15.000 TL telefon tavsiyesi

Bütçe
15.000 - 20.000

Vensen

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Bu zamana kadar sadece LG ve Xiaomi kullanmış birisi olarak bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var.

LG bildiğiniz üzere seneler önce telefon piyasasından çekildi ve ben de o zamanın markalarına ve modellerine göz atıp kağıt üzerinde ucuz ve performanslı diye Xiaomi'ye geçtim ve o zamandan beri Xiaomi kullanıyorum.

Son yıllarda ise çok daha farklı markalar ve modeller ortaya çıktı. Reeder, OnePlus, Oppo, Huawei, Realme gibi birçok marka ve Xiaomi'de de olduğu gibi kafa karıştırıcı nitelikte model listeleri yer alıyor.

İlk kez Xiaomi aldığım zamanlarda depolaması ve kağıt üzerindeki donanımı rakiplerinden çok daha iyi olmasına rağmen fiyatı çok daha ucuzdu. Günümüzde sanırım eskisi kadar fark yok. Ayrıca Xiaomi telefonların kağıt üstünde iyi donanımları olsa bile örneğin kamera konusunda Samsung telefonlara göre çok daha karanlık ve solgun fotoğraflar çektiği kanısındayım. Ayrıca çok daha kısa ömürlü gibi geliyor bana.

Geçmiş senelere göre yaşım da ilerlediği için öyle çok oyun meraklısı değilim, özellikle de mobil platformda. Benim için depolama, kamera ve uzun ömürlü olması önemli. 15.000 TL bütçeli ve bu özelliklerde rakiplerinden iyi telefon modelleri önerebilir misiniz? Eğer bu fiyat farkına kesin değer diyorsanız bütçeyi 20.000 TL'ye kadar da artırabilirim.

Bir de telefon marka ve modelleri anlamaya çalışıyorum ancak az önce de söylediğim gibi model kirliliği var ve internette de özellikle Türkçe kaynaklarda bu konuda temiz bilgi elde edemedim. Bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz veya yararlı kaynakları iletebilir misiniz?

Teşekkürler.

Yeni nesil telefonların çoğunda kablolu kulaklık girişi bulamazsınız zaten. Dönüştürücü ile kullanabilirsiniz veya onun yerine 1000₺-2000₺ gibi bir fiyata sizi uzun süre götürecek bir kablosuz kulaklık alabilirsiniz. Telefon önerisi konusuna gelince, 20.000₺ bandında S23 FE veya S22 var. S22 batarya dışında S23 FE'den önde bir cihaz. Günlük telefonla 5 saatten fazla zaman harcıyorsanız S22 sizi kurtarmaz onun yerine S23 FE tercih edebilirsiniz. Eğer bana 5 saat yeter diyorsanız S22 alabilirsiniz. Biraz daha altında S21 FE var. O da ortalama 7 saat ekran süresi veriyor. Bu saydığım cihazların hepsi sizin işinizi rahatlıkla görür fakat aralarından alınabilirlik açısından en mantıklı gördüğüm cihaz S23 FE'dir.

Yeni nesil telefonların çoğunda kablolu kulaklık girişi bulamazsınız zaten. Dönüştürücü ile kullanabilirsiniz veya onun yerine 1000₺-2000₺ gibi bir fiyata sizi uzun süre götürecek bir kablosuz kulaklık alabilirsiniz. Telefon önerisi konusuna gelince, 20.000₺ bandında S23 FE veya S22 var. S22 batarya dışında S23 FE'den önde bir cihaz. Günlük telefonla 5 saatten fazla zaman harcıyorsanız S22 sizi kurtarmaz onun yerine S23 FE tercih edebilirsiniz. Eğer bana 5 saat yeter diyorsanız S22 alabilirsiniz. Biraz daha altında S21 FE var. O da ortalama 7 saat ekran süresi veriyor. Bu saydığım cihazların hepsi sizin işinizi rahatlıkla görür fakat aralarından alınabilirlik açısından en mantıklı gördüğüm cihaz S23 FE'dir.
S23 FE'nin hızlı şarj gücü sadece 25 watt. İşlemcisi de Snapdragon değil. Bunlar dışında iyi bir telefon gibi duruyor.

S23 FE'nin hızlı şarj gücü sadece 25 watt. İşlemcisi de Snapdragon değil. Bunlar dışında iyi bir telefon gibi duruyor.
Samsung ve Apple cihazlarında şarj gücünü sınırlı tutuyor. Ben bir bildikleri var diye düşünüyorum. Yoksa neden farklı markalar gibi 100 watt falan koymasınlar. Exynos artık eskisi gibi sorunlu değil. Samsung sorunu çözdü, artık daha stabil ve verimli çalışıyorlar. Yine de batarya sorun değil diyorsanız S22 bakabilirsiniz. 5 saate kadar ekran süresi verebiliyor.

Samsung ve Apple cihazlarında şarj gücünü sınırlı tutuyor. Ben bir bildikleri var diye düşünüyorum. Yoksa neden farklı markalar gibi 100 watt falan koymasınlar. Exynos artık eskisi gibi sorunlu değil. Samsung sorunu çözdü artık daha stabil ve verimli çalışıyorlar. Yine de batarya sorun değil diyorsanız S22 bakabilirsiniz. 5 saate kadar ekran süresi veriyor.
Evet ben de onu soracaktım, seneler önceki Mi 10t lite bile 33 watt şarj gücü var ayrıca bu fiyat bandındaki birçok telefon 67 watt güce sahipken bunlar neden 25 watt güç veriyorlar anlamadım.

Hem kamerası iyi hem de Xiaomi tarzı donanıma sahip telefonlar var mı acaba ?

Geri
Yukarı