşür. Malum 1070ti güçlü bir kart ve bence her oyun 2K çözünürlükte oynanabilir.

2K monitörüm yok ama kullandığım 1080P monitörle 720P ultra yerine 1080P low bence daha iyi görünüyor.

Ya sacmalamayin ne bozulmasi,bir seyin bozuldugu falan yok..Belli belirsiz bir kayip soz konusu,ayrica native dediginiz sey monitor gercek cozunurlugu demek degildir monitor dunyasinda,1440p,1080p gibi en boy orani en orantili ve standart cozunurlukler anlamina gelir..2K monitorum var 1080P ye aldigimda hic bir fark goremiyorum..Ve bunu defalarca test ettim.
Bu kadar insan yanlış biliyor da bir siz doğru biliyorsunuz öyle mi?

Arkadaşlar birbirinize sataşmayın lütfen hepinizde haklısınız bu konuyu çok araştırdım monitörden monitöre değişiyor bazı monitörlerde 1080 p baya iyi gözükürken bazılarında görüntü gerçekten kötüleşiyormuş

Oynanmayacak kadar kötü olduğunu düşünmüyorum. Belki oyundan oyuna değişiyordur bilemem. Ancak video kalitesi kişiye bağlı. Ben 720P videolarda bile sorun yaşamıyorum. Ama oyunlarda tabi kişisel olarak kimisi rahatsız olabilir kimisi olmayabilir.

En iyisi böyle bir sistem varsa kendimiz görüp kendi zevkimize göre olup olmayacağına karar vermek. Başkasının zevkiyle kendi zevkimiz uyuşmak zorunda değil.

Ya sacmalamayin ne bozulmasi,bir seyin bozuldugu falan yok..Belli belirsiz bir kayip soz konusu,ayrica native dediginiz sey monitor gercek cozunurlugu demek degildir monitor dunyasinda,1440p,1080p gibi en boy orani en orantili ve standart cozunurlukler anlamina gelir..2K monitorum var 1080P ye aldigimda hic bir fark goremiyorum..Ve bunu defalarca test ettim.
Bende 1440p monitöre sahibim ve fark çok bariz bence videolarda dahi genelde sadece Technopat ve Barış Özcan gibi kanallardan 1440p video bulabiliyorum.Arada 32 inç kullanıyorum dağlar kadar fark var.
Bence ağır oyunlarda 1080P çekmek yerine ayarları düşür. Malum 1070ti güçlü bir kart ve bence her oyun 2K çözünürlükte oynanabilir.

2K monitörüm yok ama kullandığım 1080P monitörle 720P ultra yerine 1080P low bence daha iyi görünüyor.
Aslında söylediğiniz tam açıdan doğru değil çünkü 1280x720 ile 1920x1080 arasındaki fark, 2560x1440 ile 1920x1080 arasındaki farktan az olduğu için anlamanız biraz daha zor olabilir yani çözünürlük büyüdükçe aralarındaki farklar artıyor onu da hesaba katmak gerek. :)

Son düzenleme:
Mustafa doğan dogru soyluyor. Ayrica panel ile ilgili bu kalite ile ilgili değil. 1080 pixel olan monitoru 720 pixelde kullandiğini düşün. Her pixel ufak genişleme yapacak kimi pixeller bozuk keskin olmayan goruntu verecek. Bazi paneller bunu cok belli eder bazilari az belli eder. Sen monitorum cozunurlugunde oyna oyununu ayarlarini low yap daha net goruntu alacaksin. Boş yere tartişmayin kendi aranizda . Herkes kendi monitorunden yola cikarak ahkâm kesiyor. Birden fazla monitorde denemis birisi olarak soylediklerim tecrubeyle sabittir lutfen boş yere birbirinizin kalbini kirmayin noktayi koyalim.

Bütün yorumları okudum ama herkesin kullandığı markalar farklı özellikler farklı. Yani aynı olmayan ürünlerde alınan performansları kıyaslamak pek doğru değil bence. Zira bende monitör bile yok lg 4k 49'' televizyonda oynuyorum oyunları ve 4k görüntüyle 1080p görüntü veya 1440p görüntü tabiki eşit değil. Bununla birlikte 1080p olarak oynadığımda da gayet kaliteli bir görüntü veriyor bariz bi bozulma yok.

slm arkadaşlar. bende hp 27 xq 27 inç 144 hz 1 ms tn panel bir monitör sipariş ettim.ayni monitörün 1080p olanı tükendiği için 2k vermek zorunda kaldim.simdi bu konuda kafam karıştı.ama ne alaka yani.2 tane 27 inç monitör biri 1080p diğeri 2k olsun.1080 görüntüyü ayni vermezmi ? hatta 2k monitörde pikseller daha yoğun olduğu için ve bu nedenle daha küçük olduğu için 1080p monitöre göre 1080p yi daha net vermesi gerekmiyor mu? 2k nin burdaki farkı 2k ye alinca görüntüyü daha net olması.1080 e çekince aynı ebat ve çözünürlükteki monitörden daha kötü olması gerekmiyor bana göre.deneyip göreceğiz gelsin.
not: ha deseniz ki biri 27 inc 1080p diğeri 32 inç 2k.ve ikisinide 1080p de çalıştıracak olsak tabikide 27 inç daha net görünür.ama burada 2 adet 27 inç monitör den bahsediyoruz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı